Siódmoklasiści na lekcjach fizyki omawiają dział kinematyka. Po zapoznaniu się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi ruchu i jego względności przyszła pora na zajęcia praktyczne. Na jednej z lekcji jako pomoce dydaktyczne wystąpiły poruszające się zabawki: samochody, zwierzątka, traktor, a nawet nakręcana figurka Mikołaja. Zadaniem uczniów było obliczenie średniej prędkości dla poszczególnych pojazdów. Jak na prawdziwych fizyków przystało, pomiary dokonywane były wielokrotnie. Najwięcej emocji dostarczyła jazda traktorkiem, na który można było wsiąść i wprawić go w ruch. Takie zajęcia na pewno sprawiły, że wzór na obliczenie prędkości jest utrwalony.
Dzień Poczty Polskiej
- 18 październik to Dzień Poczty Polskiej oraz święto listonosza. W tym dniu również w naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień.
Grupy młodsze, zgromadzone w jednej sali, oglądając prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Agnieszkę Mieszczak, dowiedziały się w jaki sposób trafiają do domów listy oraz paczki, poznały zawód listonosza, jego obowiązki oraz przedmioty niezbędne w jego pracy. Podczas porannych zajęć dzieci poznały, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, podstawowe pojęcia związane z pocztą. Dopełnieniem prezentacji było wykonywanie zadań, które w liście do dzieci zlecił pan listonosz, a były to: zabawy sensoryczne doskonalące zmysły słuchu, dotyku i smaku, zabawy ruchowo-muzyczne, zadanie w języku angielskim z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, czy też zabawy klasyfikacyjne, przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Nasi wychowankowie na zakończenie zajęć otrzymali pamiątkowe medale i przesyłki niespodzianki.
Dzieci z grupy „Cytrynki” podczas wizyty w Bibliotece Publicznej w Kaniowie spotkały się z Panią Barbarą Wójtowicz – Naczelnikiem Urzędu Pocztowego w Bestwinie. Przedszkolaki poznały opowiadanie o Samochodziku Franku, który został listonoszem oraz wysłuchały ciekawostek dotyczących pracy na poczcie.
O poruszaniu się robotów na drodze
Uczniowie klasy 1A w ramach kółka informatycznego mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego połączone z programowaniem. Pierwszym zadaniem uczniów było narysowanie pasa ruchu. Następnie, pomoc w zbudowaniu i zaprogramowaniu robotów. Zbudowane pojazdy poruszały się po drodze zachowując podstawową zasadę ruchu drogowego: kolor czerwony - stop, kolor zielony - jedź. Ogromną radość sprawiło wszystkim, uruchomienie jeżdżących robotów.
Dzięki tym zajęciom pierwszoklasiści przypomnieli sobie jak uczestnicy ruchu drogowego powinni poruszać się po drodze.Działanie zostało przeprowadzone w ramach programu "Odblaskowa szkoła".
Sukcesy sportowe naszych piłkarzy
Dnia 19.10. 2023 roku w Bestwinie odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej. Znakomicie spisali się w nich nasi chłopcy z klas IV-VI, którzy po zwycięstwach z rówieśnikami z Janowic oraz Bestwinki uplasowali się na I miejscu w zawodach. Natomiast nasza młodzież z klas VII-VIII po porażce z Janowicami oraz zwycięstwie z Bestwinką zajęła w turnieju miejsce III.
Projekt Edukacyjny “Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” – Uczymy się być Fair Play
- Tym razem uczniowie klasy 1b i i 3a poznali znaczenie gry Fair Play. Przyjaciel Amadeusz wprowadził ich w temat opowiadając trochę o sobie w wierszu „O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać”. Przyjrzeli się jak zachowują się zawodnicy na koniec meczu, zarówno gdy wygrywają oraz przegrywają. Rozmawiali o emocjach i zachowaniach jakie im towarzyszą podczas wygranej i przegranej. Aby sprawdzić siebie mieli okazję pograć w gry planszowe w małych grupach oraz stworzyć swoje własne gry.2
Wizyta w jednostce wojskowej
W dniu 13.10.2023 r. przedszkolaki z grup Jeżynki oraz Cytrynki miały okazję uczestniczyć w dniach otwartych koszar 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły teren jednostki, zobaczyły wojskową defiladę oraz przymierzyły zaprezentowany przez mundurowych sprzęt. Najmłodsi skorzystali ze specjalnie przygotowanej dla nich strefy zabaw, na której znajdowały się zamki dmuchane.
Dzień Dziewczynek
W naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek obchodziliśmy 11 października. W tym wyjątkowym dniu w grupach przedszkolnych nie zabrakło niespodzianek, upominków oraz wspaniałej zabawy. Każda dziewczynka otrzymała prezent oraz medal lub dyplom, dzięki którym mogła poczuć się wyjątkowo. Chłopcy składali koleżankom życzenia, wręczali upominki i zapraszali do wspólnej zabawy przy muzyce. Oprócz śpiewów i tańców był też czas na relaks w salce zabaw. Dzieci nurkowały w baseniku pełnym piłeczek, kołysały się na dużych dmuchanych piłkach, bawiły w domku. Po skończonych zabawach był czas na słodki poczęstunek. Dzień Dziewczynek dostarczył dzieciom dużo wrażeń, śmiechu i radości. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. Tegoroczna, kolejna edycja tegoż święta, odbyła się szóstego października. Uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączyli się do jego obchodów, bawiąc się i sprawdzając swoją „tabliczkową wiedzę” Na lekcjach matematyki uczniowie klas starszych z entuzjazmem uczestniczyli w różnego rodzaju konkursach i zabawach matematycznych mających na celu przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób – poprzez zabawę. Ponadto trenowali oni jej znajomość przy wykorzystaniu ciekawych ćwiczeń, gier oraz konkursów.
Zapraszamy i Ciebie, Drogi Czytelniku, do celebrowania Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Hmmm, może również tabliczką … czekolady
Udanego i słodkiego mnożenia
Wykonanie konkursowej piosenki Odblaski
W ramach projektu Odblaskowa Szkoła 2023, uczniowie klas 1-3 zaśpiewali wspólnie piosenkę konkursową Odblaski. W ten sposób chcieli zachęcić do noszenia odblaskowych elementów, które sprawiają, że jesteśmy widoczni na drodze.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz budowanie świadomości wspólnego bezpieczeństwa. To bardzo ważne by WIDZIEĆ I BYĆ WIDZIANYM.
Dzieci zaśpiewały pod opieką: p. Agaty Rusin, p. Natalii Maroszek oraz p.Michała Matras.
Zapraszamy do oglądania!
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - Odblaskowa Szkoła!
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie dziękujemy za dostarczenie pięknych prac plastycznych. Zarówno ich ilość, staranność wykonania i ogrom włożonej pracy przerósł nasze oczekiwania.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom, biorącym w nim udział!
Komisja w składzie : p.Kinga Korzeń, p.Agata Rusin, p. Justyna Łuszczyńska, p. Monika Falkowska, nagrodziła następujące osoby:
Klasy 1-3
I miejsce- Maria Janosz, kl. 1a
II miejsce - Kaja Czarnynoga, kl. 2b
III miejsce- Lena Januła, kl. 2b
Klasy 4-8
I miejsce - Kacper Karcz, kl. 4a
II miejsce - Oliwia Sachmerda, kl. 4a
III miejsce - Norbert Mąkinia, kl. 7b
Wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się w najbliższy poniedziałek (23.10.2023).
Każda z prac wyróżniała się oryginalnością i pomysłowością, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają drobne upominki, pozytywne uwagi oraz dodatkowe punkty z zachowania. Dostarczone prace będą zdobić szkolny korytarz ,a ich zdjęcie weźmie udział w ogólnopolskim konkursie Odblaskowa Szkoła 2023.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia
w następnych plastycznych wyzwaniach !
Wyniki konkursu
W ramach innowacji pedagogicznej Nietypowe Święta w Świetlicy Szkolnej, został ogłoszony konkurs na OŚMIORNICĘ. Nie spodziewaliśmy się, że ta tematyka jest tak popularna w naszej szkole!
W świetlicy możemy zobaczyć wystawę przygotowanych przez uczniów prac. Wśród nich zobaczymy ośmiornice duże i małe, przestrzenne i płaskie, wyklejane, namalowane, z włóczki, ze sznurka, z kasztanów i z balonów... Znajdziemy nawet ośmiornicę - czyścioszka, który sprząta dno morskie.
Drodzy Uczniowie!
Zaskoczyła nas Wasza kreatywność, dziękujemy za zaangażowanie i fantastyczne prace! Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
I miejsce
Dominik Hoczek 3a
Mateusz Krystian 2b
Jan Matura 1b
Urszula Kuś 2b
Pola Gęszka 7b
Simon Vanek 5b
Maria Janosz 1a
Helena Jaranowska 2b
Lena Januszyk 6b
Oliwia Sachmerda 4a
Wiktoria Pinta 2b
II miejsce
Adam Jaranowski 2b
Gabriela Kozieł 1b
Tymon Siemieńczuk 1a
Lena Bobiec 1a
Milena Grudzień 3b
Filip Kobiela 1b
Emilia Vanekova 1a
Natalia Harmasz 3a
Leon Englert 2b
Xavier Świerkot 1b
Liliana Zapała 3a
Natalia Nowak 1a
Lena Januła 2b
Maja Czarnynoga 5a
III miejsce:
Milena Hałatek 2a
Weronika Strzelczyk 2a
Zuzanna Puchowska 1b
Dima Krasutskyi 7a
Liliana Jaromin 2b
Inga Englert 3a
Natalia Tomaszczyk 3a
Zuzanna Kóska 1a
Hanna Wojsław 2b
Wyróżnienia:
Hanna Wróbel 2a
Alicja Wróbel 1b
Zofia Sadkowska 4b
Kaja Paszek 2a
Szymon Ossowski 5b
Nina Gęszka 1a
Daria Kupiec 2b
Emilia Nazarkiewicz 3a
Antonina Suchoń 1b
Ola Głąbek 1b
Dawid Troć 2a
Eliza Moś 2b
Amelia Kózka 3a
Dzień Edukacji Narodowej
13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia pani dyrektor Agaty Szypuły, która przywitała wszystkich nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Następnie przekazała głos uczniom.
Przedstawienie przygotowali uczniowie klas trzecich pod kierunkiem pań: Bożeny Mleczko i Anny Pach. Zabawne scenki z życia szkoły, piosenki i wiersze były podziękowaniem złożonym wszystkim nauczycielom i pracownikom za ich pracę, wsparcie i życzliwość. Nie zabrakło również grupy tanecznej, która pod przewodnictwem pani Kingi Korzeń zaprezentowała układ taneczny.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC
Wyniki Szkolnego Konkursu na Najpiękniejszy Różaniec dla uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie.
Komisja nauczycielska w składzie:
mgr Aneta Godula, mgr Elżbieta Stec, mgr Aleksandra Twardak
nagrodziła następujące prace:
I miejsce
Lena Januszyk kl. 6b
Kornelia Mikulska kl. 1a
Simon Vanek kl. 5b
II miejsce
Antonina Hanik kl. 3b
Miłosz Zając kl. 4b
III miejsce
Łucja Hałatek kl. 1a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie!
Wykonanych zostało ponad czterdzieści różańców, a każdy z nich był dziełem wyjątkowym, pomysłowym i niepowtarzalnym.
Zwycięzcy otrzymują pamiątkowy dyplom, 20 punktów z zachowania, a uczniowie klas I- III dyplom oraz ocenę celującą z religii.
Każdy uczestnik konkursu otrzymuje 15 punktów z zachowania, a uczniowie klas od I-III ocenę celującą z religii.
Dyplomy zostaną wręczone w dniu 30.10 br. podczas szkolej imprezy „Balu Świętych” organizowanej dla klas I -III.
Odblaskowe postery naukowe
Uczniowie klasy 7A w ramach lekcji fizyki zgłębiali temat odblasków. Zadaniem uczniów było wyszukiwanie naukowych informacji na ten temat oraz przygotowanie posteru. Plakaty zostały zaprezentowane na lekcji. Dzięki temu siódmoklasiści są bogatsi w wiedzę i mają naukowe dowody na skuteczność odblasków. Warto być przecież widzianym na drodze już ze 150 metrów!
Działanie zostało przeprowadzone w ramach programu „Odblaskowa szkoła”.
Jak działają odblaski?
Uczestnicy koła naukowego szukali odpowiedzi na pytanie — „Jak działają odblaski?”. Na początku zajęć obejrzeli film z fizyki o odbiciu i rozproszeniu światła. Następnie, wykorzystując laser, obserwowali, jak rozchodzą się promienie świetlne i co dzieje się z nimi po odbiciu od gładkich powierzchni. Spektakularną częścią badań nad odblaskami było badanie właściwości barwników i cieczy fluorescencyjnych.
Po zajęciach uczniowie nie tylko wiedzą, że trzeba nosić odblaski, ale znają zasadę ich działania.
Działanie zostało przeprowadzone w ramach programu „Odblaskowa szkoła”.
Odblaskowa Szkoła 2023
Nasza szkoła bierze udział w pilotażowym programie konkursu „Odblaskowa Szkoła” 2023, dlatego nauczyciele świetlicy z pomocą pana Tadeusza Szkuty, wspólnie z uczniami nakręcili filmik pt. ,,Bezpieczni po szkole”.
Serdecznie dziękujemy uczniom klasy 6b oraz 3b za udział w tym przedsięwzięciu. Zapraszamy do obejrzenia wspólnego dzieła!
Monika Falkowska
Kinga Korzeń
XXI Powiatowy Rajd Brązowego Liścia
Jak co roku nasza szkoła, wzięła udział XXI Rajdzie Brązowego Liścia - Kozy 2023.
Tym razem uczestnicy przeszli trasą od kościoła w Lipniku, przez Przełęcz „U Panienki”, Hrobaczą Łąkę, aż do Kóz. Z zaproszenia na rajd skorzystali również rodzice naszych uczniów, którzy zadeklarowali uczestnictwo w kolejnych wędrówkach górskich..
Na mecie na uczestników wydarzenia czekały konkurencje sportowe, gry i zabawy oraz prezentacje wokalne. Na miejscu obecna była również Beskidzka Grupa GOPR, której przedstawiciele chętnie dzielili się wiedzą odnośnie zasad udzielania pierwszej pomocy. Tradycyjnie nie zabrakło ciepłego posiłku oraz napojów.
Razem z uczniami wędrowali nauczyciele: p. Dorota Kóska - Beniowska, p.Kinga Korzeń, p. Monika Falkowska i p. Agata Rusin.
Do zobaczenia na kolejnym górskim rajdzie!
Samorząd Uczniowski w naszej szkole
Kolejny rok szkolny, to kolejne wybory, tym razem do Samorządu Uczniowskiego. Spośród naszej społeczności uczniowie wybrali reprezentantów naszej szkoły. Przewodniczącą została Magdalena Hamerlak z klasy 8a, zastępcą Agnieszka Ślosarczyk z klasy 7b, a rolę sekretarza objęła Dorota Chomczyńska z klasy 6a.
Samorząd Uczniowski opracował program pracy na rok szkolny 2023/2024, który będzie na bieżąco przedstawiany i realizowany.
Opiekunami zostały panie:
Ewelina Furczyk i Dorota Kóska - Beniowska
Znikające statki Magellana
W naszej szkole ramach zajęć rozwijających zainteresowania działa m.in. koło historyczne i koło nauk przyrodniczych. Nauczyciele prowadzący te zajęcia zaproponowali uczestnikom spotkanie interdyscyplinarne łączące obie nauki. Tematem lekcji o tajemniczym tytule Znikające statki Magellana, była podróż tytułowego bohatera. Uczniowie wykonywali mapę z trasą rejsu, oglądali artefakty związane z kulturą Indian, badali właściwości wody słonej i poznawali geografię Nowego Świata. Działanie było prowadzone w ramach programu Aktywna Tablica i Laboratorium Przyszłości.
Lekcje przygotowały panie: Iwona Ciepiela i Magdalena Jasińska.
Starsi czytają młodszym
W ramach innowacji pedagogicznej uczennice klasy 5b przygotowały dla uczniów klasy 2a zajęcia czytelnicze. Przeczytały dzieciom Bajkę o jeżu Mateuszu, do której drugoklasiści mieli wykonać ilustracje. Atrakcją zajęć okazała się rownież maskotka jeża, którą każdy mógł pogłaskać. Wspólne zajęcia pozwoliły rozwijać więzi koleżeńskie pomiędzy uczniami z różnych klas. Działanie to wpisuje się również w realizowany w szkole Narodowy Program Czytelnictwa.
Zajęcia przygotowały panie: Magdalena Rogulska, Katarzyna Hesek i Magdalena Jasińska.
Zobacz także
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie