• Na tropie tajemnic węgla

• Carbonarium - tajemnicza nazwa pochodząca od łacińskiej nazwy węgla. Karbon to również nazwa okresu w geologii, w którym powstawały pokłady tego surowca. Natomiast to konkretne Carbonarium to interaktywne muzeum węgla, które mieści się w Jastrzębiu-Zdroju. Zwiedzali je uczniowie klasy 5b i 6a w ramach wycieczki klasowej.Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć różnych odmian węgla, dowiedzieli się jak powstaje ten surowiec energetyczny. Poznawali również pracę górnika. Mogli nawet zjechać do kopalni dzięki goglom VR.

• Farmerzy z klasy 7

• W ramach lekcji geografii dotyczących rolnictwa w Polsce uczniowie projektowali farmę. Zespoły uczniowskie otrzymywały wirtualny budżet w kwocie 5000 zł. W ramach posiadanych środków musieli zakupić minimum 4 różne gatunki zwierząt hodowlanych. Następnie zwierzęta trzeba było umieścić na swojej farmie. Na kolejnej lekcji siódmoklasiści poznawali produkty dostarczane przez dany gatunek. Otrzymywali również cennik towarów na targowisku. Zadaniem młodych farmerów było oszacowanie zysku ze swojej farmy — najlepsi zarobili ok. 40 tys. złotych. Dyskutowano, co przyniosło największy zysk. W przypadku naszych szkolnych farm były to konie oraz lamy. Później porównywano to z informacjami na temat produkcji zwierzęcej w Polsce.

Materiały i inspirację do geograficznych zajęć dostarczyła nauczycielka matematyki Pani Kinga Kołoczek, a zajęcia przeprowadziła Pani Magdalena Jasińska.

• Doświadczenia chemiczne

• W ramach lekcji chemii ósmoklasiści uczyli się wykrywać kwasy organiczne. Wykorzystano do tego metodę kroplową z chemii w małej skali. Najpierw przygotowano roztwory wzorcowe o znanych odczynach. Do wykrywania kwasów wykorzystano wskaźniki chemiczne — oranż metylowy oraz powszechnie dostępne w kuchni napary herbaciane i sok z czerwonej kapusty. Największe zmiany barwy obserwowano dla naparu z niebieskiej herbaty.

Zadaniem uczniów było wykrycie kwasów w 4 tajemniczych próbkach. Wszystkim uczniom udało się wykonać to zadanie. W badanych próbkach był obecny kwas cytrynowy oraz octowy. Dla uczniów była to bardzo pasjonująca i kolorowa lekcja, ponieważ na koniec każdy uzyskiwał kolorową planszę z kroplami roztworów.

Zajęcia przygotowała pani Magdalena Jasińska.