• KONKURS „ Wykonaj MOLA KSIĄŻKOWEGO” rozstrzygnięty
          • KONKURS „ Wykonaj MOLA KSIĄŻKOWEGO” rozstrzygnięty

          • Tytułowe wyrażenie mól książkowy ma znaczenie dosłowne i  przenośne. Dosłownie  jest to nazywa  owada żerującego w starych książkach, a  przenośnie mól książkowy  to osoba, która lubi czytać książki i poświęca na to wiele czasu.

            Uczniowie wybraną przez siebie techniką przedstawili  MOLA KSIĄŻKOWEGO. Każdy wizerunek jest bardzo pomysłowy i oryginalny. Gratulujemy wszystkim uczestnikom , ponieważ wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.

            Nagrody książkowe zakupione  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przeznaczone na promocję czytelnictwa otrzymują:

            Maja Czarnynoga

            Kornelia Mikulska

            Lena Bobiec

            Maria Janosz

            Kaja Czarnynoga

            Zapraszamy na wystawę prac do biblioteki.

        • Przedstawienie charytatywne
          • Przedstawienie charytatywne

          • W dniu 14.04.2024 r. szkolna grupa taneczna pod kierunkiem p. Kingi Korzeń kolejny raz wzięła udział w przedstawieniu charytatywnym. Tym razem ,,myszki” zaprezentowały swoje umiejętności w OSP Bestwinka. Dziewczynki,  jak zawsze zmobilizowały się i pięknie zatańczyły, dopełniając tym samym całość spektaklu. Dziękujemy młodym artystkom za zaangażowanie, a rodzicom za czas oraz  poświęcenie.

             

                                                                                                                                                          Kinga Korzeń

        • Dzień Teatru- konkurs recytatorski w przedszkolu
          • Dzień Teatru- konkurs recytatorski w przedszkolu

          • 26.03.24r. w naszym przedszkolu odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego pt. „Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Z wszystkich grup wiekowych swój udział zgłosiło 28 dzieci. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Jury wyłoniło z każdej grupy wiekowej po trzy osoby. Wśród wyróżnionych dzieci znalazły się: Nela Konarska, Anna Sobik, Maja Sadkowska, Mateusz Hoczek, Emilia Gębala i Roksana Krawiec.
             Następnego dnia 27.03.24r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji dzieci z grupy „Malinki” przygotowały wiosenną inscenizację do wiersza D. Gellner pt. „A tulipan śpi”. Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla wyróżnionych w konkursie recytatorskim. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki. Na zakończenie spotkania nagrodzone dzieci zaprezentowały jeszcze raz swoje wiersze przed całym przedszkolem. Dziękujemy wszystkimi rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu, a małym artystom za piękne występy.
             
        • Teatr w przedszkolu
          • Teatr w przedszkolu

          • Dnia 19.03.2024 r. przedszkolaki przeniosły się do magicznego świata teatru i miały okazję zobaczyć przedstawienie „Przygody misia” w wykonaniu Teatru „Kwadryga” z Bielska – Białej. Spektakl był niezwykłą podróżą w świat emocji i zabawnych sytuacji. Głównym bohaterem przedstawienia był uroczy, pluszowy Miś, który pragnął poznać nowych przyjaciół i przeżyć niesamowite przygody. Wraz z przedszkolakami wyruszył na niezwykłą wyprawę,   a na swojej drodze spotkał różnorodne postacie. Była to historia o przyjaźni, która przemówiła do serc najmłodszych widzów. W trakcie spektaklu przedszkolaki mogły przeżyć chwile wzruszenia, radości i śmiechu. Ale najważniejszym przesłaniem tej opowieści, była wartość przyjaźni. Po spektaklu dzieci wyszły z uśmiechem na ustach oraz z refleksją nad znaczeniem prawdziwej przyjaźni, gotowe dzielić się nią ze światem. 
        • Logo Światowego Dnia Wody z PAH
          • Światowy Dzień Wody z PAH

          • Corocznie 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji postanowiliśmy jako szkoła aktywnie włączyć się w akcję organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną.

            W klasach młodszych dzieci rozmawiały na temat znaczenia wody dla roślin, zwierząt czy ludzi oraz sposobów oszczędzania jej na co dzień w swoich domach i środowisku. W klasach 4-8 nauczyciele przedmiotów przyrodniczych lub wychowawcy przeprowadzili lekcje tematyczne pt. „Wirtualna woda”, na których uczniowie dowiedzieli się m.in. jak dużo wody potrzebne jest do wyprodukowania ubrań, mebli, zabawek i żywności. Podczas zajęć uczniowie skorzystali z materiałów otrzymanych od PAH, obliczali, ile wirtualnej wody znajduje się w ich śniadaniach, dyskutowali o dostępie do wody i wykorzystywaniu jej do celów gospodarczych w różnych krajach, a także kolorowali plakaty, z których później powstała gazetka ścienna na górnym korytarzu. Wiele refleksji wzbudziła krótka animacja „Będę jak koliber”, która uświadomiła młodzieży, że każda kropla ma znaczenie i nie można pozostawać obojętnym wobec malejących zasobów wody na świecie.  

            Mamy nadzieję, że podjęte działania pozostawią ślad w naszej świadomości i przyczynią się do zmiany dotychczasowych nawyków, które niestety często związane były z marnowaniem wody.  

            Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wirtualnej wody, dostępności wody na świecie,  działań pomocowych podejmowanych przez Polską Akcję Humanitarną oraz form wsparcia, odwiedź stronę: https://www.pah.org.pl/swiatowy_dzien_wody_2024/

            Opracowała: Katarzyna Nawrocka

        • Powtarzanie na ekranie- narzędzia TIK na lekcjach matematyki
          • Powtarzanie na ekranie- narzędzia TIK na lekcjach matematyki

          • Tradycyjne „wkuwanie” nie zawsze jest skuteczne, a więc jak się uczyć…? 

            Mózg lubi się uczyć w otoczeniu pozytywnych emocji, zdrowej rywalizacji, w poczuciu sensu i życiowej przydatności, a więc odłożyliśmy podręczniki na brzeg ławki, aktywizowaliśmy i wywoływaliśmy pozytywne emocje.

            Klasy czwarte i piąte na lekcjach matematyki przeżyły swego rodzaju „fitness” mózgu  - kształtowały swoje umiejętności rachunkowe, zdolność logicznego myślenia w niewymuszony, swobodny sposób. Uczniowie wykonywali interaktywne quizy i ćwiczenia przy użyciu aktywnej tablicy. Liczyła się nie tylko wiedza, ale szybkość zapamiętywania i duży spryt. 

            Nie zabrakło nam pozytywnych emocji i zabawy, a w takich warunkach nauka jest przyjemnością.

             

               Opracowała

              Kinga Kołoczek

             

        • Lekcja otwarta w klasie 5b
          • Lekcja otwarta w klasie 5b

          • 27 marca, podczas zebrań z rodzicami, klasa 5b przygotowała nie lada gratkę dla swoich rodziców- zaprosiła ich na lekcję. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Agata Szypuła, która przywitała zebranych uczniów oraz rodziców. Opowiedziała również, jakie ciekawe edukacyjne inicjatywy dzieją się w naszej szkole.

            Nietypowe zajęcia łączyły nauki przyrodnicze z matematyką i nosiły tytuł: „Rolnik szuka swojej dotacji”. W części przyrodniczej zadaniem uczniów pracujących w grupach było wykonanie modeli bezkręgowców żyjących w glebie oraz wysiew rzeżuchy. Część matematyczna była pełna emocji i wrażeń. Zadaniem uczestników było rozwiązywanie matematyczno-rolniczego quizu za pomocą platformy Kahoot. Do wspólnych zmagań z dodawaniem odejmowaniem i mnożeniem włączyli się również rodzice.

            Zajęcia o interdyscyplinarnym charakterze przygotowały i przeprowadziły – nauczycielka matematyki Pani Kinga Kołoczek i nauczycielka przedmiotów przyrodniczych Pani Magdalena Jasińska. Celem zajęć było pokazanie użyteczności wiedzy poznawanej w szkole oraz integracja zespołu klasowego.

            Do przygotowania lekcji włączyli się również inni nauczyciele – na zajęciach plastyki uczniowie pod kierunkiem Pani Jadwigi Gajer przygotowywali wielkanocne witraże. Były to upominki dla rodziców. Natomiast pani Monika Falkowska zmontowała materiał filmowy, który stanowił ważną część lekcji.

            Fotorelację z zajęć wykonano aparatem zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości.

        • Teatr cieni
          • Teatr cieni

          • Uczniowie klasy ósmej na lekcjach fizyki rozpoczynają dział związany ze światłem i optyką. Pierwsze z tematów dotyczyły prostoliniowego rozchodzenia się światła i występowania zjawiska cienia.

            W celu praktycznego zastosowania cienia oraz rozwijania własnej kreatywności, uczniowie przygotowali teatr cieni. Pracując w grupach, opracowali scenariusze oraz przygotowali kukiełki potrzebne do spektaklu. Wystawiono cztery przedstawienia.

            Poznaliśmy historię Galileusza, który zrzucał przedmioty z wieży. Zobaczyliśmy, jak jabłko uderzyło w głowę Izaaka Newtona. W humorystycznym skrócie zobaczyliśmy rozwój sztucznych źródeł światła. Mogliśmy też zobaczyć przegląd naturalnych źródeł światła.

            Zdjęcia z wybranych scenek można zobaczyć w galerii.

        • Tangram- Jajko Kolumba
          • Tangram- Jajko Kolumba

          • Tangram- Jajko Kolumba 

            Czym jest “Jajko Kolumba”?

            Jak pisał Jerzy Bralczyk:

            Czyli: pozornie trudna, w istocie łatwa sprawa; proste rozwiązanie trudnego zadania. Łatwo czasem poradzić sobie z problemem, uciekając się do metod mniej konwencjonalnych.
            W dawnej opowiastce prosty chłopiec, potem w legendzie Krzysztof Kolumb potrafili postawić jajko na sztorc, nadtłukując skorupkę. Potem wszystkim takie rozwiązanie wydaje się proste – ale najpierw trzeba na to wpaść.

            Nazwę tą nosi również tangram – łamigłówka będąca zestawem dziewięciu elementów, które tworzą razem obraz jajka.

             

             

                                        Opracowała

               Kinga Kołoczek

             

        • Klasa 1b prezentuje swoje koty
          • Projekt Edukacyjny Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji – Dzień Kota

          • Uczniowie klasy 1b i 3a podczas zajęć mieli okazję przypomnieć sobie i jednocześnie dowiedzieć się więcej na temat naszego kota Amadeusza oraz jego kocich krewnych. Poznali między innymi historię kotów oraz kilka ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach. Klasa 1b indywidualnie, a klasa 3a w małych grupach, stworzyła kocich przyjaciół, tak aby kot Amadeusz nie czuł się samotny.

        • Na tropie tajemnic węgla
          • Na tropie tajemnic węgla

          • Carbonarium - tajemnicza nazwa pochodząca od łacińskiej nazwy węgla. Karbon to również nazwa okresu w geologii, w którym powstawały pokłady tego surowca. Natomiast to konkretne Carbonarium to interaktywne muzeum węgla, które mieści się w Jastrzębiu-Zdroju. Zwiedzali je uczniowie klasy 5b i 6a w ramach wycieczki klasowej.Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć różnych odmian węgla, dowiedzieli się jak powstaje ten surowiec energetyczny. Poznawali również pracę górnika. Mogli nawet zjechać do kopalni dzięki goglom VR.

        • Farmerzy z klasy 7
          • Farmerzy z klasy 7

          • W ramach lekcji geografii dotyczących rolnictwa w Polsce uczniowie projektowali farmę. Zespoły uczniowskie otrzymywały wirtualny budżet w kwocie 5000 zł. W ramach posiadanych środków musieli zakupić minimum 4 różne gatunki zwierząt hodowlanych. Następnie zwierzęta trzeba było umieścić na swojej farmie. Na kolejnej lekcji siódmoklasiści poznawali produkty dostarczane przez dany gatunek. Otrzymywali również cennik towarów na targowisku. Zadaniem młodych farmerów było oszacowanie zysku ze swojej farmy — najlepsi zarobili ok. 40 tys. złotych. Dyskutowano, co przyniosło największy zysk. W przypadku naszych szkolnych farm były to konie oraz lamy. Później porównywano to z informacjami na temat produkcji zwierzęcej w Polsce. 

            Materiały i inspirację do geograficznych zajęć dostarczyła nauczycielka matematyki Pani Kinga Kołoczek, a zajęcia przeprowadziła Pani Magdalena Jasińska.

        • Doświadczenia chemiczne
          • Doświadczenia chemiczne

          • W ramach lekcji chemii ósmoklasiści uczyli się wykrywać kwasy organiczne. Wykorzystano do tego metodę kroplową z chemii w małej skali. Najpierw przygotowano roztwory wzorcowe o znanych odczynach. Do wykrywania kwasów wykorzystano wskaźniki chemiczne — oranż metylowy oraz powszechnie dostępne w kuchni napary herbaciane i sok z czerwonej kapusty. Największe zmiany barwy obserwowano dla naparu z niebieskiej herbaty.

            Zadaniem uczniów było wykrycie kwasów w 4 tajemniczych próbkach. Wszystkim uczniom udało się wykonać to zadanie. W badanych próbkach był obecny kwas cytrynowy oraz octowy. Dla uczniów była to bardzo pasjonująca i kolorowa lekcja, ponieważ na koniec każdy uzyskiwał kolorową planszę z kroplami roztworów.

            Zajęcia przygotowała pani Magdalena Jasińska.

        • Wyróżnienie dla naszych sportowców
          • Wyróżnienie dla naszych sportowców

          • 20 marca br. w hali sportowej GOSiR w Wilkowicach odbyło się coroczne Spotkanie Środowiska Sportowego Powiatu Bielskiego. Wśród 99 zawodników nagrodzonych przez starostę bielskiego Andrzeja Płonkę i przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego Jana Borowskiego znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaniowie: Kaja Gruszka – mistrzyni Polski Młodzików (Szczecin), wicemistrzyni Polski w Mistrzostwach Polski Juniorów (Leśna), Joanna Szafarczyk - wicemistrzyni Polski w Mistrzostwach Polski Juniorów (Leśna) i Kacper Gandor – brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzików w kajak polo - zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Set Kaniów przy Szkole Podstawowej w Kaniowie.

        • „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, my ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”
          • „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, my ciebie żegnamy, bo wiosnę witamy!”

          • 21.03.2024 r. wszystkie przedszkolaki oficjalnie pożegnały zimę i przywitały wiosnę. Dzieci wraz z wychowawczyniami wyszły na spacer w poszukiwaniu oznak nowej pory roku. Przedszkolaki postanowiły ,,przegonić zimę’’ kolorowym korowodem z Marzanną na czele oraz pięknie przystrojonymi gaikami - maikami. W tym wydarzeniu nie zabrakło samej zainteresowanej - Pani Wiosny, która również towarzyszyła dzieciom w pochodzie. Ubrana w jasnozieloną suknię, przystrojoną kwiatami oraz w pięknym wianku na głowie, umilała dzieciom spacer akompaniamentem piosenek o tematyce związanej z wiosną. Głośnymi okrzykami oraz wesołą zabawą dzieci pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę.
            21 marca obchodzony jest również Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym dniu dzieci oraz pracownicy przedszkola założyli dwie różne, kolorowe skarpety. W ten sposób wyrazili integrację z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami.
        • V miejsce naszych siatkarzy w powiecie
          • V miejsce naszych siatkarzy w powiecie

          • Dnia 19.03.2024  w naszej szkole odbył się Finał Powiatowy w Siatkówce Chłopców, w których uczestniczył mistrz gminy Bestwina - drużyna  ZSP Kaniów. W pierwszym meczu nasi siatkarze zmierzyli się z mistrzami gminy Czechowice - drużyną z Zabrzega, której ulegli po bardzo wyrównanym i emocjonującym meczu. Następnie pokonali rówieśników z Kóz oraz z Jaworza, plasując się ostatecznie na V miejscu w turnieju.

        • Logo Laboratoria Przyszłości
          • W podwodnym świecie

          • Uczniowie klas szóstych przez cały rok szkolny na lekcjach biologii poznają różne gromady zwierząt. Tym razem na warsztat trafiły kręgowce wodne - ryby. Ta grupa zwierząt budzi szczególne zainteresowanie uczniów, gdyż wielu z nich posiada w domu własne akwarium albo chętnie łowi ryby w czasie wolnym.

            Podczas lekcji szóstoklasiści poszerzyli swoją wiedzę na temat przystosowań w budowie ryb do życia w wodzie, sposobu odżywiania, oddychania czy rozmnażania. Omówili główne zagrożenia oraz formy ochrony ryb. Wiedzą, dlaczego ryby mają różne kształty albo jakie jest ich znaczenie dla przyrody i człowieka. Do poznania ciekawych gatunków ryb, a także Adolfa Gascha - znanego hodowcy karpia z naszego rodzinnego Kaniowa - wykorzystali zadania zawarte w „Przewodniku po Gminie Bestwina”. Niewątpliwą atrakcją zajęć było to, że nie mocząc nóg ani nie wchodząc do wody mogli zanurzyć się w morskich głębinach i przeżyć „na żywo” spotkanie z rekinem oraz innymi rybami. A to wszystko dzięki  goglom VR zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości.

            Opracowała: Katarzyna Nawrocka 

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie