Regulamin finansowy Rady Rodziców
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- W działalności finansowej Rady Rodziców – zwanej dalej Radą – obowiązują zasady celowego, oszczędnego i prawidłowego gospodarowania środkami społecznymi.
- Środki zgromadzone przez Radę mogą służyć wyłącznie do wspierania działalności statutowej Szkoły i Przedszkola ze szczególnym uwzględnieniem wydatków ponoszonych na podnoszenie i poszerzanie wiedzy uczniów, jak również poprawy warunków nauki, wspierania inicjatyw uczniów i pomocy materialnej.
- Dysponentem zgromadzonych środków, jako funduszy Rady jest Zarząd Rady z mocy statutu Rady na podstawie uchwalonego przez Radę planu finansowego na dany rok szkolny.
- Preliminarz budżetowy opracowuje i przedstawia Zarząd Rady na każdy rok szkolny, tj. na okres od 1 września danego roku do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, uwzględniając wynik działalności finansowej Rady z poprzedniego roku szkolnego (tzw. saldo otwarcia) oraz przewidywane wpływy i wydatki w nowym roku szkolnym.
- Preliminarz budżetowy zatwierdza Rada na swoim zebraniu do 31 października każdego roku szkolnego.
- W okresie, od 1 września do dnia podjęcia uchwały przez Radę o zatwierdzeniu Preliminarza budżetowego na dany rok szkolny, Zarząd Rady upoważniony jest do zatwierdzania wydatków do wysokości 1,5 średnich miesięcznych wydatków Rady z poprzedniego roku szkolnego, nie wyższej niż do wysokości niewykorzystanych środków z poprzedniego roku szkolnego.
- Źródłami funduszy Rady mogą być wyłącznie:
- dobrowolne składki rodziców uczniów szkoły i przedszkola,
- darowizny od innych osób fizycznych oraz osób pranych, instytucji i organizacji,
- dotacje
- środki finansowe i rzeczowe z innych źródeł, nie mające charakteru uzyskiwanych, jako przychody z działalności gospodarczej Rady (np. prowizje, odsetki bankowe).
- Rachunkowość działalności finansowej Rady prowadzona jest na podstawie przepisów Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. Nr 121, poz. 591 z późn. zm.).
- Regulamin niniejszy zgodny jest z ust. 4 art. 53 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. Z 2004r. Nr 256, poz. 25 72 z późn. zm.).
- Księgowość Rady może być prowadzona przez osobę fizyczną lub przez firmę księgową na mocy stosownej umowy cywilno prawnej.
- Zbieraniem funduszy oraz prowadzeniem obsługi kasowej Rady zajmować będzie się skarbnik Rady.
- Koszty obsługi księgowej i kasowej ponosi Rada ze swoich funduszy.
§ 2
ZASADY DYSPONOWANIA FUNDUSZAMI RADY
- Środki pieniężne gromadzone przez Radę przechowuje się na rachunku bankowym, otwartym dla Rady, jako organizacji bez osobowości prawnej, a także na bankowych lokatach terminowych oraz w formie tzw. pogotowia kasowego.
- Równocześnie z otwarciem rachunku bankowego należy złożyć wzory podpisów upoważnionych do dysponowani środkami zgromadzonymi na tym rachunku zgodnie z obowiązującą procedura bankową.
- W przypadku zmian w składzie Zarządu Rady lub Dyrekcji Szkoły, Zarząd zobowiązany jest – do złożenia w banku dokumentów aktualizujących skład osób upoważnionych do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym Rady. Dokumenty te winny być potwierdzone przez Dyrektora szkoły lub jego zastępcę.
§ 3
ZASADY PRZYJMOWANIA WPŁAT GOTÓWKOWYCH
- Na każdą przyjętą wpłatę do kasy Rady wydaje się pokwitowanie KP „kasa przyjmie”. Dowód ten sporządza się w przebitkowo w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje wpłacający, kopia pozostaje w bloczku.
- Bloczek przychodowy Kasa Przyjmie winien być ponumerowany.
§ 4
ZASADY DOKONYWANIA WYPŁAT
- Wypłata środków finansowych Rady może być dokonana na podstawie:
- rachunków za zakupiony towar, wykonana usługę, itp. wystawionych na Radę,
- rachunków do umowy o dzieło lub umowy-zlecenia,
- zaliczek jednorazowych,
- innych dokumentów uznanych przez Zarząd Rady.
Dokumenty wymienione w pkt. a-d stanowiące podstawę wypłaty ze środków Rady musza by sprawdzone pod względem merytorycznym i zatwierdzone do wypłaty przez członka Zarządu. Dokumenty te musza zawierać opis, z jakiej pozycji Budżetu Rady są wydatkowane.
- Dokonana wypłata gotówki powinna być pokwitowana przez pobierającego (data otrzymania i czytelny podpis).
- Każdy dowód dokumentujący podstawę do wypłaty środków Rady winien zawiera opis, z którego punktu Budżetu Rady jest realizowany wydatek.
- Ze środków pieniężnych Rady mogą być wypłacane zaliczki jednorazowe na wydatki ujęte w określonym punkcie Planu Finansowego Rady.
Zaliczki wypłaca się na pisemny wniosek zainteresowanej osoby i winny być przez nią rozliczone w terminie określonym na zatwierdzonym wniosku o wypłatę. Termin tez nie może być dłuższy niż jeden miesiąc od dnia wypłaty zaliczki.
§ 5
CZASOWE UDOSTĘPNIANIE FUNDUSZY RADY
- W wyjątkowych, nie cierpiących zwłoki sytuacja, Zarząd Rady może na pisemny, umotywowany wniosek Dyrektora Szkoły udostępnić Szkole środki finansowe niezbędne do sfinansowania zadania, związanego z działalnością statutowa Szkoły.
- Udostępnienie środków, o których mowa w ust.1, następuje po złożeniu przez Dyrektora Szkoły pisemnego zobowiązania się do zwrotu tych środków w formie wpłaty na rachunek bankowy Rady lub jako rozliczenie zaliczki w terminie określonym w uchwale Zarządu o udostępnieniu środków.
§ 6
ZASADY PROWADZENIA KSIĘGOWOŚCI RADY
- Wszelkie przychody i wydatki Rady podlegają ewidencji księgowej.
- Bieżące księgi rachunkowe Rady prowadzone są i przechowywane u księgowej Rady. Pozostałe księgi rachunkowe Rady przechowywane są w siedzibie Szkoły w miejscu uzgodnionym z Dyrektorem Szkoły.
- Księgi otwiera się na dzień 1 września danego roku szkolnego, a zamyka na dzień 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego.
- Księgi stanowią podstawę do sporządzania rocznego sprawozdania Rady z działalności finansowej.
- Podstawę otwarcia ksiąg danego okresu sprawozdawczego stanowi analityczne zestawienie obrotów i sald za poprzedni okres.
- Podstawa zapisu w księgach są dowody księgowe, zwane dalej dowodami oraz inne dokumenty dopuszczone przez Zarząd Rady w formie uchwały.
- Treść zapisu w księgach powinna umożliwiać powiązanie go z dowodem.
- Dowody stanowiące podstawę zapisu w księgach powinny być przechowywane w porządku chronologicznym i systematycznym tzn. w podziale na poszczególne rodzaje dowodów.
- Dopuszcza się dokonywanie zapisów łącznych w księgach na podstawie dowodów zbiorczych, stanowiących zbiór dowodów źródłowych. Dokumenty źródłowe winny być zawsze załączone do dowodu zbiorczego.
- Zapisy w księgach winny być dokonywane na bieżąco w porządku chronologicznym i systematycznym.
- Zapisy w księgach winny być prowadzone w sposób czytelny i trwały, zgodnie z ogólnymi przepisami w zakresie księgowości i prowadzenia ksiąg.
§ 7
ZASADY GOSPODAROWANIA ŚRODKAMI TRWAŁYMI, MATERIAŁOWYMI
- Wszelkie środki trwałe zakupione z funduszy Rady lub otrzymane, jako darowizna, przekazywane są na rzecz Szkoły i Przedszkola. Z przekazania sporządzona się stosowny protokół zdawczo-odbiorczy, który podpisuje w imieniu Szkoły i Przedszkola jej Dyrektor, a w imieniu Rady minimum 2 członków Zarządu Rady.
- Wszelkie środki materiałowe zakupione z funduszy Rady lub otrzymane przez Radę, jako darowizna stanowią wyłączna własność ogółu Rodziców. Środkami tymi dysponuje Zarząd Rady.
- Druki finansowe z chwilą ponumerowania i podpisania staja się drukami ścisłego zarachowania Rady i jako takie winny być ewidencjonowane w książce druków ścisłego zarachowania, prowadzonej przez Zarząd Rady. Przechowuje je osoba prowadząca obsługę kasową Rady.
§ 8
SPRAWOZDAWCZOŚĆ I KONTROLA
- Sprawozdanie z działalności finansowej Rady za dany rok szkolny winno być sporządzone do 15 września każdego roku przez osobę prowadzącą księgi w porozumieniu z Zarządem Rady.
- Zaakceptowane przez Zarząd sprawozdanie finansowe winno zostać przekazane przez Zarząd do zaopiniowania Komisji Rewizyjnej do dnia 16 września każdego roku następnego okresu sprawozdawczego.
- W przypadku stwierdzenia niezgodności sprawozdania z księgami Rady, Komisja Rewizyjna przedstawia swoje uwagi Zarządowi Rady.
- Komisja Rewizyjna winna dokonać czynności kontrolnych, których zakres wynika bezpośrednio ze statutu Rady. Protokół z kontroli winien być przedstawiony na najbliższym, po zakończeniu kontroli, posiedzeniu Rady lub Zarządu Rady.
- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub nadużyć w prowadzeniu ksiąg lub kasy Rady, Komisja Rewizyjna winna złożyć stosowny wniosek do Zarządu Rady, celem powiadomienia przez Zarząd Rady o tym fakcie Dyrektora Szkoły lub organów ścigania.
- Protokoły Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonych kontroli oraz opinie do rocznego sprawozdania z działalności finansowej Rady przekazywane są Przewodniczącemu Zarządu Rady i przechowywane wraz z dokumentacją Rady.
§ 9
Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem uchwalenia go przez Radę Rodziców.