• Założenia projektu

„MIŚ MARYSIA I JA CZYLI NAUKA RADZENIA SOBIE
          W SYTUACJACH ŻYCIA CODZIENNEGO MAŁEGO DZIECKA”

Prowadząca projekt: mgr Agnieszka Mieszczak, mgr Katarzyna Gawlik

Adresaci projektu: dzieci z grupy „Jagódki" (3-4-latki) uczęszczające do Przedszkola Publicznego w Kaniowie

Termin realizacji projektu: wrzesień 2023 – maj 2024 (1 raz na miesiąc)

Miś Marysia…kto to taki?

To bohaterka serii bajeczek pt. „Marysia” autorstwa Nadii Berkane i Alexis Nesme stworzonych z myślą o najmłodszych odbiorcach. Publikacja ta to zapowiedź kolejnych bajkowych, życiowych historyjek oraz kolorowych, pięknych ilustracji, które przyciągają uwagę i obrazują to, z czym na co dzień zmaga się Miś Marysia. Pisarki
          w ciekawy sposób przedstawiają wiele przydatnych wątków w życiu codziennym. Książeczki te poza dawaniem rozrywki, uczą dziecko, jak należy postępować
          i pomagają radzić sobie z lękami i kłopotami wieku przedszkolnego.

Skąd pomysł na projekt?

Zainspirowane niektórymi bajkami z serii „Marysia”, które nieraz czytałyśmy swoim synom, gdy byli w młodszym wieku przedszkolnym, postanowiłyśmy stworzyć projekt edukacyjny pt. „Miś Marysia i ja czyli nauka radzenia sobie w sytuacjach życia codziennego małego dziecka”.

Dzieci często utożsamiają się z bohaterami bajek, dlatego uważamy, że nauka radzenia sobie z codziennymi, nieraz trudnymi dla nich sytuacjami, które często mogą napotkać w swoim otoczeniu, będzie łatwiejsza gdy towarzyszyć im będzie Miś Marysia.

Na zaplanowanych  zajęciach dotyczących projektu nauczyciel przeczyta dzieciom jedną z bajek pt. „Miś Marysia”, a następnie po krótkiej pogadance na temat opisanego problemu, czy też sytuacji przedszkolaki podejmą aktywność zaproponowaną przez prowadzącą związaną z tematyką książeczki w postaci np. pracy plastycznej, zabawy, czy innych różnorodnych, ciekawych zadań itp. Dodatkowo podczas nazywania pojedynczych obrazków umieszczonych na dole poszczególnych stron książeczki, pomoże wzbogacić słownictwo małych przedszkolaków. Uważamy, że gdy Miś Marysia będzie obok (postanowiłyśmy przygotować dla dzieci podobiznę misia Marysi), wówczas nauka będzie ciekawsza i przyjemniejsza.

Ktoś może powiedzieć:

- Przecież dzieci uczą się radzić z problemami, trudnościami, czy innymi różnymi sytuacjami na co dzień w domu, w przedszkolu! Po co więc taki projekt? Czy to ma sens?

Odpowiemy wówczas:

- Oczywiście, że ma. Często zdarza się, że nieraz udręki dzieci, mimo wielokrotnych prób radzenia sobie z nimi, nadal je przerastają, dlatego naszym zdaniem warto podjąć dodatkowe działania, które mogą przynieść pozytywne efekty. Być może Marysia nie pomoże zażegnać wszystkich tych małych i dużych problemów 3-4-latków z grupy „Jagódek”, ale uważamy, że jeśli pomoże chociaż kilku lub kilkunastu przedszkolakom uporać się z ich problemami to warto było przeprowadzić zaproponowany przez nas projekt edukacyjny.

Cel główny:

- nauka radzenia sobie z sytuacjami życia codziennego.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- dzieli się zabawkami;

- uczy radzić sobie z emocjami;

- wie jak zachować się przy stole;

- uczy się samodzielności;

- stara się przezwyciężać strach towarzyszący w różnych sytuacjach;

- wie, jak zachowywać się podczas zakupów;

- ćwiczy zdolność mówienia;

- wzbogaca słownictwo;

- rozwija kreatywność;

- rozwija logiczne myślenie;

- kształci wrażliwość na sztukę.

Metody pracy:

- słowne;

- oglądowe;

- zajęć praktycznych.

Formy pracy:

- indywidualna;

- praca w grupach;

- zbiorowa.

Tematyka zajęć:

Marysia i wesoły dzień w przedszkolu

Marysia: to moje

Marysia nadąsana złośnica