W tym roku uczniowie klas 1 – 3 w szczególny sposób uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Swoje przygotowania rozpoczęli kilka dni wcześniej dekorując klasy wspaniałymi kotylionami oraz przygotowując kotyliony do przyozdobienia swoich odświętnych strojów. W dniu 10 listopada obchody rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu uczestnicząc w akcji ,,Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w szczególnej lekcji patriotyzmu przygotowanej przez Mały Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami. Do wspólnego świętowania została zaangażowana cała najmłodsza społeczność uczniowska wraz z Wychowawcami.
Aktualności
ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Święto Odzyskania Niepodległości
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego reprezentowali naszą szkołę w Gminnych Obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Cała uroczystość rozpoczęła się 11 listopada Mszą Świętą w kościele NMP w Bestwinie, po której uczestnicy przeszli pod Muzeum Regionalne, gdzie odbyły się oficjalne obchody gminne. Podczas nich dokonano aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej wizycie generała Józefa Hallera w Bestwinie.
Wycieczka klas piątych do "Akademii Pana Kleksa"
W dniu 10 X 2021 uczniowie klasy 5a i 5b wraz z Wychowawczyniami odwiedzili niesamowity świat Akademii Pana Kleksa w Katowicach. Miejsce to zostało utworzone na terenie dawnej fabryki porcelany i zaprasza wszystkich, którym postać Ambrożego Kleksa, szalonego naukowca z długą brodą i piegami na twarzy, nie jest obca. W magicznym świecie akademii uczniowie poszukiwali zaginionych przedmiotów, odkrywali tajemnice kosmosu, poznawali planetę fantazji i robotów, zaplatali węzły przyjaźni oraz brali udział w lekcji kleksografii. Uczestniczyli również w warsztatach z Wielkim Elektronikiem poznając tajniki reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych. Do domu wszyscy wrócili zmęczeni i pełni wrażeń.
Gra patriotyczna
Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami języka polskiego – paniami Dorotą Kóską-Beniowską i Martą Iwańską-Siwek zorganizował grę patriotyczną.
Przedstawiciele klas IV – VI i VII – VIII zmierzyli się z rebusami, krzyżówkami i zagadkami dotyczącymi faktów związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Czytając teksty źródłowe z okresu 11 listopada 1918 roku, Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami. Miały one charakter historyczny i polonistyczny, sprawdzały umiejętności językowe, czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania i łączenia faktów oraz wyciągania wniosków.
Przekazywanie treści patriotycznych jest jednym z kluczowych zadań wychowawczych. Gra patriotyczna służyła identyfikacji narodowej i kulturowej, wpływała na kształtowanie więzi Uczniów z krajem.
Wyniki szkolnych konkursów organizowanych przez Mały Samorząd Uczniowski
Konkurs fotograficzny "Jesień w obiektywie"
I miejsce: Dominik Hoczek, Dominik Kuwik
II miejsce: Natasza Domżoł, Milena Grudzień
III miejsce: Igor Kraus, Mateusz Wróbel
Wyróżnienia: Kamil Domżoł, Simon Vanek, Oliwia Sachmerda, Julianna Cupriak, Antonina Hanik, Maja Czarnynoga, Stanisław Beniowski, Dawid Kobiela
Konkurs plastyczno - techniczny "Zrób coś z niczego"
I miejsce: Maja Czarnynoga
II miejsce Natasza Domżoł, Simon Vanek
III miejsce: Julianna Cupriak, Nina Tomaszczyk
Wyróżnienia: Milena Grudzień, Miłosz Zając, Natalia Szynka, Dominik Hoczek
Dzień Postaci z Bajek – konkursy
W ramach innowacji „Nietypowe święta w świetlicy” organizujemy dwa konkursy związane z Dniem Postaci z Bajek obchodzonym w listopadzie:
1. Konkurs fotograficzny ”Bajkowe zdjęcia”: przebierzcie się w domu za ulubioną postać z bajki, zróbcie piękne zdjęcie i przyślijcie je nam jako załącznik do wiadomości na mobidzienniku – do pani Kingi Korzeń.
2. Konkurs plastyczno-techniczny „Moja bajkowa postać”: w dowolnej technice wykonajcie przestrzenną postać z wybranej bajki; może to być np. kukiełka, pacynka, ulepiona figurka czy rzeźba. Gotowe prace – opisane imieniem, nazwiskiem i klasą – przynieście do świetlicy szkolnej.
Prace na oba konkursy przynosimy i przesyłamy do 30 listopada
Zachęcamy do udziału w konkursach.
Wychowawczynie świetlicy
Kinga Korzeń, Agnieszka Ziółkowska
Zdrowie w śniadaniówce zamknięte
W pierwszych tygodniach jesieni prowadzona była akcja fotograficzna pt. „Zdrowie w śniadaniówce zamknięte”. Wychowawczynie świetlicy zachęcały uczniów do zrobienia zdjęć swojemu zdrowemu i pożywnemu drugiemu śniadaniu. Celem tej akcji było promowanie dobrych nawyków żywieniowych zdrowego jedzenia wśród najmłodszych.
Pamiętaj: jedz i żyj zdrowo!
Poniżej przedstawiamy Wam prezentację ze zdrowymi „śniadaniówkami”. Może i Ty zaczniesz jeść kolorowo?
Kinga Korzeń, Magdalena Karkoszka, Dorota Suchy
Konkurs - Lampion Adwentowy
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego – wyniki po I etapie
W dniu 27 X 2021 w naszej szkole został przeprowadzony I etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, w którym wzięło udział trzynaścioro uczniów. Z radością informujemy, że do drugiego stopnia konkursu zakwalifikowali się: Aleksandra Hanik, Julia Kozieł, Igor Kozubal oraz Milena Papla. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie!
Naukowy Pokój Zagadek
W poniedziałek 8 listopada sala 36 została zamieniona na pokój zagadek. Do zmagań o otwarcie kłódki na szyfr i zdobycie klucza do „Sali Sorobanów” zgłosiło się 5 drużyn reprezentujących klasy 7 i 8.
Na uczniów czekały zagadki matematyczno-geograficzne dotyczące Japonii: obliczanie powierzchni flagi Japonii, gęstości zaludnienia tego kraju, gęstości ryżu, przeliczanie cen na jeny i wiele innych.
Najszybsza okazała się drużyna z klasy 8A.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację mBanku. Działanie to było częścią realizowanej w szkole innowacji „Naukowy Escape Room z Sorobanem”.
Konkurs - zaproszenie
Świetlica szkolna serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Jesienna gra planszowa”. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie matematycznej gry planszowej o tematyce jesiennej. Technika i format wykonania pracy jest dowolny.
Praca konkursowa powinna zawierać elementy charakterystyczne dla gry planszowej: tytuł, instrukcję, planszę, pionki do gry oraz inne potrzebne elementy. Stworzone gry należy przekazać do świetlicy szkolnej do 19 listopada 2021 r.
Serdecznie zapraszamy!
Kinga Korzeń, Magdalena Karkoszka, Dorota Suchy
Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu - Góra Grosza
Pragniemy poinformować, że Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do kolejnej akcji charytatywnej – „Góra Grosza”. W jej ramach będziemy zbierać monety (od 1 grosza do 5 złotych), aby wspomóc podopiecznych Towarzystwa Nasz Dom.
W naszej szkole zbiórka będzie prowadzona od 15 listopada (poniedziałek) do 19 listopada (piątek). Wolontariusze przejdą codziennie po klasach, by zebrać monety.
Liczymy na Waszą pomoc i wsparcie i z góry dziękujemy!
Szkolne Koło Wolontariatu
„Planszówki” na lekcjach języka polskiego
Gry planszowe sprawiają dużo radości dzieciom i dorosłym. Uczą, rozwijają wiele umiejętności, a co najważniejsze, bawią i integrują. Warto wykorzystywać je na lekcjach, aby w twórczy i kreatywny sposób utrwalać wiadomości, na przykład w ramach powtórki przed egzaminem ósmoklasisty.
Klasa 8a na lekcjach języka polskiego projektowała oraz wykonywała własne gry planszowe, które miały ugruntować wiedzę z zakresu odmiennych i nieodmiennych części mowy. Fleksja to zawiły dział gramatyki, który sprawia uczniom wiele problemów. Dlatego też wykorzystanie „planszówek” pozwoliło na oswojenie tego trudnego zagadnienia. Podopieczni – podzieleni na grupy – wykonywali plansze do swojej gry, nadawali jej nazwę, opracowywali instrukcję. Na zakończenie pracy każdy zespół miał okazję zagrać w stworzoną przez kolegów grę.
Efekty wysiłku ósmoklasistów możecie zobaczyć w galerii zdjęć :)
Dorota Suchy
„Świetlicowy Wieczór Gier Planszowych”- 5 listopada 2021
We wrześniu i październiku 2021 w świetlicy szkolnej realizowana była innowacja pt: ”GRA+MY=AKCJA REINTEGRACJA”, którą objęto chętnych uczniów z klas 1-5 uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Jej celem była reintegracja dzieci z różnych klas po długotrwałym nauczaniu zdalnym i zaangażowanie uczniów we wspólne spędzanie czasu wolnego w świetlicy przy grach planszowych, logicznych i familijnych.
W czasie trwania innowacji zachęcałyśmy uczniów do wspólnego spędzania czasu i szczególnie częstego korzystania z gier dostępnych w świetlicy, ucząc lub przypominając im zasady poszczególnych gier. Po pewnym czasie dzieci, które opanowały zasady wybranych gier, uczyły ich, poprzez praktykę, swoich kolegów i koleżanki.
Rozgrywki planszówek wymagają większej liczby graczy, dzięki czemu gry są świetnym sposobem na reintegrację grupy. Przez udział w rozgrywkach dziecko zdobywa umiejętności oceny współgrających i siebie
z punktu widzenia zawartych w grach reguł. Aktywność w grze jest ważnym czynnikiem łączącym u dzieci procesy poznawania, działania i przeżywania. Gry uczą cierpliwości, przestrzegania umów z innymi dziećmi, uczciwości
i zasad fair play, a często mają nawet działanie terapeutyczne, pomagając dzieciom wyzbyć się stresu i napięć oraz uwolnić nagromadzone emocje.Podsumowaniem innowacji był Świetlicowy Wieczór Gier. Uczestniczyli w nim najbardziej aktywni uczniowie, którzy dobrze poznali zasady wybranych gier i wielokrotnie brali udział w rozgrywkach w czasie zajęć świetlicowych. Dwie godziny przeznaczone na turniejowe rozgrywki, mające na celu przede wszystkim dobrą zabawę oraz wyłonienie Mistrza Gier, minęły w zawrotnym tempie. Uczestnicy, dobierając się w dowolne zespoły, grali w wybrane gry i zdobywali punkty za zajmowane w rozgrywce miejsca. Punkty zapisywane były w tabeli,
a następnie podsumowane. Zdobywczyni największej liczby punktów – Agata Flis z klasy 4b – otrzymała tytuł Mistrzyni Gier. Wszyscy uczestnicy rozgrywek dostali dyplomy i nagrody. Dodatkową atrakcją i przerywnikiem
w turniejowych zmaganiach była wspólnie zjedzona pizza.Mamy nadzieję, że udział w tej innowacji i Wieczorze Gier będą dla uczniów zachętą i inspiracją do sięgania po gry planszowe i familijne w czasie wolnym nie tylko w świetlicy, ale także w rodzinnym gronie.
Realizatorki innowacji – wychowawczynie świetlicy:
Kinga Korzeń, Agnieszka Ziółkowska
Dzień Kundelka w świetlicy szkolnej - październik 2021
W ramach innowacji „Nietypowe święta w świetlicy szkolnej” świętowaliśmy Dzień Kundelka. Jest to nieformalne polskie święto wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października, tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt.
Była to doskonała okazja, by dzieci mogły opowiedzieć o swoich ukochanych pieskach, wspólnie zrobić plakat „Za co kochamy kundelki”, pokolorować liczne psie kolorowanki oraz wziąć udział w konkursie plastycznym „Portret Kundelka”.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem- wzięło w nim udział 35 uczniów, wykonując piękne prace w różnych technikach.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu.
„Portret kundelka”- wyniki konkursu plastycznego
klasy 1-3
1 miejsce: Julianna Cupriak 2a, Dominik Hoczek 1a, Julia Duda 1b, Maria Cieślak 3a
2 miejce: Milena Szopa 2b, Mateusz Birek 3b,Milena Rączkowska 3b, Oliwia Sachmerda 2a
3 miejsce: Tomasz Hamerlak 2b, Natalia Szynka 1b, Natalia Łysoń 1b, Julia Kobeszko 2a
4 miejsce: Sonia Nawalany 2a, Natalia Harmasz 1a, Maja Czarnynoga 3a, Wojciech Paczyński 3b
5 miejsce: Liliana Zapała 1a, Nina Tomaszczyk 3b, Antonina Hanik 1b, Szymon Harmasz 3a
6 miejsce: Justyna Prochaska 1b, Natalia Brosz 3a, Jakub Lorek 1b, Kamil Wieczorek 1a, Amelia Kózka 1a, Zofia Sadkowska 2b, Julia Pająk 1b, Zuzanna Czylok 2a, Maja Drapiewska 2a
klasy 4-8
1 miejsce: Nadia Kuczek 5a
2 miejsce: Lena Januszyk 4b
3 miejsce: Maja Sikora 4a
4 miejsce: Jakub Rusin 5a
5 miejsce: Paweł Krysiak 4b
6 miejsce: Julianna Rączkowska 5a
wychowawczynie świetlicy:
Kinga Korzeń
Agnieszka Ziółkowska
Działania na sorobanie
W ramach innowacyjnego projektu edukacyjnego "Naukowy Escape Room z sorobanem" przygotowaliśmy kolejny film, tym razem pokazujący jak dodawać i odejmować za pomocą sorobanu.
Zapraszamy na film:
Zdrowie w śniadaniówce zamknięte
8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych, dobrych nawyków żywieniowych oraz spożywania regularnie posiłków.
Z tej okazji zapraszamy dzieci do udziału w szkolnej akcji fotograficznej pt. "Zdrowie w śniadaniówce zamknięte".
Zdjęcia śniadaniówki ze zdrowym i pożywnym drugim śniadaniem należy przesłać w formie elektronicznej do p. Kingi Korzeń poprzez mobidziennik do 10.11.2021r. (środa).
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!
Kinga Korzeń, Dorota Suchy i Magdalena Karkoszka
III Szkolny Konkurs Czytelniczy „Libra”
Biblioteka Szkolna oraz nauczyciele języka polskiego zachęcają uczniów klas 4-8 do udziału w III Szkolnym Konkursie Czytelniczym „Libra”.
Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy science fiction. Dlatego tegoroczny konkurs będzie poświęcony temu twórcy.
Konkurs będzie miał formę testu sprawdzającego znajomość następujących opowiadań z tomu „Bajki robotów”:
- „Trzej elektrycerze”
- „Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła”
- „Przyjaciel Automateusza”
- „Skarby króla Biskalara”.
Konkurs odbędzie się pod koniec listopada 2021 roku w podanym wcześniej terminie.
Zapisy do 22 listopada 2021 r. u p. Doroty Suchy i p. Wioletty Maroszek (możliwość zgłoszenia przez mobidziennik).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
III miejsce w finale powiatu w piłce nożnej
28.10.2021 r. w Zabrzegu odbył się finał powiatu w piłce nożnej chłopców młodszych. Turniej rozgrywany był w dwóch grupach i nasi piłkarze w swojej grupie, po przegranym meczu z zespołem Kóz (0:1), wygrali drugi mecz z zespołem Jasienicy po rzutach karnych (4:3). W meczu o III miejsce pokonaliśmy zespół z Pisarzowic 1:0.
Warto przypomnieć, że to już drugi finał powiatowy naszych sportowców w tym roku szkolnym.
Skład drużyn: Piotr Łysoń, Adam Góra, Sebastian Szafarczyk, Olaf Zborek, Mateusz Papla, Konrad Krysiak, Paweł Hohoł, Maksymilian Staszczyk.
Zobacz także