• Dla rodziców

RODZIC TERAPEUTĄ SWOJEGO DZIECKA

Dla większości z nas mowa jest czynnością tak oczywistą, że nie zastanawiamy się wcale nad jej znaczeniem. Porozumiewanie się językowe z otoczeniem to odbieranie i pełne rozumienie komunikatów słownych a także ich nadawanie. Dzięki zdolności rozumienia mowy poznajemy otaczającą rzeczywistość, zdobywamy wiedzę i doświadczenie. Dzięki umiejętności mówienia jesteśmy w stanie wyrazić swoje uczucia, pragnienia, spostrzeżenia, sądy i opinie. Oczywiście kompetencje językowe nie są jedynym warunkiem skutecznego porozumiewania się obok niej ważne są tzw. kompetencje komunikacyjne. Tak jak myślimy, tak mówimy, i tak jak mówimy, tak też myślimy. Język i mowa organizują i porządkują sposób myślenia i spostrzegania świata. Mowa wywiera wpływ na kształtowanie takich czynności umysłowych jak spostrzeganie, porównywanie, wyobrażanie, analizowanie i wnioskowanie. Ograniczenia językowe wpływają nie tylko na pogorszenie poznawczego, ale także emocjonalnego i społecznego funkcjonowania dziecka. Sprawne posługiwanie się mową to jeden z warunków aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu dziecięcego, jak i dorosłego społeczeństwa. Wady wymowy u dzieci często wpływają na zaniżoną samoocenę, poczucie mniejszej wartości oraz czasami izolację społeczną. Dlatego też trzeba wcześnie reagować by stymulować umiejętności językowe, budzić zaciekawienie językiem oraz wyzwalać spontaniczną aktywność słowną.
          Mowa jest sprawnością, którą należy rozwijać i doskonalić. Dbałość o właściwy rozwój językowy (nie tylko poprawną wymowę to główne zadanie nauczyciela logopedy oraz rodziców.

RODZICE PAMIĘTAJCIE, ŻE SAMI JESTEŚCIE NAJLEPSZYMI TERAPEUTAMI SWOICH DZIECI!!!

Propozycje zabaw z dziećmi:

• Zabawy parateatralne
          • Odgrywanie scenek teatralnych
          • Ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne
          • Relacjonowanie, opowiadanie, wspominanie
          • Głośne rozwiązywanie problemów
          • Sterowanie za pomocą poleceń słownych
          • Zgadywanie
          • Ćwiczenie słuchu fonemowego
          • Tworzenie bajek typu „prawda fałsz”
          • Rozwijanie gotowości do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi typu, „co będzie, jeżeli?”
          • Wspólne oglądanie bajek, filmów dla dzieci
          • Malowanie abstrakcyjnych obrazków i nadawanie im treści
          • Uczenie wierszyków i piosenek
          • Łamanie reguł gry