• List do szkół

        • Warszawa, wrzesień 2013 r.

          Szanowni Państwo,


          Rozpoczynamy właśnie 4 rok funkcjonowania Klubu Szkół UNICEF. Dziękujemy wszystkim, którzy są z nami od początku i wdrażają idee tolerancji międzykulturowej i pomocy humanitarnej wśród swoich podopiecznych. Witamy serdecznie także wszystkich, którzy dołączyli do nas później oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z UNICEF. Cieszymy się niezmiernie, że tak chętnie angażują się Państwo w działania mające na celu promocję praw dziecka oraz pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Nasz Klub Szkół UNICEF rozrasta się każdego roku. Już ponad 900 placówek edukacyjnych z całej Polski zdecydowało się współtworzyć tę inicjatywę edukacyjną.

          Przez ostatnie lata koncentrowali się Państwo w ramach prac Klubu na prezentowaniu uczniom sytuacji dzieci w  krajach globalnego Południa, uświadamianiu skali problemów z jakimi borykają się mieszkańcy tych państw oraz pokazywaniu co robi UNICEF, by zmienić zaistniałą sytuację. W ten sposób dzieci i młodzież w Państwa placówkach dowiedzieli się czym są podstawowe prawa dziecka i jak są realizowane w najbiedniejszych krajach. Wierzymy głęboko, że tego rodzaju edukacja przyczyni się do wzrostu zaangażowania społecznego wśród młodego pokolenia.

          Od tego roku chcemy zaproponować Państwu skoncentrowanie się przede wszystkim na zagadnieniu praw dziecka, rozpatrywanym nie tylko z perspektywy sytuacji dzieci na świecie, ale przede wszystkim w odniesieniu do naszego kraju. Chcemy, aby prawa dziecka nie kojarzyły się dzieciom wyłącznie z suchymi zapisami na kartach Konwencji o prawach dziecka, ale by wyznaczały ich samoświadomość i odpowiedzialność. Dobra znajomość praw dziecka, ich zrozumienie i umiejętność przełożenia na codzienne życie najmłodszych to zaczątek budowania świadomości społecznej dzieci, która charakteryzuje wysokorozwinięte społeczeństwa obywatelskie.

          Ponadto doświadczenie szkół w Wielkiej Brytanii czy Kanadzie pokazuje, że położenie większego nacisku na edukację w zakresie praw dziecka skutkuje poprawą klimatu pracy szkoły oraz relacji rówieśniczych między uczniami. Badania przeprowadzone wśród szkół, w których edukacja w zakresie praw dziecka jest na zaawansowanym poziomie, wskazują, iż zdecydowanie poprawił się ogólny klimat szkoły, w tym przede wszystkim odnotowano poważny spadek poziomu agresji u uczniów. Zredukowano problem bullyingu, przemocy rówieśniczej oraz odtrącenia społecznego. Szkoły te charakteryzuje obecnie przyjazna atmosfera, a uczniowie przyznają, że czują się zdecydowanie bezpieczniej. Co więcej sami potrafią w konstruktywny sposób rozwiązywać pojawiające się problemy i konflikty. Mamy nadzieję, że uczniowie w Polsce będą mogli poszczycić się podobnymi rezultatami.

          Zdajemy sobie sprawę, że włączenie edukacji o prawach dziecka w program pracy szkoły jest wymagającym zadaniem i wymaga czasu. Dlatego proponujemy Państwu zorganizowanie roku szkolnego 2013/2014 jako roku przygotowania do zintegrowania praw dziecka ze szkolnym programem nauczania. Pierwszy semestr nauki poświęcą Państwo na zapoznanie podopiecznych z zagadnieniem praw dziecka. Prosimy o przeprowadzenie minimum trzech zajęć z uczniami na temat praw dziecka. Pomocne w tym celu okażą się materiały dydaktyczne, które umożliwią Państwu zorganizowanie lekcji. Podręcznik „Prawa dziecka. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli” znajdą Państwo wśród materiałów dostępnych dla Klubowiczów po zalogowaniu się na konto Koordynatora na stronie www.unicef.pl

          Jednocześnie przypominam o konieczności uczestniczenia w jednej akcji edukacyjnej organizowanej przez UNICEF w danym roku szkolnym. Zapraszamy serdecznie do włączenia się w nowy projekt w październiku 2013r. Szczegóły dotyczące projektu otrzymają Państwo drogą mailową oraz znajdą się na stronie internetowej.

          W razie jakichkolwiek pytań dotyczących funkcjonowania Klubu Szkół UNICEF zachęcam do kontaktu drogą mailową na skrzynkę: klub@unicef.pl

           

          Życzę Państwu sukcesów w działaniach w nowym roku szkolnym.
          Małgorzata Połowniak-Dąbrowska

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie