O projekcie
Aktywna Tablica
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do udziału w rządowym programie AKTYWNA TABLICA. W ramach tego programu szkoła została wyposażona za łączną kwotę 43 750,00 zł w:
- dwa laptopy,
- pomoce dydaktyczne do terapii psychoneurologicznej dla uczniów
z zaburzeniami uwagi i koncentracji, z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym dysleksją i dyskalkulią, - pomoce dydaktyczne do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego, dla uczniów z centralnymi zaburzeniami słuchu, słabosłyszących, z zaburzeniami koncentracji uwagi, w tym z ADHD, ADD, autyzmem,
- pomoce dydaktyczne dla uczniów mających problemy w edukacji szkolnej.
Do realizacji tego programu utworzono odpowiedni zespół samokształceniowy, a także powołano e-koordynatora tego programu.
W dniu 19.10.2022 r. odbyło się szkolenie Rady Pedagogicznej w zakresie stosowana monitorów interaktywnych z oprogramowaniem wspomagającym, przeprowadzone przez specjalistę w zakresie TIK.
E-koordynator uczestniczył w następujących szkoleniach:
- 8.12.2022 r. „Sieć koordynatorów szkół uczestniczących w programie Aktywna Tablica – Edycja 2022 – spotkanie I”,
- 13.03.2023 r. „Sieć koordynatorów szkół uczestniczących w programie Aktywna Tablica – Edycja 2022 – spotkanie II”,
- 26.04.2023 r. „Sieć koordynatorów szkół uczestniczących w programie Aktywna Tablica – Edycja 2022 – spotkanie III”.
Powołano także zgodnie z wymaganiami międzyszkolną sieć współpracy.
W dniu 29. 11.2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie organizacyjne koordynatorów ze szkół będących w sieci współpracy. Głównym celem powołania międzyszkolnej sieci współpracy jest wymiana informacji, dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej i związanych z nią nowoczesnych narzędzi dydaktycznych na zajęciach lekcyjnych w celu zwiększenia efektywności procesu nauczania we wszystkich tych placówkach.
Po rozmowach z nauczycielami członkowie zespołu stwierdzają, że wszyscy nauczyciele korzystają z TIK na zajęciach edukacyjnych. Liczba tych zajęć zdecydowanie przekracza liczbę 5 godzin zajęć edukacyjnych w tygodniu. W wysokim stopniu ocenia się wpływ stosowania TIK na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania oraz uczniów w proces uczenia się. Nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne w znaczący sposób wzbogaciły warsztat pracy pedagogów, rozwijały kreatywność oraz kompetencje cyfrowe zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Ponadto zastosowanie tablic i odpowiedniego oprogramowania umożliwiło nauczycielom publikację wszelkiego rodzaju zadań, własnych materiałów, quizów, gier dydaktycznych. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii wzrósł poziom nauczania i jakości pracy szkoły.
W naszej szkole odbyły się cztery lekcje otwarte z wykorzystaniem tablic interaktywnych:
- 12.01.2023 r. odbyła się lekcja otwarta z historii,
- 12.01.2023 r. odbyła się lekcja otwarta z geografii,
- 15.03.2023 r. odbyła się lekcja otwarta z edukacji wczesnoszkolnej,
- 26.04.2023r. odbyła się lekcja otwarta z zajęć rewalidacyjnych.
Nauczyciele z naszej szkoły opublikowali siedem scenariuszy lekcji na platformie Moodle RODN WOM Katowice dostępnej dla wszystkich nauczycieli szkół podstawowych w województwie śląskim.
Udział szkoły w Programie „Aktywna Tablica SPE” w roku szkolnym 2022/2023 przyczynił się do: podniesienia kompetencji w zakresie posługiwania się oraz wykorzystania TIK w procesie uczenia się i pracy zespołowej przez uczniów, wzrostu świadomości uczniów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w sieci oraz praw autorskich do treści edukacyjnych dostępnych w Internecie, zwiększenia skuteczności nauczania dzięki stosowaniu różnych metod aktywizujących i położenia nacisku na indywidualizację nauczania, wzbogacenia wyposażenia szkoły, podniesienia kompetencji nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych i wykorzystania TIK w procesie kształcenia. Wybrane w projekcie pomoce dydaktyczne, narzędzia do terapii, urządzenia elektroniczne zostały wykorzystane do diagnozy, terapii i kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.