Iwona Ciepiela
KÓŁKO INFORMATYCZNE
Znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci Internet nie powinna być nam obca - pamiętaj:
-
Nie podawaj swoich danych osobowych takich jak nazwisko, adres zamieszkania, numer i adres szkoły, numer telefonu oraz nie zamieszczaj swoich zdjęć, w Internecie posługuj się tylko nickiem (pseudonimem).
-
Nie ufaj osobom poznanym w sieci, nie spotykaj się pochopnie z internetowymi znajomymi w prawdziwym świecie. Jeśli już planujesz spotkanie - poinformuj o tym rodziców, na spotkanie idź z drugą osobą i tylko w publiczne miejsca, gdzie jest dużo ludzi.
-
Zabezpiecz swój komputer - musisz mieć zainstalowany program antywirusowy, powinieneś mieć też firewalla.
-
Mów jeśli coś jest nie tak, w Internecie możesz mieć kontakt z niebezpiecznymi treściami lub spotkać się z cyberprzemocą czyli wykorzystywaniem telefonu lub Internetu przeciwko innym, pamiętaj - czasami nawet pozornie niewinny żart może wyrządzić krzywdę drugiej osobie. Niepokojące Cię zdarzenia opowiedz rodzicom, nauczycielowi lub możesz skontaktować się z HELPLINE pod bezpłatnym numerem telefonu 0800100100
-
Z zasobów Internetu korzystaj rozsądnie - podpisywanie się pod efektami czyjejś pracy to plagiat czyli kradzież czyjejś własności intelektualnej, za które grożą poważne nieprzyjemności.
-
Komputeromania to uzależnienie od komputera, komputer nie powinien być najważniejszą rzeczą w Waszym życiu.
*********************************************************************************************************************************************************************''Rodzice powinni nauczyć swoje dzieci
rozpoznawania ryzyka związanego z Internetem
i postępowania w niejasnych sytuacjach.
To powinno stać się tak naturalne,
jak wpajanie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy”
Viviane Reding komisarz UE
ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu
1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem.
2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie.
3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców.
5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci. Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne.
6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach.
7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nasze działania w tym względzie pomogą likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila itp.
8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dziecku o zasadach dobrego wychowania. W Internecie obowiązują pewne reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp.
9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądnij się jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci.
10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.
ELEMENTARZ DLA RODZICÓW -
DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W INTERNECIEElementarz wydany przez UPC, informator dla rodziców, poruszający zagadnienia nowoczesnych technologii i zagrożeń z nimi związanych ... pobierz tutaj ...(PDF, 822KB)
-