• Gazetka szkolna - PROFILAKTYKA

        •  

          JAKIE SKUTKI DLA ZDROWIA MOŻE MIEĆ CZĘSTE KORZYSTANIE Z TELEFONU?

           

           

          Towarzyszą nam przez całą dobę. Rano budzą, wieczorem - zerkamy w nie, szukając informacji po minionym dniu. Smartofny są wszechobecne w naszym życiu. Wiele osób nie rozstaje się z nimi ani na chwilę, zauważalne jest to zwłaszcza wśród młodzieży, która korzysta z niego nawet podczas zajęć w szkole.

           

          Aż 80 proc. Polaków ma smartfona, ale czy każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ te urządzenia mają na zdrowie? Okazuje się, że smartfony oddziałują nie tylko na nasz wzrok. Oto co dzieje się w twoim organizmie, gdy przesadzisz z korzystaniem z urządzenia.

          1. Problemy z kręgosłupem

          Korzystanie ze smartfonów jest na tyle powszechne, że zjawiskiem tym postanowili zainteresować się nawet lekarze. Naukowcy z New York Spine Surgery and Rehabilitation Medicine w Stanach Zjednoczonych wyliczyli, że dziennie korzystamy ze smartona średnio od 2 do 4 godzin. Rocznie daje to ok. 1400 godzin w pozycji ze schyloną głową. W efekcie kręgosłup przebywa w nienaturalnej pozycji, a nacisk na niego wywierany jest ogromny.

           

          Naukowcy chcieli sprawdzić, z jak dużym ciężarem podczas zerkania na urządzenia typu smartfon musi poradzić sobie odcinek szyjny kręgosłupa. Użyli do tego celu modelu 3D ludzkiego kręgosłupa, zaznaczając, że głowa ludzka waży ok. 5,5 kg, gdy znajduje się w pozycji prostej. Jeśli ją pochylamy, powoduje to wygięcie kręgosłupa i dodatkowy nacisk na kręgi.

          Przy największym możliwym pochyleniu szyja jest zgięta pod katem 60 stopni. W tej pozycji fundujemy naszym kręgom nacisk o ciężarze 27 kg, czyli tyle ile waży średnio siedmioletnie dziecko. W nachyleniu 12-stopniowym, naciskamy na kręgosłup z ciężarem ok. 12 kg.

          Ortopedzi przestrzegają - długotrwałe korzystanie ze smartfonów w pozycji schylonej grozi degeneracją kręgosłupa szyjnego. Aby tego uniknąć należy korzystać z urządzenia w pozycji wyprostowanej.

          2. Bezsenność

          Kładziesz się do łóżka, ale zamiast zamiast zamknąć oczy, do ręki bierzesz telefon i przeglądasz strony internetowe? Choć dla ciebie niewiele to znaczy, twój mózg świecące niebieskie światło smartfona odczytuje jako sygnał, że nadal trwa dzień. Efekt? Hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu snu. Wskutek tego rytm dobowy zostaje zakłócony, a ty zaczynasz cierpieć na bezsenność w nocy, a w dzień – jesteś zmęczony.

           

          Potwierdziły to badania, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. W testach udział wzięło ponad 4 tys. ochotników, którzy przed snem intensywnie korzystali ze smartfonów. Jak się okazało, takie praktyki powodują zaburzenia snu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, u osób, które z telefonem w ręku lub przed monitorem komputera spędzały kilkanaście godzin dziennie naukowcy zauważyli stany depresyjne.

          3. Problemy ze wzrokiem

          Jak dużo czasu dziennie poświęcasz na przeglądanie internetu w smartfonie? Wiadomości, serwisy społecznościowe, maile – jeśli podliczymy te wszystkie aktywności, okaże się, że zerkając w mały ekran telefonu spędzamy dziennie kilka godzin. A to grozi syndromem CSV (Computer Vision Syndrome).

          Jeszcze do niedawna przypadłość ta była charakterystyczna dla osób, które pracowały przed komputerem. Teraz zaczyna również dotykać te, korzystające z małych ekranów. Podstawowym objawem CSV jest zespół suchego oka. Jeśli więc odczuwasz "piasek pod powieką", a mruganie stanowi dla ciebie trudność, to znak, że za często zerkasz w smartfon.

           

          To jednak nie wszystkie skutki, jakie niesie ze sobą nadużywanie telefonu. Czytanie na niewielkim monitorze powoduje zmęczenie mięśni oka, które odpowiedzialne są za dostosowywanie się narządu do patrzenia na przedmioty znajdujące się na różnych odległościach.

          Ewa Rycerz

           

           

          BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

           

           

          Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Zależy nam na tym, abyście naprawdę cieszyli się czasem, który spędzacie na naszych stronach i korzystając z naszych usług. Z tego powodu, przygotowaliśmy zestaw dziesięciu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

          To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:

          1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

          2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

          3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

          4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

          5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

          6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

          7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

          8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

          9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!

          10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

           

          I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić.

           

           

          PRZEMOC SŁOWNA - JAK PRZECIWDZIAŁAĆ?

           

           

          Przemoc słowna, wpisująca się w szersze pojęcie przemocy psychicznej, przybiera różne formy. To mogą być wulgaryzmy, ale także bardziej subtelne komunikaty. Natomiast łączy je cel, którym jest wykazanie władzy nad drugą osobą, poniżenie jej, sprowadzenie do parteru po to, żeby tę osobę wykorzystać czy użyć.

           

          Agresja słowna - Pod tym pojęciem kryją się następujące zachowania:

          1. agresja werbalna, np. obrażanie, znieważanie, ironizowanie, kompromitowanie;
          2. groźby, powiązane z przemocą skierowaną przeciwko osobom i przedmiotom, stosowanie presji i szantażu celem wymuszenia konkretnych zachowań;
          3. dyskryminacja (poniżanie, naruszanie cudzej godności).

           

          Na agresję słowną składać się mogą:

          • grożenie
          • straszenie będące zapowiedzią przykrych konsekwencji, jakie oczekują daną osobę, jeśli nie zachowa się zgodnie z wolą agresora
          • odbieranie lub ograniczanie swobody i uprawnień przysługujących danej osobie, np. odsuwanie od pewnych czynności, zabranianie uczestnictwa w niektórych pracach czy zabawach
          • podawanie fałszywych informacji w celu wprowadzenia w błąd, np. błędne podpowiadanie w czasie lekcji
          • wyśmiewanie
          • kpiny
          • złośliwe uwagi połączone z naśladowaniem gestów, mimiki, wyglądu, sposobu zachowania drugiej
          • osoby, przezwiska
          • obmawianie
          • plotkowanie
          • skarżenie
          • donoszenie

              

          Jak zapobiegać?

          Nauczyć się mówić na co dzień i wprost o tym, co przeżywamy, co nas boli, co nam się nie podoba i – z drugiej strony – nauczyć się przyjmować takie komunikaty. Nauczyć się mówić „stop”, czyli na przykład: Nie życzę sobie, żebyś mnie tak traktował, nie będę w ten sposób rozmawiać. 

          Tłumione emocje się kumulują, a potem, z byle powodu, wybucha nawałnica. Bardzo często nawet nie do końca wiadomo, o co tak naprawdę poszło.

           

           

          PRZECIWDZIAŁAMY BEZCZYNNOŚCI - SPOSOBY NA WOLNY CZAS

           

           

          Najbardziej korzystne jest zrównoważone godzenie ze sobą wszystkich sfer rozwoju- nauki, odpoczynku i aktywności ruchowej.

          • Kontakt z rodzicami
            – swoboda jest bardzo ważna, ale nie możesz być sam. Onserwuj umiejętnie swoich rodziców, jak oni prawidłowo korzystają z dobrodziejstw czasu wolnego.

           

          • Telewizja- tak, ale…
            – nie wszystkie programy i nie o każdej porze dnia i nocy. Nie wszystkie programy są  odpowiednie dla osób w każdym wieku. Trzeba pamiętać, że nawet nie wszystkie filmy animowane są przeznaczone dla dzieci- często coś, co wygląda na bajkę, wcale nią nie jest, niosąc w sobie treści agresywne, związane z przemocą. Treści pokazywane w formie obrazowej łatwiej docierają do świadomości człowieka, wpływając na jego myślenie oraz postrzeganie świata.

           

          • Komputer i Internet- dobrodziejstwo XXI wieku czy zbyteczny pochłaniacz czasu?
            – komputer to wspaniały wynalazek, który można wykorzystywać do rozwoju wielu funkcji i zdolności. Jednak i tutaj potrzebna jest rozwaga- zarówno w doborze czynności na nim wykonywanych, jak i czasu, który spędza się przy nim. Korzystanie z Internetu naraża Cię na różne treści, także te nie przeznaczone dla dzieci w żadnym wieku. Dziecko narażone jest na wiele niebezpieczeństw- nigdy nie można być pewnym, kto znajduje się po drugiej stronie sieci, z kim rozmawia, komu się zwierza i co z tego wyniknie.

           

          • Rówieśnicy
            – człowiek, jako istota społeczna, potrzebuje towarzystwa- rodziny oraz grupy rówieśniczej. Dzięki zabawom z innymi osobami uczysz się współdziałania, poświęcenia, dzielenia dostępnymi zabawkami, rozwiązywania konfliktów, pełnienia ról, nawiązywania satysfakcjonujących relacji, koleżeńskości czy serdecznego stosunku do otoczenia. W grupie nie ma miejsca na postawę egocentryczną, nastawioną na siebie. Liczy się dobro ogółu. W kontaktach rówieśniczych masz też możliwość porównania siebie z innymi, korzystania z ich zdolności, pomysłów, a także poszerzania zakresu doświadczeń i przeżyć, a przez to rozwoju sfery społeczno- emocjonalnej. Aktywne poznawanie świata wpływa również na Twój rozwój intelektualny.

           

          • Ruch na świeżym powietrzu- czyli gdy pogoda dopisuje
            – ważną formą spędzania czasu wolnego jest ruch na świeżym powietrzu –  latem mogą go zapewniać wspólne spacery, wycieczki rowerowe, gra w piłkę na podwórku, zabawy w piaskownicy czy na placu zabaw, zimą- wyjście na łyżwy, sanki, narty, wspólne lepienie bałwana przed domem. Ruch zapewnia nie tylko sprawność fizyczną, ale jest też sposobem na pozytywne zmęczenie i dotlenienie organizmu. Wycieczki krajoznawcze pozwalają również poznać okolicę, jej przyrodę, kulturę, zabytki. Osobisty przykład rodziców oraz ich pozytywny stosunek do aktywnego spędzania czasu wolnego stanowi dla Ciebie szansę na rozwój kultury fizycznej, ale także staje się wzorem do naśladowania w przyszłości.

           

          • W czasie deszczu… czyli jak nie pozwolić dzieciom się nudzić
            Brak pogody za oknem nie jest równoznaczny z brakiem zajęć- wystarczy nieco ruszyć głową, by znaleźć milion pomysłów na to, jak spędzić choćby najbardziej deszczowe dni. Obecnie do łask powracają gry sprawnościowe i planszowe, rozwijające umysł- kreatywność, myślenie, planowanie, ale też pozwalają na doświadczanie sukcesów i porażek- która to zdolność do przyjmowaniu obu jest w późniejszym życiu bardzo przydatna. W zabawach można korzystać ze wszystkich przedmiotów w domu- tylko trochę wyobraźni i kreatywności potrzeba, aby kartoniki po butach, drewniane klocki albo guziki stały się przedmiotem zabawy. Ponadto można się wybrać do kina, teatru, muzeum- do miejsc, które w dobie wszędzie dostępnego Internetu są coraz mniej popularne, a tak ważne w rozwoju dziecka. Poza tym, po prostu masz prawo do swojej obecności przy rodzicu - i kiedy tylko chcesz: przytulić się, posiedzieć obok, pomarzyć, poprzyglądać się rodzicowi podczas wypełniania codziennych obowiązków.

           

          Podsumowanie, czyli – po co nam czas wolny?

           

          • dla zdrowia- pozwala wypocząć ciału i umysłowi, zregenerować siły, zaczerpnąć energii do pracy, zwiększyć chęć do życia i działania,
          • dla rozwijania samodzielności i niezależności- to czas, który możesz samodzielnie (bądź z pomocą) zaplanować, decydując o tym, jak chcesz go spędzić, czego potrzebujesz i na co masz ochotę. Uczy też tego, w jaki sposób zająć się sobą,
          • dla nauki i zabawy- pozwala na zastosowanie tego, czego nauczyłeś się w teorii, pomaga też poradzić sobie ze stresem i zmartwieniami, oderwać się od codzienności,
          • zapewnia aktywność - ruch podczas zabawy zapewnia sprawność fizyczną, a przez to- poprawia zdrowie. Możesz się wybiegać, wyskakać, jeśli masz na to ochotę, a potem, gdy się zmęczysz- usiąść na chwilę, po czym wrócić do zabawy. Ucz się kontrolować swoją aktywność oraz dostosowywać ją do swoich możliwości.

           

           

           

           

          CAŁA PRAWDA O KORONAWIRUSIE (COVID-19)

          Autor: Marta Błaszcz (klasa 8)

           

          Czym właściwie jest koronawirus?

          Pod koniec roku 2019 w Chinach pojawił się tajemniczy wirus który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu, lecz ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który został mianowany symbolem 2019-nCoV.

          Koronawirus dostał oficjalną nazwę SARS-CoV-2, a choroba którą wywołuje to COVID-19.

          Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodnie infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

           

           

          Najczęstsze objawy COVID-19

           

          • Gorączka                                                    
          • Zmęczenie
          • Suchy kaszel
          • Przekrwienie błony śluzowej nosa
          • Katar
          • Ból gardła
          • Biegunka

           

          Objawy te są zazwyczaj łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby z podstawowymi problemami medycznymi (np. cukrzycą lub problemy z sercem) częściej chorują na poważną chorobę.Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

           

           

          Jak wygląda leczenie?

           

          Z informacji opublikowanych przez WHO, GIS oraz instytucje sanitarne w innych krajach wynika, że nie ma leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019.Osoby chore na chorobę wywołaną koronawirusem 2019-nCoV (inaczej SARS-CoV-2) leczone są objawowo, podobnie jak w przypadku infekcji paragrypowych. Podawane są im środki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, są też odpowiednio nawadniane. W trudniejszych przypadkach, gdy pojawiają się np. problemy z oddychaniem, u chorych stosuje się tlenoterapię, a w skrajnych przypadkach respirator. Zasadniczo wytyczne dotyczące trudnych, powikłanych przypadków sprowadzają się do prowadzenia leczenia wspierającego ważne funkcje narządów.

           

           

          Kilka porad które mogą uchronić cię przed COVID-19

           

          • Często myj ręce przez co najmniej 30s lub czyść je płynem dezynfekującym

                    o stężeniu co najmniej 60%

          • Unikaj dotykania twarzy (oczu, uszu, nosa)
          • Nie podawaj dłoni na powitanie
          • Unikaj miejsc gdzie występuję wiele osób (najlepiej nie wychodź z domu

                    a jeśli już, to wychodź jedynie w sytuacjach tego wymagających jak

                    np. zakupy, wyjście do apteki czy lekarza)

          • Używaj maseczek antywirusowych
          • Zachowaj bezpieczną odległość od drugiej osoby najlepiej 2 metry
          • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu (zasłaniaj buzię

                    zgiętym łokciem a najlepiej chusteczką, po czym umyj ręce)

          • Odżywiaj się zdrowo i dobrze nawadniaj organizm (jedz dużo owoców

                    i warzyw i pij dużo wody)

          • Wysypiaj się
          • Dbaj o swoje otoczenie (regularnie dezynfekuj powierzchnie dotykowe

                    (np. klamki, blaty czy włączniki światła. Używaj do tego wody

                    z detergentem lub środka dezynfekującego)

          • Regularnie dezynfekuj swój telefon
          • Nie korzystaj z telefony podczas spożywania posiłków ani nie kładź go

                    na stole

          • Zachowuj spokój, nie rób niepotrzebnych zapasów

           

           

           

          Źródła:

          https://zdrowie.radiozet.pl/tags/kategoria/koronawirus

          https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses#:~:text=symptoms

          https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

           

           

          KTO JEST DLA CIEBIE AUTORYTETEM?

           

           

          Autorytet – wiesz, kto to taki? Masz jakieś autorytety w swoim życiu? A może uważasz, że ich nie potrzebujesz?

          Być może do końca nie jesteś pewny, kim jest autorytet. Zatem spieszę z wyjaśnieniem. Jest to człowiek, którego warto naśladować, mający wpływ na postawy i myślenie innych ludzi. Zazwyczaj cieszy się poważaniem ze względu na swoją wiedzę lub postawę moralną.

          No więc raz jeszcze: masz kogoś takiego? Może to być osoba z twojego najbliższego otoczenia lub ktoś znany i poważany, np. sportowiec czy polityk.

          Dlaczego warto mieć autorytet?

          Podziwianie czyjegoś działania to świetna okazja do nauki czegoś nowego. Ale także do motywacji. Kiedy widzisz, że komuś, kogo lubisz i szanujesz, coś się udaje, masz większą chęć do samodzielnego działania.

          Posiadanie autorytetu  pomaga zakładać sobie cele i do nich dążyć, rozwijać się i mieć pewność, że jest ktoś, kto w razie niepewności czy niepowodzenia, służy poradą – chociaż nie zawsze bezpośrednią. W przypadku znanych osób ciężko przecież o rozmowę, ale ich postępowanie i wypowiedzi mogą stanowić cenny zbiór porad.

          Nie masz przykładu do naśladowania? Rozejrzyj się za nim!

          We współczesnym świecie pełno jest osób, którym wydaje się, że mogą być autorytetami. Widać to zwłaszcza w internecie. Dlatego zanim zaufasz komuś na tyle, by brać z niego przykład, zastanów się, czy warto.

          Gdzie na pewno warto poszukać autorytetu?

          Rodzina. To środowisko, w którym jesteś od urodzenia. Szanujesz rodziców i to fajnie, jeśli mogą być twoimi autorytetami. A może starszy brat czy siostra? Wujek, który jest aktywnym działaczem społecznym/sportowcem/ma nietypowe hobby? Wśród bliskich osób zawsze znajdzie się ktoś, kogo można wziąć za przykład, dążyć do podobnych celów.

          Sławne osoby to często również świetny materiał na autorytet. Sportowcy, naukowcy, biznesmeni – inspirują swoimi osiągnięciami i działalnością. Można ich podziwiać za upór w dążeniu do celu, czy działalność charytatywną. Trudniej się z nimi kontaktować, ale to nie znaczy, że nie warto próbować.

          Ostatnio wielu twórców internetowych stara się wpływać na nasze opinie, a wręcz je kształtować. Mnogość blogerów i youtuberów poraża. Niestety nie każdy z nich ma do przekazania coś naprawdę wartościowego. Dlatego subskrybując kolejny kanał na Youtubie, zastanów się, czy na pewno dany vloger ma do powiedzenia coś wartego uwagi i jest godny naśladowania.

          Autorytet warto mieć, ale nic na siłę. Lepiej nie powielać bezmyślnie czyjegoś zachowania i nie zgadzać się z czyjąś opinią tylko dla tego, że jest modnym wśród znajomych youtuberem.

          Autor: Joanna Buharewicz

           

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie