MAJ
Prezentacja wybranych krain Polski - metoda projektu
Jak pracować metodą projektów?
Jedną z najbardziej ambitnych i skutecznych metod edukacji jest projekt, czyli samodzielna praca uczniów – indywidualna lub zespołowa – nad zadanym tematem. Może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Projekt to także dobre przygotowanie do dorosłego życia – w wielu zawodach już dziś pracuje się przecież od projektu do projektu.
Kształcenie umiejętności.
Praca metodą projektów służy rozwijaniu ważnych w szkole i życiu umiejętności, takich jak:
- przyjmowanie odpowiedzialności;
- twórcze myślenie;
- samodzielne uczenie się;
- planowanie i organizacja pracy;
- zbieranie i selekcjonowanie informacji;
- współpraca w grupie;
- rozwiązywanie problemów;
- podejmowanie decyzji;
- komunikowanie się;
- ocenianie własnej pracy;
- prezentacja jej efektów.
Rola nauczyciela.
Metoda wymaga od nauczyciela sporego zaangażowania – wcześniejszego przygotowania „zaplecza” (np. pracowni komputerowej), określenia wstępnych celów i zadań, zasad organizacji pracy zespołów zadaniowych, a wreszcie – czuwania nad pracą i udzielania pomocy przy przygotowaniu prezentacji.
Praca metodą projektu obu stronom – zarówno uczniom, jak i nauczycielowi – przynosi (prawie zawsze...) sporą satysfakcję.
Lekcje przyrody metodą projektu prowadzone są w naszej szkole od wielu lat. W obecnym roku szkolnym uczniowie z klasy 5a i 5b przygotowali prezentacje na temat wybranych przez siebie krain Polski. Każda z grup przedstawiła efekty swojej pracy podczas lekcji przyrody. Najciekawsze wystąpienia zostały zaprezentowane podczas pokazowej lekcji, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie klasy 5a i 5b. Na lekcję zaproszona została pani dyrektor Krystyna Bryksa.
B.W.
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Nie miecz, nie tarcz bronią języka, lecz arcydzieła!
/ Cyprian Kamil Norwid/
www.um.czechowice-dziedzice.pl · fot.
Uczennice klasy szóstej - Olimpia Hankus oraz Olga Targosz uczestniczyły, w maju bieżącego roku szkolnego, w IV edycji Międzyszkolnego Konkursu o tytuł „MISTRZA POLSZCZYZNY” organizowanego przez Katolickie Gimnazjum w Czechowicach – Dziedzicach, pod patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic.
Olga i Olimpia z kubkami ozdobionymi napisem: MISTRZ POLSZCZYZNY
Nie udało im się zdobyć tytułu laureatek, ale wykazały się, jak wszyscy uczestnicy konkursu, niezwykłą dbałością o poprawność polszczyzny.
Według opinii jury poziom prac pisemnych wszystkich uczestników konkursu był bardzo wysoki (o miejscach w pierwszej piątce zadecydowały połówki punktów).więcej
JWS
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
****************************************************************************************************************************************************************************************
Nasza szkoła otrzymała zaświadczenie o udziale w akcji
Dzień Bezpiecznego Internetu 2016
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu do końca lutego 2016 r. zgłoszonych zostało 1707 inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Nasz szkoła również przesłała sprawozdanie ze zrealizowanych inicjatyw w ramach obchodów DBI 2016. Otrzymaliśmy zaświadczenie o udziale w ogólnopolskiej akcji.