Dzień Chłopaka
- Dnia 30 września w przedszkolu w Kaniowie odbyły się radosne obchody Dnia Chłopaka. Całe wydarzenie było pełne śmiechu, zabawy i niezapomnianych wrażeń, a jego celem było uhonorowanie wszystkich chłopców uczęszczających do przedszkola. Dzień rozpoczął się od serdecznego powitania i krótkiej rozmowy o tym, dlaczego obchodzimy Dzień Chłopaka. Następnie, każdy z chłopców otrzymał drobny upominek oraz medal lub dyplom z napisem Super Chłopak.Po wręczeniu upominków wszystkie przedszkolaki wzięły udział w serii zabaw integracyjnych, m.in. z chustą animacyjną, które wzbudziły wiele radości. Zwieńczeniem dnia chłopaka w poszczególnych grupach był poczęstunek w postaci zdrowych przekąsek, co pozwoliło dzieciom na chwilę relaksu po intensywnej zabawie.Obchody Dnia Chłopaka były pełne radości, integracji i wzajemnego wsparcia, a chłopcy poczuli się tego dnia wyjątkowi i docenieni. Wszyscy przedszkolacy opuścili przedszkole z uśmiechem na twarzy, a wspólne zabawy na długo pozostaną w ich pamięci.Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wspólne świętowanie!
Miesiąc Pierwszej Pomocy w Świetlicy Szkolnej
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego w naszej świetlicy szkolnej zainicjowaliśmy innowację pedagogiczną Miesiąc Pierwszej Pomocy. Celem tej innowacji było nie tylko podniesienie świadomości na temat udzielania pierwszej pomocy, ale także rozwijanie umiejętności, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
"Dlaczego to takie ważne?"
Pierwsza pomoc to umiejętność, która może uratować życie. Zdarzenia nagłe, takie jak wypadki czy nagłe zachorowania, mogą zdarzyć się wszędzie - w szkole, w domu, a nawet na placu zabaw. Dlatego warto, aby dzieci już od najmłodszych lat wiedziały, jak reagować w takich sytuacjach. W naszej świetlicy wierzymy, że edukacja w tym zakresie jest kluczowa.
Program zajęć:
W ramach Miesiąca Pierwszej Pomocy zaplanowaliśmy różnorodne zajęcia, które miały na celu praktyczne przyswojenie wiedzy na temat udzielania pomocy. W programie znalazły się:
1. Zajęcia przeprowadzone przez Pana Arkadiusza Czaję, który przekazał dzieciom niezbędną wiedzę z zakresu RKO.
2. Znajomość zawartości apteczki pierwszej pomocy. Jak się okazuje jest to doskonała okazja do rozwijania kreatywności oraz przyswajania informacji.
3. Kreatywne zajęcia plastyczne - dzieci stworzyły plakaty informacyjne na temat pierwszej pomocy, które zostały wywieszone w świetlicy.
4. Quizy i gry edukacyjne - aby utrwalić zdobytą wiedzę, dzieci wraz z wychowawczyniami świetlicy panią Kingą Korzeń oraz Moniką Falkowską stworzyły quizy oraz gry, które pozwoliły w przystępny sposób sprawdzić wiedzę na temat pierwszej pomocy.
Miesiąc Pierwszej Pomocy to inicjatywa, która miała na celu nie tylko przekazanie dzieciom cennych umiejętności, ale również budowanie ich pewności siebie w sytuacjach kryzysowych. Mamy nadzieję, że dzięki tej innowacji dzieci będą bardziej świadome zagrożeń i nauczą się, jak skutecznie reagować, co może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w ich otoczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, w której znajdują się zdjęcia z zajęć, które przeprowadziliśmy.
Kinga Korzeń
Monika Falkowska
Arkadiusz Czaja
Natalia Maroszek
Magdalena Rogulska
Sukcesy sportowe naszych piłkarzy
Dnia 2.10.2024 w Bestwinie odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej Chłopców w kategorii dzieci oraz młodzieży. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nich nasi starsi chłopcy, którzy po zwycięstwach 5:1 z Janowicami oraz 6:1 z Bestwiną uplasowali się na I miejscu w turnieju. Chłopcy z klas IV-VI po zwycięstwie z Bestwinką oraz minimalnej porażce w finale turnieju z rówieśnikami z Bestwiny zajęli ostatecznie w rozgrywkach II miejsce.
Zbiórka żołędzi i ziaren zbóż
Zapraszamy wszystkich uczniów do zbierania żołędzi i ziaren zbóż w ramach corocznej akcji "Pomoc dzieci w zimowym dokarmianiu zwierząt dziko żyjących" organizowanej przez Koło Łowieckie "Bażant" w Bestwinie.
Dla osób, które zbiorą największą ilość żołędzi, organizator przewidział atrakcyjne nagrody.
Zebrane nasiona i żołędzie należy dostarczyć do szkoły w dn. 20-21 listopada (zważone i opisane: imię i nazwisko dziecka oraz klasa).
Ekopracownia pod chmurką
W dniu 6 września 2024 r. Pan Wójt Grzegorz Boboń wspólnie z Panią Dyrektor Agatą Szypułą wzięli udział w gali podsumowującej konkurs z zakresu edukacji ekologicznej „Ekopracownia pod chmurką 2024”. Uroczystość odbyła się w Centrum Konferencyjno-Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Podczas wydarzenia nagrody dla 77 wyróżnionych szkół wręczyli Mateusz Pindel, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, oraz jego zastępca - Iwona Gejdel-Targosz. Na gali obecni byli również sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura, Śląska Wicekurator Oświaty Elżbieta Modrzewska, posłowie, senatorowie, a także przedstawiciele samorządów i środowisk oświatowych.
W ramach projektu realizowanego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie planowane jest zagospodarowanie wolnej przestrzeni przy szkole poprzez budowę altanki, ustawienie donic i tablic edukacyjnych, a także wykonanie nasadzeń z wykorzystaniem zakupionych sadzonek, ziemi i narzędzi ogrodniczych. Celem projektu jest stworzenie miejsca do edukacji na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni i kwitnących roślin, co ma sprzyjać kształtowaniu wrażliwości uczniów na przyrodę oraz rozwijaniu ich zainteresowań związanych z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. Projekt uatrakcyjnią także zajęcia terenowe. Uczniowie będą brali aktywny udział w realizacji przedsięwzięcia, poprzez udział w nasadzeniach, co przyczyni się do ich edukacji przyrodniczej i zaangażowania w działania ekologiczne.
Całkowity koszt realizacji projektu Ekopracownia pod chmurką w SP im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie - Ogród Wiedzy wynosi 85 291,32 zł, z czego wartość dofinansowania to 67 124,62 zł. Projekt realizowany będzie w okresie od 1 września 2024 r. do 21 czerwca 2025 r. Jego współfinansowanie odbywa się w formie dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Zabawa sztuką – Freblowska przeplatanka
W ramach projektu edukacyjnego Zabawa sztuką uczniowie klasy 2b stworzyli swoje własne freblowskie przeplatanki. Ta prosta zabawa techniczna była wspaniałym treningiem cierpliwości i precyzji. Dzieci nie spodziewały się, że przy użyciu zaledwie kolorowego papieru, nożyczek i kleju mogą powstać tak ciekawe i kreatywne prace.
Opracowała:
Justyna Łuszczyńska
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim,
którzy wzięli udział w zbiórce darów dla powodzian.
Wasze zaangażowanie, hojność oraz wsparcie jest wyrazem solidarności i otwartości na potrzeby drugiego człowieka.
Zebrane artykuły zostaną przekazane do Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej w Janowicach i rozdysponowane do osób najbardziej potrzebujących.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Dyrekcja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kaniowie
wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu.
Powitanie jesieni w przedszkolu
23 września wszystkie przedszkolaki uroczyście przywitały nową porę roku - jesień. Pierwszy jej dzień był wyjątkowo kolorowy i radosny, ponieważ dzieci przyszły ubrane w stroje nawiązujące do jesiennych barw. Przedszkolaki zachwycały swoimi ubraniami w odcieniach złota, czerwieni, pomarańczy, brązu i zieleni, które przypominały nam piękno tej niezwykłej pory roku.
Tego dnia przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wybrały się również na jesienny spacer, po najbliższej okolicy, gdzie miały okazję obserwować zmieniającą się przyrodę. Dzieci zbierały liście, kasztany i żołędzie, które później wykorzystały podczas zajęć plastycznych. Spacer był również doskonałą okazją do rozmów, o tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy i dlaczego drzewa gubią liście.
Zajęcia muzyczne również przeniosły się do jesiennej krainy. Przedszkolaki uczyły się piosenek i wierszyków o liściach, kasztanach i deszczu. Te radosne piosenki, pełne humoru i rytmu wprowadziły wszystkich w doskonały nastrój.
Jesień w przedszkolu to czas pełen zabaw, twórczych zajęć oraz nauki o otaczającym nas świecie. Dzieci z radością przywitały tę porę roku, a dzięki różnorodnym aktywnościom mogły rozwijać swoje zainteresowania i zdolności.
Już nie możemy się doczekać, jakie kolejne przygody przyniesie nam ta złota pora roku!
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
- 20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Była to doskonała okazja, do wyróżnienia każdego malucha i podkreślenia jego roli w przedszkolu! Tego dnia w każdej grupie zostały zorganizowane różnego rodzaju zabawy muzyczno-ruchowe, gry i konkursy. Dzieci miały okazję rozwijać swoją kreatywność i pomysłowość. Był to dzień pełen emocji, uśmiechu i niezapomnianych wrażeń. Przedszkolaki otrzymały medale, słodkie niespodzianki i zdrowe owoce. Jeszcze raz życzymy wszystkim PRZEDSZKOLAKOM uśmiechu na twarzy każdego dnia!
Lekcja nauki projektowania i drukowania obiektów 3D
Drukarka 3D marki MakerBot została nabyta w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Podczas ostatniej lekcji informatyki mieliśmy okazję ponownie z niej skorzystać, projektując bryłę w kształcie serca w programie TinkerCad, który służy do tworzenia własnych modeli.
Po zaprojektowaniu modelu, plik został przesłany do drukarki i gotowe! W ten sposób udało nam się wydrukować kolejny model.
Michał Matras
Młodzi fizycy w akcji. Budowa samochodów z butelek na lekcji fizyki
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kaniowie na lekcji fizyki uczniowie klas siódmych wzięli udział w fascynującym projekcie, który połączył naukę z kreatywnością i praktycznym zastosowaniem wiedzy. Zadanie polegało na skonstruowaniu samochodów z butelek, które poruszają się za pomocą siły odrzutu. Na zaproszenie ZSP Bestwina włączyliśmy się w działania w ramach ogólnopolskiego konkursu Konstruktorzy Marzeń - organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Nasze zespoły przygotowywały również i testowały, na podstawie przesłanej nam instrukcji, AreoDrive czyli auto napędzane siłą odrzutu.
Kreatywność w działaniu
Nasi młodzi konstruktorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością i zaangażowaniem podczas realizacji projektu. Wykorzystując zwykłe butelki plastikowe i inne łatwo dostępne materiały, uczniowie stworzyli imponujące modele pojazdów. Każda grupa prezentowała unikalne podejście do zadania, co zaowocowało różnorodnością konstrukcji i rozwiązań technicznych.
Nauka przez zabawę
Projekt ten nie tylko pozwolił uczniom na praktyczne zastosowanie wiedzy z zakresu fizyki, ale również rozwinął ich umiejętności pracy zespołowej i kreatywnego myślenia. Uczniowie mieli okazję zrozumieć zasady działania siły odrzutu w praktyce, obserwując, jak ich samochody poruszają się po uwolnieniu sprężonego powietrza.
Imponujące rezultaty
Efekty pracy uczniów przerosły nasze oczekiwania. Samochody nie tylko spełniały założenia projektu, ale również wyróżniały się niezwykłą estetyką wykonania. Widać było, że uczniowie włożyli w swoje projekty nie tylko wiedzę, ale i serce.
Inspiracja na przyszłość
Nasi siódmoklasiści wykazali się zmysłem konstruktorskim i umiejętnością współpracy, tworząc pojazdy poruszające się dzięki sile odrzutu.
Jesteśmy dumni z naszych młodych naukowców i mamy nadzieję, że to doświadczenie zainspiruje ich do dalszego zgłębiania tajników fizyki i inżynierii. Kto wie, może wśród nich kryją się przyszli wynalazcy i konstruktorzy, którzy zmienią oblicze motoryzacji!
Szymon Adamaszek
3
NAMALUJ TAJEMNICE RÓŻAŃCA
REGULAMIN SZKOLNO-PARAFIALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„ NAMALUJ TAJEMNICE RÓŻAŃCA”
Październik jest wyjątkowym miesiącem poświęconym oddawaniu szczególnej czci Matce Bożej. Modląc się, prosimy Maryję w różnych intencjach. Z tej okazji ogłaszamy Szkolno-Parafialny Konkurs Plastyczny, którego tematem jest: „Namaluj Tajemnice Różańca”.
Cel konkursu: Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o życiu Pana Jezusa i Jego Matki Maryi w tajemnicach różańca świętego i refleksji nad wybraną tajemnicą różańcową oraz promowanie sztuki plastycznej.
Organizator: Organizatorem konkursu jest Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie oraz Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Kaniowie.
Warunki uczestnictwa:
- Każdy uczestnik wykonuje indywidualnie jedną pracę plastyczną w formacie A4, która będzie odzwierciedlać jedną z tajemnic różańca. Można stosować wybrane przez siebie techniki, takie jak: rysowanie, malowanie, wyklejanie, dzierganie, grafika itp.
- Konkurs jest przeznaczony dla uczniów naszej szkoły w dwóch kategoriach wiekowych:
- Kategoria 1: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej,
- Kategoria 2: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.
- Prace powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem uczestnika oraz zawierać informację
o klasie, do której uczeń jest zapisany. Podpisane prace należy p. katechetki - Aleksandry Twardak.
Terminy:
- Termin przynoszenia prac konkursowych upływa dnia 10.10.2024 r.
- Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się do dnia 8.11.2024 r.
Ocena prac i nagrody:
- Prace oceni komisja konkursowa powołana przez organizatora konkursu. Kryteria oceny prac obejmują oryginalność, wyraźne odniesienie do tematu, technikę wykonania i estetykę.
- Komisja konkursowa przyzna 3 nagrody Laureata w każdej z kategorii. Wszyscy młodsi uczestnicy otrzymają ocenę celującą z religii; starsza grupa wiekowa punkty z zachowania.
- Decyzje komisji są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.
Publikacja prac:
- Wyróżnione prace konkursowe mogą zostać zaprezentowane publicznie na wystawie w kościele parafialnym w Kaniowie. Natomiast prace wszystkich uczestników zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.
Postanowienia końcowe:
Złożenie pracy oznacza pełną akceptację niniejszego regulaminu.
Akcja „Podaruj wiersz”
Klasy siódme we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kaniowie wzięły udział w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”, która jest uczczeniem obchodów 100. rocznicy urodzin poety. Siódmoklasiści dowiedzieli się, iż Zbigniew Herbert był wybitnym poetą i eseistą, który uwielbiał pisać listy – wiersze do swoich przyjaciół czy osób, które cenił. Niektóre z tych listów znalazły się w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających utworów poety. Następnie uczniowie na pięknej papeterii odręcznie przepisali wybrany przez siebie wiersz Herberta, który będzie darem ofiarowanym wybranej osobie. Celem akcji jest budowanie sieci międzyludzkich i międzypokoleniowych relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.
Wychowawcy klas siódmych
p. Dorota Suchy
p. Iwona Ciepiela
Zawody sportowe
Bardzo udanie rozpoczęły udział w rozgrywkach sportowych Szkolnego Związku Sportowego nasze drużyny, które w Sztafetowych Biegach Przełajowych rozegranych dnia 18.09.2024 w Bestwinie dwukrotnie w grupie starszej uplasowały się na I miejscach, dzięki czemu będą reprezentować naszą gminę w finałach powiatowych. Nasze młodsze drużyny z klas IV-VI uplasowały się w zawodach na miejscu III (dziewczęta) oraz miejscu II (chłopcy).
Międzynarodowy Dzień Kropki w przedszkolu
- 15 września to wyjątkowy dzień, który obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto jest doskonała okazją, by poprzez zabawę z kolorami i tworzenie „kropkowych” dzieł sztuki, wspierać dzieci w rozwijaniu pewności siebie i odkrywaniu ich ukrytych zdolności. Każdy, niezależnie od wieku, może tego dnia poczuć się artystą!
W naszym przedszkolu to święto obchodziliśmy 16 września (poniedziałek). Dzieci wraz z wychowawczyniami były ubrane w stroje, na których widniały kolorowe, różnej wielkości kółeczka. Tego dnia przedszkolaki zapoznały się z historią małej dziewczynki Vashti, której świat zmienił się dzięki jednej małej kropce. Dzieci zainspirowane przykładem dziewczynki, tworzyły swoje „dzieła” wykorzystując różnego rodzaju kropki i kółka.
Kropki w tym dniu gościły w zabawach ruchowych, plastycznych, matematycznych i muzycznych. Nawet słodki poczęstunek miał okrągły kształt. Było kolorowo, radośnie i kropkowo.
"Dzień Kropki" w naszej szkole
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki – święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku do obchodów włączyli się uczniowie naszej szkoły.
Mnóstwo kolorowych kropek zagościło w klasach młodszych. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne, wykorzystując ten motyw.
Atrakcji nie zabrakło także na lekcji matematyki w klasach starszych, gdzie uczniowie rozwiązywali zadania z rachunku pamięciowego oraz kolejności działań – oczywiście z kropką w tle. Dzięki temu mogli dostrzec swoje umiejętności, zdolności i talenty.
Miłym akcentem były również stroje uczniów, którzy tego dnia przyszli ubrani w kolorowe kropki.
„Dzień Kropki” nie tylko zintegrował uczniów naszej szkoły, ale także zainspirował wielu z nich do działania. Śmiało można stwierdzić, że nikt nie znalazł się „w kropce”, za to wszyscy byli pozytywnie „zakropkowani”, podkreślając, jak ważna jest wiara w siebie i swoje możliwości.
Opracowała Kinga Kołoczek
wraz z Alicją Skrudlik i Elżbietą Stec
Zobacz także
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie