MARZEC
Dzień Dobrych Życzeń
z Zajączkiem w tle
Ostatnia środa przed ŚWIĘTAMI WIELKANOCNYMI 2016 roku obfitowała w wiele atrakcji. Nasza szkoła została odwiedzona przez wielkanocnego zajączka z wiosenną świtą.
W tym dniu przychodzący do szkoły uczniowie zostali przywitani przez wielkanocną ekipę składającą się z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie mogli wysłać swym kolegom oraz nauczycielom świąteczne życzenia.
............................................................................................................................................................................
Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.
/Richard Steele/
Teatrzyk Szkolny „Bez kurtyny”, jak co roku, zaprosił nas do wyjątkowego miejsca. Tym razem staliśmy się widzami w sali sądowej, a przed sądem stanęły książki. Dlaczego?
Okazało się, że należy rozstrzygnąć problem, czy we współczesnym świecie są one potrzebne, czy też można je zamknąć w archiwum, muzeum, a może zniszczyć...
W rozprawie udział wzięli - sędzia, prokurator, obrońca. Ponadto głos mieli świadkowie obrony (bibliotekarz, rzeczoznawca – historyk, polonista, uczniowie, reżyserzy, mól książkowy) i oskarżenia ( komputer, płyta DVD).
Dano się też wypowiedzieć samym oskarżonym – KSIĄŻKOM.
Już na samym początku usłyszeliśmy: „Proszę wstać, SĄD idzie!” I tak przez jakiś czas mieliśmy okazję przenieść się do sądu i poczuć panującą tam atmosferę. A wszystko to za sprawą naszych młodych aktorów, którzy z dużym zaangażowaniem wczuli się w swoje role.
Wiodącym tematem była relacja między książką, a innymi współczesnymi nośnikami informacji – komputerem, laptopem, tabletem, płytą DVD… W czasie rozprawy należało rozstrzygnąć, czy w dobie komputeryzacji i nieustannego rozwoju techniki książka jest przeżytkiem, rzeczą zbędną?
Po rozważeniu powyższego problemu SĄD ogłosił bezapelacyjnie, iż książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając, gdyż jest bardzo ważnym elementem naszego życia – łączy pokolenia, ma niezaprzeczalne wartości naukowe i rozrywkowe - kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, nie wzbudza agresji, jest łatwo dostępna, jest nieocenioną towarzyszką w samotnych chwilach…
Na koniec sędzia ze spokojem ogłosił:
„Z czytania nie wolno zrezygnować”.
Podczas finału cała teatralna grupa przypomniała wszystkim, podczas radosnego śpiewania, że cała Polska czyta dzieciom. Zabrzmiały też pełne nadziei słowa:
„Cały Kaniów czyta dzieciom, bo bardzo tego chcą…”
Zerknijcie do albumu fotograficznego
Występujący aktorzy – około 30 – osobowa grupa uczniów - członków kółka humanistycznego;
Adam Poźniak (oprawa muzyczna, dźwiękowa );
Ewa Adamaszek ( oprawa plastyczna);
Anna Palowska ( doradztwo w zakresie charakteryzacji, kostiumów):
Jolanta Wojtyła – Staszek (wybór i opracowanie, wraz z uczniami, scenariusza przedstawienia - z uwzględnieniem materiałów z czasopisma "Biblioteka w Szkole" ; prowadzenie zajęć teatralnych).
JWS
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Już wkrótce
DNI Z PATRONEM SZKOŁY - TADEUSZEM KOŚCIUSZKĄ
rozpoczniemy je, zgodnie z tradycją,
KONKURSEM WIEDZY O PATRONIE
oraz
WIELKIM DYKTANDEM Z KOŚCIUSZKĄ
Zapoznajcie się z regulaminami:
JWS
...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................