• Założenia projektu

Okres trwania projektu: 18.09.2023 – 31.01.2024

Opis projektu:

W programie „Uczymy Dzieci Programować” naukę kodowania traktujemy jako
          z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. W propozycjach aktywności przygotowanych przez autorkę programu zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych. Można kodować na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej...można kodować wyłącznie offline. Z programem „Uczymy dzieci programować” nauka podstaw programowania będzie dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą a dla nauczycieli doskonałą okazją do poszerzenia swoich kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi TIK w procesie dydaktycznym.

Przygotowane w XII edycji programu materiały będą podzielone na dwie grupy: pierwsza grupa to scenariusze i materiały dodatkowe przeznaczone dla nauczycieli/  edukatorów/rodziców pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym, druga grupa to scenariusze i materiały dodatkowe przeznaczone dla nauczycieli/edukatorów/ rodziców pracujących z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.

Cele ogólne:

• świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów do zajęć dydaktycznych w edukacji przedszkolnej
          • nauka przez zabawę

Cele szczegółowe:

• kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
          • kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
          • wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro
          • rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne

Program trwa od 18.09.2023 roku do 31.01.2024 roku. Uczestnicy realizują zgodnie z harmonogramem programu zaproponowane zadania (z uwzględnieniem potrzeb i możliwości swoich podopiecznych, swoich własnych i placówki, w której realizują program). Po zrealizowaniu danego zadania koordynatorzy projektu mogą udostępnić relacje z zajęć w formie komentarzy pod przygotowanymi do tego postami na grupach Facebook: Uczymy dzieci programować, Kodowanie na dywanie. Po zakończeniu XII edycji programu nauczyciel uczestniczący w programie otrzymuje certyfikat, a dzieci otrzymują dyplomy.

Program może być realizowany w formie ścieżki podstawowej „Kodowanie na dywanie” lub w formie ścieżki alternatywnej: „Matematyka na macie do kodowania”. Materiały do ścieżki alternatywnej zostanie udostępniony jako pakiet 15 scenariuszy plus materiały dodatkowe. Pakiety zostaną przygotowane w wersji odpowiedniej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tematyka zajęć w ścieżce podstawowej wpisuje się odpowiednio w program realizowany w przedszkolu. W przygotowanych na potrzeby programu scenariuszach autorka programu uwzględni kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2023/2024. W scenariuszach zostaną zawarte materiały typowe dla kodowania, szczególnie: zadania na macie do kodowania, zadania przy użyciu kolorowych kartoników i kubeczków oraz zadania usprawniające motorykę małą. W grupie przedszkolnej dołączone karty będą bazowały na kodowaniu przy pomocy sekwencji kolorów.

Tematyka zadań:

Wrzesień:

• Miło was widzieć
          • Nasza grupa, nasze zwyczaje
          • Zasady ruchu drogowego znam, bo o bezpieczeństwo bardzo dbam
          • Kolorowa Pani Jesień

Październik:

• Jesień w parku, w ogrodzie i w lesie
          • Jesienne skarby na dłużej zachowane
          • Jesiennej słoty się nie boję, bo wiem jak zadbać o swoje zdrowie
          • Pomocna dłoń

Listopad:

• Dobrze znam mój piękny kraj
          • Wieje i pada
          • W jakich domach mieszkają zwierzęta?
          • Zwierzęta i ich przygotowania do zimy

Grudzień:

• Przybądź Święty Mikołaju
          • Coraz bliżej zima
          • Świąteczne zwyczaje i tradycje

Styczeń:

• Żegnamy stary rok, witamy nowy
          • Babciu droga babciu powiedz mi...
          • Pomagamy zwierzętom zimą
          • Bezpieczne zabawy na śniegu