• Plan Pracy Szkolnego Koła Wolontariatu

na rok 2021/2022

Wrzesień

• Akcja rekrutacja w szkole SKW- powołanie Koła i zebranie chętnych uczniów. Wspólne przyjęcie całorocznego planu działania. Wybór przewodniczącego. Stworzenie kroniki.

• Tydzień promujący idee wolontariatu w szkole podczas przerw, zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu.

• Udział w „Zakręconej Akcji” polegającej na propagowaniu zbiórki nakrętek, by wspierać osoby niepełnosprawne (cały rok).

• Udział w akcji „Sprzątanie Świata” - dbanie o czystość wokół szkoły.

• Wolontariusz niesie pomocną dłoń – działania w świetlicy szkolnej i bibliotece (cały rok), akcja „Pogotowie szkolne”, pomoc uczniom w nauce (kontakt i uzgodnienia z wychowawcą klasy), pomoc online/ pomoc stacjonarna.

• Zbiórka makulatury wrzesień/październik

• Zbieranie suchej karmy oraz innych akcesoriów dla zwierząt w schronisku- 4X- Światowy Dzień Zwierząt (wybrane schronisko)

Październik

• Przystąpienie do akcji Cała Polska czyta dzieciom (czytanie dzieciom w przedszkolu, dzieciom świetlicowym), cały rok

• Odwiedziny w wybranych schronisku, podarowanie upominków dla zwierząt.

• Zorganizowanie akcji „Znicz, pamiętam ....” – zbiórka zniczy.

• Porządkowanie opuszczonych grobów na cmentarzu parafialnym i zapalenie zniczy- akcja „Zapomniane groby”

• Kiermasz ciast ( pozyskanie funduszy na zakup materiałów plastycznych, drobnych upominków)

• Zakup materiałów do przygotowania imiennych upominków (zakładka do książki, kartki świąteczne, aniołki) dla wybranego DPS-u, Stowarzyszenia RAZEM w Bestwinie, itp.

• Udział w akcji „Góra Grosza” we współpracy z SU

• Wykonanie ozdób świątecznych – na szkolny kiermasz .

• Udział w akcji Mikołaj na Kresach

• Kiermasz ozdób świątecznych – pomoc świetlicy szkolnej.

• Wykonanie kartek świątecznych – dla osób samotnych, starszych, byłych pracowników szkoły . Wizyta, wręczenie upominków.

• Przeprowadzenie akcji „Cała Polska czyta dzieciom…” zaproszenie gościa (autorytet) na czytanie bajek dzieciom z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

• Pomagamy ptakom przetrwać zimę – zbiórka karmy, konkurs na karmnik.

Styczeń

• Akcja „Profilaktyka”, skutki nadmiernego korzystania z telefonów, rysunki, ulotki (gazetka) (cały miesiąc)

• Akcja „Opatrunek na ratunek”, zbiórka opatrunków dla szpitali misyjnych w Afryce

Luty

• Akcja „Profilaktyka” przeciwdziałamy przemocy słownej w szkole „Dzień dobrego słowa”, gazetka (drzewo życzliwości)

• 11 II – Światowy Dzień Chorego- podarowanie upominków dla Stowarzyszenia Razem w Bestwinie

• Przygotowanie kartek wielkanocnych dla byłych pracowników szkoły.

• Słodki czwartek – (zorganizowanie paczek świątecznych dla osób potrzebujących ) - z terenu Kaniowa)

• Kiermasz ozdób świątecznych.

• Przeprowadzenie akcji „Cała Polska czyta dzieciom...”.

• Akcja „Profilaktyka” - relacje między dziećmi.

• Dzień dobrych uczynków – 19 maj, akcja: Pomagam! (wesołe emotki)

• Zbiórka makulatury maj/czerwiec

• Akcja „Profilaktyka” – wolontariuszem jestem także przez wakacje.

• Podsumowanie pracy w całym roku szkolnym, spotkanie z wolontariuszami.

• Sprawozdanie z działań, wytyczne na następny rok

Informujemy, że w trakcie roku szkolnego Plan Pracy Szkolnego Koła Wolontariatu może ulec modyfikacji ze względu na udział w innych przedsięwzięciach, które nie zostały ujęte w rodzaju działalności.