• Aktualności

        • MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF czytaj więcej


          PROBLEM - UNICEF szacuje, że ponad 61 milionów dzieci w wieku szkolnym nie pobiera edukacji na poziomie podstawowym, a jeszcze więcej nie kontynuuje nauki w szkołach średnich. Największy problem z poziomem upowszechnienia edukacji jest w południowej Azji oraz we wschodniej i środkowej Afryce. Edukacja jest niezwykle ważna dla rozwoju człowieka, przekłada się na wszystkie sfery życia. Wykształcenie przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa, gdyż daje szansę na podjęcie dobrej pracy zarobkowej i zaspokojenie przynajmniej podstawowych potrzeb. Problem ten widoczny jest w Mali – kraju w Afryce Zachodniej, którego ponad połowę społeczeństwa stanowią dzieci. 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mnie kontynuuję naukę w szkole średniej. Niestety będzie to skutkować tragicznymi efektami w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by dzieci w Mali zdobyły wykształcenie.


          PROJEKT – projekt „MALI uczniowie idą do szkoły” jest odpowiedzią na sytuację dzieci w tym kraju. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców Mali. Naszym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży w Polsce jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć i co robi UNICEF, by z tym walczyć.
           

          DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT? - Udział w projekcie mogą wziąć wszystkie placówki edukacyjne: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. W akcji mogą uczestniczyć także inne placówki/instytucje prowadzące działalność edukacyjną.
           

          CELE PROJEKTU:

          1. Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
          2. Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
          3. Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

           

          NA CZYM POLEGA PROJEKT? – „MALI uczniowie idą do szkoły” to projekt edukacyjno-pomocowy, z którego uczniowie dowiedzą się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie. W ramach akcji uczniowie będą mogli pomóc dzieciom z Mali zbierając fundusze, które umożliwią im naukę. Jako, że naszym celem jest upowszechnienie edukacji, to sposób niesienia pomocy też powinien mieć wymiar edukacyjny dla uczniów. Dlatego proponujemy, by dzieci i młodzież stworzyły swoje własne książki.( więcej)Wszystkie książki, które w życiu czytamy wzbogacają nas. Te książki będą miały dodatkową funkcję – przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy uczeń może stworzyć dowolną książkę – krótką opowieść przygodową, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami. Do wykonania takich książek wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (kartki papieru, długopisy, kredki) i przede wszystkim wyobraźnia. Uruchom swoją kreatywność i pomóż dzieciom w Mali cieszyć się edukacją.
          Wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanej w placówce imprezy – „Dnia Książki dla Afryki”, a zaproszeni do szkoły goście będą mogli wybrać sobie książkę w zamian za przekazanie darowizny na posłanie dzieci w Mali do szkoły. „Dzień Książki dla Afryki” może zostać wzbogacony o przygotowanie przedstawienia teatralnego w oparciu o tekst książki, można go także połączyć z inną zaplanowaną w placówce uroczystością. Ten
          dzień to też okazja, by wszystkie nieużywane przez nas książki, które mamy w domach przynieść do szkoły i zorganizować wielki kiermasz. Każdy z zaproszonych do placówki gości będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i w zamian za darowiznę na rzecz dzieci wrócić do domu z nową książką.

           

          ETAPY REALIZACJI PROJEKTU:
          Zajęcia edukacyjne - najważniejszym celem projektu jest zapoznanie uczniów z sytuacją dzieci w Mali. Specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwią przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieją na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzą się jak można im zaradzić.
          Przygotowanie książek – po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażują się w pomoc dzieciom z tego kraju. Każdy przygotuje swoją własną książkę. Książki są różne, a więc i te autorstwa dzieci mogą przybrać oryginalną formę. Może to być krótkie opowiadanie, bajka, opowieść, a nawet komiks. Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Książki można wykonać dowolną techniką, a wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (bloki, zeszyty, kartki, długopisy i kredki), by je przygotować. Samodzielne wykonane ilustracje dodatkowo wzbogacą książkę.
          „Dzień Książki dla Afryki” - podczas specjalnie przygotowanej w placówce imprezy wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane, a zaproszeni goście będą mogli zabrać do domu wybraną przez siebie pozycję w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Mali.
          Konkurs na najciekawszą książkę – integralnym elementem projektu jest konkurs. Każda placówka, która zgłosi swój udział do udziału w projekcie, może wysłać jedną wybrana książkę, która została przygotowana przez ucznia. Jury konkursu oceni nadesłane prace i wybierze najciekawszą książkę. Każdy ma szanse zaskoczyć nas swoją wyobraźnią. Nagrodą w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego. Szczegóły dotyczące konkursu znajdą się w osobnym dokumencie – Regulaminie Konkursu.

           

          ZAKOŃCZENIE PROJEKTU - po zakończonej akcji szkoły wpłacają zebrane pieniądze na konto zbiórki otwartej na rzecz dzieci w Mali.
           

          MATERIAŁY - Każda szkoła, która przystąpi do kampanii „MALI uczniowie idą do szkoły” otrzyma pocztą:

          1. Plakaty kampanii „MALI uczniowie idą do szkoły”
          2. Płytę DVD z materiałami: filmem o Mali, prezentacją multimedialną, scenariuszami zajęć do wykorzystania podczas lekcji, dokumentami projektu.
          3. Po zakończonej kampanii: zaświadczenie dla Koordynatorów oraz Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2015/2016.

           

          PODSUMOWANIE – po zakończonej kampanii UNICEF podsumuje jej przebieg, opublikuje wybrane przykłady realizacji projektu w szkołach, a także poda łączną kwotę zebraną przez wszystkie placówki na zorganizowanie edukacji dla dzieci w Mali.

           

          Regulamin Projektu Edukacyjnego UNICEF – MALI uczniowie idą do szkoły


          I. Postanowienia ogólne
          § 1


          Projekt ”MALI uczniowie idą do szkoły” jest projektem edukacyjnym, opracowanym i przygotowanym przez Polski Komitet Narodowy UNICEF, zwany w dalszej części UNICEF.
           

          II. Cele projektu
          § 2

           

          Celem Projektu Edukacyjnego UNICEF „MALI uczniowie idą do szkoły” jest:

          1. Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,
          2. Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
          3. Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

           

          III. Uczestnicy projektu
          § 3

           

          Projekt jest skierowany do wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W projekcie mogą również uczestniczyć inne instytucje i placówki, które prowadzą działalność edukacyjną. Zaproszenia do uczestnictwa w projekcie wysyłane są drogą mailową.
           

          IV. Zasady uczestnictwa
          § 4

           

          Warunkiem przystąpienia do projektu jest:
          a) Zapoznanie się z regulaminem projektu,
          b) Wyznaczenie nauczyciela, który zobowiąże się do koordynowania projektu,
          c) Zarejestrowanie szkoły jako uczestnika projektu na stronie www.unicef.pl w zakładce „współpraca ze szkołami” poprzez wypełnienie formularza rejestracji,
          d) Przeprowadzenie projektu w placówce,
          e) Po zakończeniu projektu wypełnienie formularza raportu końcowego przez Koordynatora na stronie www.unicef.pl,
          f) Dokonanie wpłaty funduszy zebranych w ramach akcji „MALI uczniowie idą do szkoły” (instrukcja jak dokonać wpłaty zebranych pieniędzy wraz z potrzebnymi danymi znajdzie się w osobnym dokumencie wśród materiałów na płycie CD, która będzie wysłana do szkół)
          UWAGA: Do przeprowadzenia zbiórki funduszy na terenie szkoły w ramach projektu „MALI uczniowie idą do szkoły” nie jest wymagana dodatkowa zgoda UNICEF. Zgodę na zorganizowanie zbiórki na terenie szkoły wydaje Dyrekcja placówki. UNICEF posiada zarejestrowaną zbiórkę publiczną na rzecz dzieci w Mali.

           


          V. Zobowiązania UNICEF
          § 5

           

          a) Wszystkim placówkom, które zgłoszą się do udziału w projekcie, UNICEF zobowiązuje się wysłać pocztą (na adres szkoły) materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji: plakaty oraz płytę CD z dodatkowymi materiałami (prezentacją, materiałami filmowymi, materiałami dydaktycznymi oraz wszystkimi dokumentami projektu),
          b) Po zakończonym projekcie UNICEF wyśle wszystkim szkołom, które zrealizują projekt i dopełnią wszystkich procedur, „Certyfikat Zaangażowanej Społecznie Placówki” w roku szkolnym 2015/2016 oraz
          zaświadczenie dla Koordynatora akcji.

           

          VI. Termin realizacji projektu
          § 6

           

          a) Realizacja projektu jest przewidziana w semestrze zimowym roku szkolnego 2015/2016. Szkoły zobowiązują się przeprowadzić akcję do końca marca 2016 roku,
          b) Szkoły rejestrują się jako uczestnicy projektu od 1 października do 19 października 2015 roku,
          c) Materiały dla Koordynatorów projektu zostaną wysłane pocztą do szkół do 30 października 2015 roku (data nadania przesyłek na poczcie),
          d) Po zrealizowaniu projektu szkoły zobowiązują się dokonać wpłaty zebranych funduszy na konto zbiórki w terminie do 31 marca 2016 roku,
          e) Szkoły, które zdecydują się dodatkowo wziąć udział w konkursie na najciekawszą książkę, powinny zapoznać się z regulaminem konkursu, który zostanie przesłany do szkół z dokumentami projektu na płycie CD
          oraz znajdzie się na stronie www.unicef.pl po 30 października 2015r.


          VII. Postanowienia końcowe
          § 7

           

          a) Wszelkie pytania dotyczące projektu należy kierować na adres Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF: Al. Wilanowska 317, 02-665 Warszawa, Tel: 22 56 80 333, e-mail: szkoly@unicef.pl.
          b) Informacje uzyskane od uczestników projektu za pośrednictwem wypełnionego przez nich formularza zgłoszeniowego będą wykorzystane do celów informacyjnych na zasadach określonych w Ustawie z dnia 29 sierpnia
          1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 nr 101, poz. 926, z późn. zm.).
          c) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć i informacji o uczestnikach projektu, jak również wywiadów z nimi i treści akcji przeprowadzanych na terenie szkoły na łamach prasy, na antenie radia, w Internecie, w telewizji oraz innych publikacjach.
          d) Organizator projektu
          Polski Komitet Narodowy UNICEF
          Al. Wilanowska 317
          02-665 Warszawa

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie