• Założenia projektu

• LOGOPEDIA, LOGORYTMIKA, RUCH I MUZYKA”

Osoby prowadzące: mgr Teresa Maroszek,  mgr Agnieszka Czylok

Adresaci programu: grupa 3 latków „Poziomki”

Czas projektu: wrzesień 2023r. - czerwiec 2024r.

Logorytmika jest znana w logopedii stosunkowo niedawno, gdyż dopiero od lat 60 XX wieku jako metoda wspomagająca profilaktykę prawidłowego rozwoju mowy, jak również terapię zaistniałych anomalii mowy. Metoda ta polega na uruchomieniu słuchu i ruchu w komunikacji językowej. Na bazie ćwiczeń muzyczno - ruchowych stosuje się ćwiczenia słowno – ruchowe, których głównym składnikiem jest rytm. Naturalny, swobodny ruch, który jest tuż obok muzyki podstawowym motywem ćwiczeń, umożliwia realizacje zajęć rytmicznych grupą dzieci o różnym stopniu rozwoju językowego, intelektualnego, społecznego, ruchowego i muzycznego.

Program grupowych zajęć logorytmicznych skierowany jest do dzieci 3 letnich. Zajęcia prowadzone będą w formie zabaw z elementami ćwiczeń logopedycznych, rytmicznych i muzyczno-ruchowych, których celem jest umuzykalnienie, rozbudzanie aktywności słownej dzieci, profilaktyka logopedyczna przejawiająca się w rozwijaniu sprawności aparatu artykulacyjnego i oddechowego, rozwijanie umiejętności poprawnego i twórczego opanowania języka, oraz ogólnie pojęty rozwój społeczny, emocjonalny, intelektualny i podnoszenie sprawności fizycznej.

CEL GŁÓWNY:

Głównym celem programu jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy dziecka oraz stymulowanie jego rozwoju w taki sposób, by dziecko potrafiło prawidłowo porozumiewać się z otoczeniem.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• usprawnienie oddechu
          • wykształcenie prawidłowej fonacji i artykulacji
          • usprawnienie narządów mowy
          • kształcenie słuchu fonematycznego
          • kształcenie pamięci muzycznej
          • kształcenie koncentracji uwagi
          • kształcenie poczucia rytmu, tempa oraz metrum
          • kształcenie szybkiej orientacji w czasie i przestrzeni poprzez reakcję ruchową na sygnały słowne, dźwięk, ciszę
          • ksprawnienie oddechu
          • kykształcenie prawidłowej fonacji i artykulacji
          • ksprawnienie narządów mowy