• Koordynator projektu: mgr Agnieszka Czylok

Czas realizacji: wrzesień 2020r. - czerwiec 2021r.

Uczestnicy: grupa 3,4 latków - Słoniki

Projekt zakłada połączenie czynnościowego nauczania matematyki z różnymi formami aktywności muzyczno-poznawczej dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas zajęć rytmiczno – muzyczno - matematycznych dzieci doskonalą umiejętności liczenia, dzieje się to wówczas, gdy mają do czynienia z układem rytmicznym, z następstwem określonych dźwięków, które można policzyć.

Muzyka jako środek niewerbalnej komunikacji posiada potężne działanie aktywizujące. Wywołuje spontaniczne reakcje emocjonalne i ruchowe szczególnie u dzieci. Porusza, stymuluje ciało i umysł, zaprasza do współdziałania zarówno przez taniec, jak i śpiew. Dziecko wieku przedszkolnym charakteryzuje naturalna wrażliwość na muzykę. Poprzez muzykę dziecko kształci swoje zdolności i zainteresowania, uczy się prostych operacji myślowych; porównywania, analizy, abstrahowania, co w rezultacie daje trwały efekt poznawczy i rozwojowy. Muzyka uspokaja, uczy wrażliwości, rozwija zainteresowania i pozwala odkryć nowe umiejętności.

Projekt edukacyjny ,,Śpiewająco liczę – licząc śpiewam” jest przeznaczony dla dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym, gdzie występuje naturalna plastyczność i spontaniczność muzyczna dzieci. Realizowany jest każdego dnia podczas zajęć porannych lub dopołudniowych. Uwzględnia on, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, potrzeby i możliwości rozwojowe dziecka, zachowując przy tym zasadę stopniowania trudności.

Cele główne projektu:

- stymulowanie rozwoju poznawczego, emocjonalnego, ruchowego i społecznego poprzez różne formy aktywności muzycznej.

- wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez czynnościowe nauczanie matematyki w formie muzyczno-ruchowej aktywności.

Cele szczegółowe:

• zapewnienie dziecku możliwości częstych kontaktów z muzyką, nabywania umiejętności słuchania i rozumienia muzyki.
        • umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów, zainteresowań i predyspozycji artystyczno –ruchowych.
        • kształtowanie umiejętności czynnego i spontanicznego obcowania z muzyką,
        • rozwijanie wrażliwości na muzykę oraz rozbudzanie zainteresowań muzycznych.
        • wyzwalanie inicjatywy podczas samodzielnego tworzenia rytmów, melodii, konstruowania instrumentów,