MARZEC
27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru
fot. Teatr Lalek Banialuka w Bielsku - Białej
Piątoklasiści i szóstoklasiści naszej szkoły w ramach EDUKACJI TEATRALNEJ po raz kolejny odwiedzili Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej. Tym razem obejrzeli spektakl „Wąż” w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego, ze scenografią Julii Skuratovej, z muzyką Roberta Łuczaka.
Przedstawienie to zachwyciło uczniów między innymi tym, iż powstaje jakby na oczach widza poprzez zastosowanie techniki „teatr w teatrze”. Potęguje to oprawa muzyczna, sceneria i kostiumy odwołujące się do estetyki dwudziestolecia międzywojennego. Przyciąga niezwykły artyzm gry aktorów harmonizujący z przedstawiającymi postaci lalkami - wykonanymi na bazie instrumentów muzycznych.
Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są – rzekła ongiś Tove Jansson. I to dostrzegli nasi widzowie w „Wężu” – mądrą opowieść o odmienności i wzajemnej tolerancji, szukaniu szczęścia oraz akceptacji własnego losu, a także o sile przyjaźni.
Po zakończeniu przedstawienia, w trakcie finałowych oklasków przedstawiciele piątej i szóstej klasy mogli wejść na scenę i bezpośrednio przekazać odtwórcom ról podziękowania i życzenia z okazji przypadającego w tym dniu Święta. Tu zostali zaskoczeni, bo zanim wypowiedzieli to, co czują, aktor Piotr Tomaszewski wręczył im mikrofon, aby cała widownia usłyszała ich przekaz. Z owym zaskoczeniem świetnie poradziła sobie Olimpia Hankus i w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły rzekła:
Kiedy na widowni teatru zapada cisza a Wy – Szanowni Państwo, wchodzicie na scenę, my - widzowie wiemy, że rozpoczyna się przygotowana specjalnie dla nas artystyczna przygoda. Doświadczamy wówczas wielu wzruszeń, co kształtuje naszą wrażliwość i pobudza wyobraźnię. Dziękujemy, że Jesteście a my możemy być z Wami.
Wyróżnieniem dla widzów reprezentujących naszą szkołę było zaproszenie ich do zwiedzania teatru od kulis pod przewodnictwem aktorek Banialuki - Marii Byrskiej i Barbary Rau. Po zakończonym widowisku weszli na scenę teatralną, poznali teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Dowiedzieli się jak powstają przedstawienia i jaki zespół każdorazowo je tworzy. Poznali „najstarszych aktorów” tego teatru - lalki oraz wielość sposobów ich animacji.
Na koniec, jak zwykle, zapytali aktorów prowadzących warsztaty: „Premiera jakiego spektaklu planowana jest w najbliższym czasie? Już nie możemy się doczekać”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym!
JWS
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
W dniach od 26 - 27. 03. 2015 r. w szkole odbył się kiermasz kartek i ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów na zajęciach kółka plastycznego.
............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Rozpoczęliśmy już Dni z Patronem Szkoły – Tadeuszem Kościuszką -
-
16 marca 2015r. przeprowadziliśmy XII Wielkie Dyktando z Kościuszką (dla uczniów kl. III – VI),
-
18 marca 2015r. odbył się Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły
(dla uczniów kl. IV – VI).
Wyniki obu konkursów zostaną przedstawione podczas akademii poświęconej Naszemu Patronowi.
JWS
********************************************************************************************************************************************************************************************************
NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA
Wraz z początkiem drugiego semestru roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole została uruchomiona nowa pracownia komputerowa dla uczniów klas I-VI. Pracownia została wyposażona w 15 stanowisk komputerowych.
W sali znajduje się także projektor multimedialny i ekran. Wszystkie komputery posiadają stały i szybki dostęp do Internetu.
Pracownia komputerowa otwarta jest dla uczniów klas I- VI nie tylko na lekcjach informatyki. Odbywają się w niej zajęcia także z innych przedmiotów, zajęcia kółka informatycznego oraz dodatkowe zajęcia popołudniowe. Na lekcjach często używany jest projektor multimedialny, co zdecydowanie urozmaica zajęcia.
*******************************************************************************************************************************************
10 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z biskuprm pomocniczym ks. Piotrem Gregerem. Gość wysłuchał wierszy i życzeń, koncertu zespołu "Promyki" oraz obejrzał przedstawienie"Dom na skale". Odpowiedział także na parę pytań zadanych przez uczniów.
Po błogosławieństwie udzielonym uczniom i nauczycielom, spotkał się z gronem pedagogicznym i nauczycielami, którzy przeszli już na emeryturę.
więcej zdjęć w albumie fotograficznym
***********************************************************************************************************************************
POZNAJ ŚWIAT MUZYKI
Dnia 5 marca br. odbyła się kolejna lekcja muzyki ,,na żywo".Tym razem tematem spotkania była gitara, proces jej powstania, odmiany oraz wyjątkowa rola jaką pełni w muzyce klasycznej - jak i rozrywkowej. Dzięki różnorodności instrumentów dzieci mogły odbyć podróż po wielu gatunkach muzyki: od etnicznej - flamenco poprzez klasykę, folklor irlandzki, jazz aż po rock-and-rolla i muzykę Meksyku.
zdjęcia w albumie fotograficznym
**************************************************************************************************************************************************************************************************************************
NOWA PRZENOŚNA TABLICA INTERAKTYWNA
Zamiast tradycyjnej zielonej tablicy i kredy- nowoczesne projektory. Tak wyglądają lekcje prowadzone w naszej szkole. Podczas lekcji, zajęć dodatkowych oraz zajęć dydaktyczno- wyrównawczych zarówno młodsi jak i starsi uczniowie korzystają z bardzo nowoczesnej pomocy naukowej, jaką jest przenośna tablica interaktywna. Mobilne tablice interaktywne umożliwią nauczycielom wprowadzenie nowoczesnych metod nauczania.
Tablica interaktywna nie jest urządzeniem samodzielnym. Funkcjonuje w zestawieniu z laptopem i projektorem. Nauczyciel stojący przy tablicy – działając na niej jak na wielkim ekranie dotykowym – obsługuje komputer. Laptop podaje sygnał do projektora a ten wyświetla bieżący interfejs na tablicy. Odbywa się to w sposób zsynchronizowany (wszystko dzieje się w tym samym czasie). Innymi słowy: ekran komputera powiększony jest na tablicy interaktywnej, która daje nam możliwość sterowania tym komputerem. Sterowanie tablicą w naszej szkole może odbywać się przy pomocy specjalnego pióra elektronicznego.
Zalety stosowania tablicy interaktywnej:
- równoległe oddziaływanie na wiele zmysłów pozwala na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy,
- lepsze zrozumienie poznawanych problemów i faktów,
- mapy koncepcyjne, obrazy i grafiki pomagają wzrokowcom wyrazić i zrozumieć materiał,
- wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w procesie nauczania ze wszystkimi jej możliwościami bez konieczności przechodzenia do pracowni komputerowej,
- stosowanie ćwiczeń interaktywnych,
- możliwość wykorzystania w czasie zajęć dowolnych programów uruchamianych na komputerze (w tym programów edukacyjnych, a szczególnie multimedialnych).
Mamy nadzieję, że to dopiero dobry początek i będzie coraz więcej takich "nowinek" w naszej szkole!
-