MAJ
..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
NIECH KAŻDY SIĘ DOWIE, ŻE ŚMIECH TO ZDROWIE - z takim zamiarem przystąpił w tym roku do działania Teatrzyk Szkolny „Bez kurtyny”. Uczynił to ze śpiewającym prologiem w wykonaniu dziewczęcego kwintetu wokalnego.
Przegląd scenek satyrycznych rozpoczął się bardzo dramatycznie wraz z wpadającym na scenę artystą (pod opieką ochroniarzy), który zapragnął przekonać wszystkich, że ma talent. Usłyszeliśmy wyjątkowe wykonanie piosenki „Śpiewać każdy może”. Pieśniarz opuścił scenę radośnie, bowiem spełniło się jego marzenie: „ Będę śpiewać piosenki, będą klaskać panienki, będą dawać mi kwiaty…” – a brawa sprawiły zapewne, że po raz pierwszy poczuł się spełniony…
Następnie Kabarecik Językowego Niepokoju zaprosił wszystkich – do studia Telewizji Homonim, aby pozwolić się wsłuchać w wieloznaczność naszej ojczystej mowy i prawdopodobnie wtedy - „Kura dała drapaka, że aż się kurzyło (…)a kurczę po prostu się skurczyło...”
Kiedy wszyscy uczniowie klas I – VI powitali Kabarecik „Cha, cha, cha”, mieli okazję przyjrzeć się samym sobie. Poznaliśmy też Radę Języka Żartów, do której przyfrunął listowny protest Jana jednego z wielu przeciwko żartom o Jaśku, z pytaniem : „Dlaczego w większości dowcipów szkolnych uczniem, z którego się prześmiewają, jest Jasiu?” Kiedy pani profesor Słówko i pan profesor Humorek nie potrafili odpowiedzieć na owo pytanie i uciekli, wyszeptując: „Trudne sprawy”, do protestu dołączyła Blondynka oraz Baba i Lekarz jednocześnie.
Rozbawiona scenkami widownia przez dłuższy czas nie mogła opanować śmiechu, udowadniając myśl Moliera : „Jeśli potrafisz śmiać się z siebie - to najlepszy dowód, że masz poczucie humoru.”
A kiedy nadszedł czas na chwilę prawdy, Grupa Kolekcjonerzy zaprosiła widzów do spojrzenia w swe wnętrze i odnalezienie siebie w prezentowanym „Atlasie uczniów”, bo całkiem niedawno zakończone zostały bardzo ważne badania naukowe prowadzące do odkrywczych wniosków dotyczących charakterystycznych dla klas I – VI uczniowskich gatunków.
Nie zabrakło, oczywiście, elementów muzycznych – usłyszeliśmy, że „Piosenka jest dobra na wszystko”, solista – trzecioklasista zaproponował nam „Uśmiech na każdy dzień”.
Podczas finału cała teatralna grupa zaprosiła wszystkich do wspólnego, radosnego śpiewania – zabrzmiały słowa: „Zaśpiewajmy razem - a najpełniej z życia ten korzysta, kto z uśmiechem wita każdy dzień!”
Występujący aktorzy – około 30 – osobowa grupa uczniów - członków kółka humanistycznego;
Adam Poźniak (oprawa muzyczna, dźwiękowa );
Ewa Adamaszek ( oprawa plastyczna);
Jolanta Wojtyła – Staszek (opracowanie, wraz z uczniami, scenariusza przedstawienia, prowadzenie zajęć teatralnych).
JWS
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Dni otwartej strażnicy
W związku z przypadającymi w maju Dniami Ochrony Przeciwpożarowej, dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kaniowie przyjęły serdeczne zaproszenie Druhów z kaniowskiej OSP i w dniu 4 maja odwiedziły pobliską strażnicę.
Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie mieli możliwość obejrzeć wnętrza samochodu gaśniczego i ratowniczo-rozpoznawczego, zobaczyć z bliska specjalistyczne urządzenia gaśnicze, przymierzyć strażacki ekwipunek wykorzystywany podczas akcji ratowniczych, a nawet zrobić praktyczny i bardzo głośny użytek z… syreny. Wszyscy chętni (a było ich wielu), mogli także własnoręcznie wypróbować działanie hydronetki i sprawdzić w jaki sposób można używać prawdziwego węża strażackiego zakończonego prądownicą. Bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się również najnowszy nabytek OSP w Kaniowie – profesjonalny zestaw pływający wyposażony w sonar i nawigację satelitarną, wykorzystywany przez sekcję ratownictwa wodnego naszej OSP.
Grupom uczniów z poszczególnych klas gościnni strażacy zaprezentowali ciekawe pokazy z zakresu ratownictwa, w trakcie których uczniowie mogli poznać przykładowe sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Te praktyczne mini zajęcia, w których dzieci aktywnie uczestniczyły, opatrzone prostym i wyczerpującym komentarzem, wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie.
Każdy z odwiedzających strażnicę miał możliwość zostawić po sobie ślad w postaci wpisu na listę odwiedzających i z tej szansy skorzystało wielu naszych uczniów.
Na zakończenie odwiedzin wszystkie dzieci zostały obdarowane przez strażaków słodkimi upominkami i zrewanżowały się mnóstwem zadowolonych uśmiechów i symbolicznym bukietem kwiatów w podziękowaniu za zaproszenie.