W przededniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to jest dnia 10 listopada 2023 r., miała miejsce szczególna, niezwykle doniosła dla całej społeczności Kaniowa uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Kaniowie. Dzień ten zapisze się na kartach historii naszej placówki oświatowej.
Sztandar bez wątpienia stanowi o prestiżu. Przede wszystkim jednak jest wyrazem pamięci, uznania i szacunku dla przeszłości i tradycji. To symbol najważniejszych wartości, którymi dla szkolnej społeczności z Kaniowa są kościuszkowskie cnoty i ideały wolności, prawości, skromności i bezinteresowności. Stały się nimi już w 1960 roku, kiedy to szkoła w Kaniowie, po rozbudowie, otrzymała imię tego jakże znanego i zasłużonego polskiego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki. Nie bez powodu Alojzy Feliński pisał o nim:
"(…) Kościuszko! Twoja skromność nie dba o pochwały,
Równie, jak mężne serce, umysł masz wspaniały
Wielki przez rozum, cnoty i waleczne sprawy,
Nikt więcej nie miał prawa nad Ciebie do sławy (...)."
A. Feliński, Pochwała Kościuszki
Ten jakże doniosły moment nadania sztandaru poprzedził szereg przygotowań, w które zaangażowała się cała społeczność szkolna. Uroczystość rozpoczęła się od pochodu do kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie, w którym, podczas nabożeństwa, w obecności zaproszonych gości oraz przedstawicieli społeczności szkolnej, nastąpiło poświęcenie sztandaru przez ks. proboszcza Janusza Tomaszka.
Następnie uczestnicy liturgii przeszli w pochodzie do budynku szkoły, gdzie przebiegała dalsza część uroczystości. Jej najważniejszym punktem, po odśpiewaniu hymnu państwowego, była ceremonia przekazania sztandaru, która obejmowała wręczenie sztandaru przez delegację Rady Rodziców w składzie: Łukasz Pękala, Aneta Bierska oraz Dorota Śleziak, Pani Dyrektor mgr Agacie Szypule, a następnie pocztowi sztandarowemu złożonemu z uczniów szkoły w następującym składzie osobowym: chorąży Wojciech Niedźwiecki (klasa 8A) oraz asysta, którą zapewniły Agnieszka Ślosarczyk (klasa 7B) i Pola Gęszka (klasa 7B). Wzruszającym momentem uroczystości stało się zaprezentowanie sztandaru z wizerunkiem patrona szkoły Tadeusza Kościuszki i jego słowami: Czytajmy i uczmy się, a będziemy wolnymi ludźmi. Obecni na uroczystości przedstawiciele młodzieży szkolnej złożyli ślubowanie oraz odśpiewali hymn szkoły.
Następnie nadszedł czas na część artystyczną, podczas której zaproszeni goście obejrzeli spektakl wyreżyserowany przez dr Iwonę Ciepielę i mgr Dorotę Suchy. W przedstawieniu młodzi aktorzy, uczniowie klas VI A i VI B, wcielili się w role monarchów planujących rozbiór ziem polskich. Najjaśniejszym zaś punktem przedstawienia była scena przybliżająca postać patrona Tadeusza Kościuszki – bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, w opinii Thomasa Jeffersona najczystszego syna wolności (…) i to takiej, która należy się wszystkim oraz przywódcy insurekcji z 1794 r., który w odezwie do narodu powiedział: To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić. Całość przedstawienia dopełnił występ szkolnego chóru oraz zespołu fletowego pod kierunkiem mgr Urszuli Szkucik – Jagiełki, a także występy taneczne przygotowane przez mgr Kingę Korzeń.
W tym ważnym dniu nastąpiło również otwarcie galerii z fotografiami autorstwa uczniów, którzy zamknęli w obiektywie piękno Kaniowa i jego okolic. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Rodziców Łukasz Pękala oraz sołtys Kaniowa Marek Pękala.
Po części artystycznej Pani Dyrektor mgr Agata Szypuła wręczyła okolicznościowe podziękowania za ufundowanie sztandaru przez Urząd Gminy wójtowi Arturowi Beniowskiemu, pani skarbnik Urzędu Gminy Anicie Kubik oraz sekretarzowi Arkadiuszowi Majowi. Podziękowania skierowane były również do sołtysa Marka Pękali, Jerzego Zużałka, przewodniczącego Rady Rodziców Łukasza Pękali z całą Radą, do Marcela Domżoła za ufundowanie i wykonanie gabloty, a także do Jana Sikory za darmowe wykonanie podłączenia oświetlenia gabloty. Wyrazy wdzięczności zostały skierowane także do Rady Sołeckiej, która przekazała środki na zakup potrzebnych akcesoriów i wyposażenia tejże gabloty.
Oprócz ww. osób, grona pedagogicznego i pracowników obsługi, uczniów oraz rodziców w uroczystości uczestniczyli: przewodniczący Rady Gminy Bestwina, Jerzy Stanclik z wszystkimi radnymi z sołectwa Kaniów (Grzegorz Owczarz, Grzegorz Kołodziejczyk, Roman Pacyga, Łukasz Furczyk), byłe panie dyrektor: Anna Bukowska i Barbara Konarska – Węgrzyn (Pani Krystyna Bryksa przesłała list gratulacyjny), dyrektorki ze szkół podstawowych gminy Bestwina: mgr Anna Tomaszczyk, mgr Agnieszka Czerwińska i mgr Lilla Czernek, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą, Mieczysławą Głombek, prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”, Roman Sas, prezes LKS Kaniów, Grzegorz Wieczorek, ksiądz wikary, Janusz Dudek, naczelnik OSP Kaniów, Wojciech Janeczko, były przewodniczący Rady Rodziców, Jacek Jonkisz.
Ten dzień nie odbyłby się bez pomocy i wsparcia wielu osób. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności udało się zrealizować marzenie o sztandarze. Na zakończenie uroczystości można było wpisać się do księgi pamiątkowej oraz poczęstować się tortem przekazanym przez cukiernię Asteria.
Przekazany szkole sztandar spoczął w gablocie, która znajduje się w szczególnym miejscu - pod portretem patrona szkoły i szkolnym mottem. Od teraz będzie uświetniał uroczystości szkolne i środowiskowe.
dr Iwona Ciepiela, mgr Dorota Suchy