• REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN BIBLIOTEKI
          ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO W KANIOWIE

Zasady ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice i opiekunowie uczniów naszej szkoły.
          2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
          3. Biblioteka udostępnia swoje zbiory zgodnie z kalendarzem pracy szkoły, w wyznaczonych godzinach.
          4. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów korzystać można wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu, bądź wypożyczając do wykorzystania w czasie zajęć lekcyjnych.
          5. W bibliotece należy zachować ciszę.
          6. Obowiązuje zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.
          7. Użytkownicy zobowiązani są do poszanowania sprzętu i wyposażenia biblioteki.
          8. Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest zapoznać się z Regulaminem Biblioteki i przestrzegać go.

Zasady korzystania z wypożyczalni

• Czytelnik może wypożyczyć książki jedynie na swoje nazwisko.
          • Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres trzech tygodni.
          • Uczniowie przygotowujący się do konkursów, olimpiad lub z innych ważnych powodów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej ilości książek.
          • Zauważone przy wypożyczeniu uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.
          • Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę lub oddać inną wskazaną przez bibliotekarza.
          • Wszystkie wypożyczone przez uczniów książki powinny być zwrócone do biblioteki na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.

Zasady korzystania z czytelni

• Korzystający z czytelni wpisują się do zeszytu odwiedzin.
          • W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów multimedialnych.
          • Przeczytane czasopisma odnosi się na miejsce, a książki oddaje bibliotekarzowi.
          • Z księgozbioru podręcznego użytkownicy korzystają na miejscu; w uzasadnionych wypadkach bibliotekarz może udzielić zgody na wypożyczenie jednej pozycji do domu, na krótki termin.
          • Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.
          • Czytelnia jest miejscem cichej pracy, samokształcenia uczniów i nauczycieli.

Zasady korzystania ze stanowisk komputerowych

• Stanowiska komputerowe w bibliotece służą do:
          • korzystania z Internetu jako źródła informacji gromadzonych w celach edukacyjnych
          • przeglądania programów multimedialnych
          • przygotowywania prac z wykorzystaniem oprogramowania zainstalowanego na komputerach
          • Z komputera można korzystać jedynie za zgodą i pod opieką nauczyciela bibliotekarza.
          • Dostęp do komputerów jest możliwy w godzinach pracy biblioteki, z wyjątkiem przerw międzylekcyjnych.
          •  Użytkownik powinien posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i oprogramowania.
          • Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 45 minut. Jeśli nie ma innych chętnych, czas korzystania z komputera ulega wydłużeniu.
          • Przy stanowisku może przebywać jednocześnie jedna osoba pracująca w ciszy.
          • W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może wyrazić zgodę na pracę dwóch osób przy jednym stanowisku.
          • Nie wolno zmieniać ustawień komputera, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.
          • Obowiązuje zakaz zapisywania plików i folderów w pamięci komputera.
          •  Wyszukane informacje lub przygotowane prace użytkownik zapisuje na własnych nośnikach pamięci.
          • W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, nauczyciel bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.
          • Użytkownik potwierdza fakt korzystania z komputera wpisem do zeszytu.
          • Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłaszać bibliotekarzowi. Nie wolno podejmować prób ich naprawienia na własną rękę.
          • Za mechaniczne uszkodzenie sprzętu komputerowego odpowiedzialność finansową ponosi użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.