• Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
          • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z miłością, ciepłem i wszystkim, co dobre. Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto, które przedszkolaki zawsze obchodzą z wielkim zapałem i radością. Jak co roku, wszystkie dzieci z przedszkola w Kaniowie wraz z wychowawczyniami przygotowały wspaniałe występy.  Podczas uroczystości obecne były Panie Dyrektor, które powitały gości oraz złożyły życzenia.
            W dniach od 24 do 26 stycznia 2024 roku pięknie udekorowana sala gimnastyczna zamieniła się w magiczne miejsce pełne uśmiechów, wzruszeń i artystycznej ekspresji. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tego dnia ćwicząc swoje role i piosenki. Wszystko po to, aby zaprezentować swoje umiejętności i sprawić radość bliskim.
            Młodsze przedszkolaki z wielkim entuzjazmem recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły wypełniając salę atmosferą miłości. Starsze dzieci zaprezentowały umiejętności aktorskie wystawiając jasełka. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w postaci pysznych ciast i babeczek, które przygotowali niezastąpieni rodzice. Oprócz występów, dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki, które wcześniej przygotowały w przedszkolu.
            To były wyjątkowe uroczystości pełne radości, wzruszeń, uśmiechu i dumy. Szczęśliwe twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Te przeżycia na pewno pozostaną na długo w sercach wszystkich uczestników.
        • 25 stycznia obchodzimy Dzień Kryptologii.
          • 25 stycznia obchodzimy Dzień Kryptologii.

          • Święto zostało ustanowione w 2007 roku z inicjatywy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  To właśnie absolwentami  tej uczelni byli Marian Rejewski, Jerzy Różycki  i Henryk Zygalski. Ci trzej polscy matematycy i kryptolodzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma, bezpośrednio przyczyniając się do sukcesów w dalszej walce z hitlerowcami podczas II wojny światowej.

            Każdy miał okazję choć na chwilę poczuć się jak kryptolog rozwiązując przygotowane zadania. Można było spróbować swoich sił używając alfabetu Morse’a i szyfru Polibiusza.

            Zastanawiając się nad najtrudniejszymi zaszyfrowanymi kodami uczniowie na własnym przykładzie przekonali się, jak wielkim osiągnięciem było złamanie szyfru maszyny Enigma oraz jak trudna jest praca kryptologa.

             

            Kinga Kołoczek, Alicja Skrudlik

        • Eliminacje do konkursu recytatorskiego
          • Eliminacje do konkursu recytatorskiego

          • 18.01.2024 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do XXVI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Słońce, słońce i życie”. Celem konkursu jest prezentowanie najcenniejszych dzieł literatury polskiej i powszechnej oraz popularyzacja piękna i kultury języka polskiego.      Jak co roku nasi uczniowie chętnie wzięli udział w przesłuchaniach i zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Jury w składzie: p. Dorota Suchy, p. Dorota Kóska – Beniowska oraz p. Ilona Bukowska po długich i burzliwych obradach wytypowało osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym konkursu:

            • w kategorii klas 1-3 – Laura Kóska kl. 1b
            • w kategorii klas 4-6 – Emilia Trela kl. 5a, Dawid Walczak kl. 5b
            • w kategorii klas 7-8 – Dmytro Krasutskyi kl. 7a, Szymon Adamaszek kl. 7b.

            Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursach organizowanych w naszej szkole!

            Dorota Suchy

            Dorota Kóska - Beniowska

        • W czechowickiej Izbie Regionalnej – prelekcja pana Jacka Cwetlera dla szóstoklasistów uczęszczających na zajęcia kół zainteresowań - przyrodniczego i historycznego
          • W czechowickiej Izbie Regionalnej – prelekcja pana Jacka Cwetlera dla szóstoklasistów uczęszczających na zajęcia kół zainteresowań - przyrodniczego i historycznego

          • Dnia 19 stycznia 2024 r. uczniowie klas szóstych, uczęszczający na zajęcia kół zainteresowań: przyrodniczego i historycznego, udali się na wycieczkę do Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach, której gospodarz – pan Jacek Cwetler – wygłosił niezwykle ciekawą prelekcję na temat starszej od Kaniowa osady, leżącej na jej obszarze, a zwanej Żebracz, Żebracza, Żebracze lub Żebraczi.

            Ta dawna wieś leżała u ujścia rzeki Białej (Białki) do Wisły, na pograniczu dzisiejszych Czechowic-Dziedzic i Kaniowa. Rzeka Biała była dosyć kapryśna i często zmieniała swoje koryto. Podzieliła ona miejscowość Żebracz (Żebracza, Żebracze, Żebraczi) na dwie części – lewobrzeżną, która z czasem została wchłonięta przez Czechowice, oraz prawobrzeżną wchłoniętą przez Kaniów. Z czasem pierwotna nazwa osady została wyparta na rzecz funkcjonującej do dzisiaj nazwy Kaniów.

            Wraz z prowadzącym zajęcia Jackiem Cwetlerem uczniowie starali się odkryć pochodzenie obu nazw miejscowości, tak Żebracz (Żebracza, Żebracze lub Żebraczi) jak i wciąż funkcjonującej nazwy Kaniów. W przeprowadzonej analizie etymologicznej, zmierzającej do ustalenia pierwotnych znaczeń podanych nazw, sięgali nawet do pięknej, choć nieznanej uczniom legendy: „Proście, a będzie wam dane, czyli o początkach Żebraczy” (legenda jest dostępna pod adresem: http://towarzystwo.czechowice-dziedzice.pl/w3/index.php/historia/legendy/142-proscie-a-bedzie-wam-dane-czyli-o-poczatkach-zebraczy [dostęp: styczeń 2024 r.]) oraz podań ustnych, wskazujących na związek nazwy Kaniów z dość powszechnymi w tym rejonie ptakami – kaniami lub też hodowanymi we wsi końmi (szerzej: https://www.gminabestwina.info/menu/solectwa/kaniow.html [dostęp: styczeń 2024 r.]).

            Będąca przedmiotem prelekcji osada Żebracz miała charakter graniczny. Jak dowiedzieli się szóstoklasiści, przebiegająca na przepływającej przez nią rzece Białej granica, należała do jednej z najstarszych w Europie. Oddzielała ona Śląsk od Małopolski, biskupstwo wrocławskie od krakowskiego, wreszcie państwo polskie od czeskiego - po sprzedaży przez Jana IV Oświęcimskiego w 1457 r. ziem Księstwa Oświęcimskiego (w skład którego wchodziła ta osada) Rzeczpospolitej Polskiej.

            Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się także, jakie były główne zajęcia mieszkańców Żebraczy, a później Kaniowa, w tym jak wielkie znaczenie dla rozwoju miejscowości miały istniejące tam od dawna stawy hodowlane. Przypomnieli sobie postać Adolfa Gascha, który wyhodował nową rasę karpia – karpia polskiego.

            Uważność słuchaczy została sprawdzona podczas małego quizu. Poprawne odpowiedzi były nagradzane różnymi drobiazgami oraz nagrodami książkowymi.

            Na koniec uczniowie zapoznali się z ekspozycją dostępną w czechowickiej Izbie Regionalnej. Prezentacji zasobów towarzyszył fachowy komentarz kustosza obiektu.

                                                                                     Iwona Ciepiela i Magdalena Jasińska

        • Wyniki XV Konkursu Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych
          • Wyniki XV Konkursu Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych

          • W grudniu w naszej szkole odbył się I etap XV Konkursu Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych, który organizowany był przez III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. Z radością informujemy, że do II etapu tego konkursu przeszły uczennice: Natalia Brosz, Małgorzata Radzio i Łucja Szwed. Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie sprawdzenia umiejętności językowych, który odbędzie się w dniu 13 marca w III LO w Bielsku-Białej.

            Ewa Adamaszek i Ewelina Furczyk

        • Czwartoklasiści w fabryce ozdób choinkowych
          • Czwartoklasiści w fabryce ozdób choinkowych

          • W dniu 9 stycznia w mroźny zimowy poranek uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawczyniami – panią Eweliną Furczyk i Ewą Adamaszek oraz nauczycielem świetlicy panią Moniką Falkowską i nauczycielem współorganizującym kształcenie panią Mariolą Płachno wyruszyli do fabryki ozdób choinkowych „Bombek” w Wieliczce. Fabryka od wielu lat zajmuje się produkcją szklanych ozdób i tworzy zarówno tradycyjne bombki choinkowe, jak i formy o różnych kształtach – mikołajów, bałwanków, aniołów, zwierząt itp. Ozdoby łączy bogata, ręczna dekoracja i niepowtarzalne wzornictwo. Uczniowie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach, podczas których każdy mógł samodzielnie pomalować i udekorować bombkę choinkową. Wykonane własnoręcznie ozdoby z pewnością będą niezwykłą dekoracją własnej choinki lub miłą pamiątką dla bliskiej osoby. Następnie uczniowie odwiedzili zakład produkcyjny i poznali tajniki barwienia i ozdabiania bombek. Na końcu nadszedł czas na wizytę w sklepie fabryki, gdzie czwartoklasiści zakupili pamiątki. Uczniowie wrócili do Kaniowa pełni wrażeń po wizycie w tym niesamowitym miejscu.

             

            Ewa Adamaszek, Ewelina Furczyk, Monika Falkowska, Mariola Płachno

        • Rekrutacja do publicznych przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025
          • Rekrutacja do publicznych przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

          • Przedszkola publiczne – nabór elektroniczny

             

            I etap – rekrutacja

            W dniu 1 marca 2024 o godz. 8.00 dla rodziców, którzy chcą zapisać dziecko do przedszkola bądź zmienić dotychczasowe przedszkole, zostanie uruchomiona strona internetowa:

            gminabestwina.przedszkola.vnabor.pl

            na której będzie można sprawdzić ofertę wszystkich przedszkoli oraz dokonać zapisu dziecka do przedszkola.

             

            Uwaga! system zostanie zamknięty w dniu 15.03.2024 r. o godz. 15.00

             

            Po wprowadzeniu do systemu „Wniosku o przyjęcie kandydata do przedszkola prowadzonego przez Gminę Bestwina” należy wydrukować kartę zapisu i dostarczyć ją wraz z oświadczeniami do przedszkola pierwszego wyboru (czyli do przedszkola znajdującego się na pierwszym miejscu na liście przedszkoli, do których rodzic dziecka stara się o jego przyjęcie) nie później niż do 15 marca 2024r. Do godz. 15.00.

             

            II etap - potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola

            W terminie od 3 do 10 kwietnia 2024r. Rodzice/opiekunowie prawni potwierdzają wolę zapisu dziecka w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane. Brak takiego potwierdzenia będzie równoznaczne z wykreśleniem dziecka z listy dzieci przydzielonych przez system do placówki. Rodzice/opiekunowie prawni, którzy rezygnują z miejsca w przedszkolu mają obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie dyrektora przedszkola.

            Dodatkowe informacje

            Od 5.02.2024 od godziny 8.00 do 21.02.2024 do godziny 15.00 będą przyjmowane deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Publicznym w Kaniowie. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku nr. 1 (punkt 5 i 6) do zarządzenia nr. 10 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaniowie.

            Od 1.03.2024 od godziny 8.00 do 15.03.2024 do godziny 15.00 będą przyjmowane zgłoszenia i wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kaniowie. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku nr. 1 do zarządzenia nr. 11 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaniowie.

        •  Sukcesy sportowe naszych drużyn koszykarskich
          • Sukcesy sportowe naszych drużyn koszykarskich

          • W dniach 15 i 17 stycznia w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w Koszykówce Dzieci oraz Młodzieży. Bezkonkurencyjne były w nich nasze zespoły, które trzykrotnie stawały na najwyższym stopniu podium ( kat. dzieci - dziewczęta i chłopcy oraz dziewczęta w kategorii młodzież), natomiast chłopcy w grupie starszej uplasowali się na miejscu II. Podczas rozgrywek padł jeden z najwyższych wyników w historii gminnych zawodów koszykarskich - nasze dziewczęta z grupy starszej pokonały rówieśniczki z Janowic aż 52:0.

        • Światowy Dzień Logiki
          • Światowy Dzień Logiki

          • 14 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Logiki

            Został on ustanowiony przez UNESCO w 2019 r.

            Celem dnia jest zwrócenie uwagi jak ważne w naszym życiu jest logiczne myślenie. Ćwiczenie tej umiejętności jest istotne od najmłodszych lat. Rozwiązywanie łamigłówek i zagadek logicznych rozwija umysł oraz wyobraźnię. 

            Uczniowie klasy pierwszej oraz klas czwartych, piątych i szóstych bawili się w zabawy i gry logiczne.

            Gratulujemy wszystkim, którzy wytężyli umysł i pomyśleli logicznie. 

             

            Kinga Kołoczek, Alicja Skrudlik, Elżbieta Stec

        • Olimpiada Wiedzy Archimedes
          • Olimpiada Wiedzy Archimedes

          • Znajomość matematyki w największym stopniu sprzyja rozwijaniu logicznego myślenia. 

            J. Mitropolski

             

            W dniu 08.11. 2023r. przeprowadzony został ogólnopolski konkurs matematyczny 

            „Olimpiada Wiedzy Archimedes.Plus – Matematyka.Plus”.
            W konkursie wzięło udział 23 uczniów naszej szkoły, a wśród nich troje uzyskało tytuł laureata:

             

            Laureat I stopnia – Miłosz Zając (klasa IV)

            Laureat II stopnia – Tomasz Hamerlak (klasa IV)

            Laureat V stopnia – Dominik Ulczok (klasa VIII)

            GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

             

            Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach i sięgania po jak najwyższe wyniki.

             

            Do konkursu wyżej wymienionych uczniów przygotowywały:

            Kinga Kołoczek oraz Alicja Skrudlik

             

        • Fizyka w praktyce
          • Fizyka w praktyce

          • Uczniowie klas 7 w ramach zajęć z fizyki badali opór powietrza w sposób praktyczny. Ich zadaniem było wykonanie i przetestowanie spadochronu dla wybranej zabawki. Czasze spadochronów wykonywano z różnych materiałów, a ich wielkość należało dobrać do masy „spadochroniarza". Kolejnym elementem, który decydował o skuteczności wykonanego modelu, była długość sznurków trzymających zabawkę. Podczas pracy siódmoklasiści ćwiczyli logiczne myślenie i zmysł konstruktorski. Najbardziej emocjonującą częścią lekcji było testowanie wykonanych modeli.

        • Laboratorium budowy cząsteczek chemicznych
          • Laboratorium budowy cząsteczek chemicznych

          • Cząsteczki chemiczne są niewidoczne gołym okiem, dlatego w chemii stosuje się ich modele. W ramach utrwalenia wiadomości o alkanach uczniowie wykonywali własne modele z patyczków i chrupek. Zadaniem dwuosobowych drużyn było wykonanie całego szeregu homologicznego tych węglowodorów od metanu do dekanu. To praktyczne zadanie pozwoliło na przećwiczenie nazw oraz wzorów strukturalnych. Dla chętnych była możliwość wykonywania wybranych cykloalkanów, czyli związków o budowie pierścieniowej. Uczniowie mieli również możliwość porównania swoich modeli z modelami z biblioteki VR. Przy tym ćwiczeniu wykorzystano sprzęt z Laboratorium Przyszłości.

        • Dyplom uznania- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Dyplom uznania- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W październiku uczestniczyliśmy w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Cała akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie i zaangażowanie społeczności szkolnej. Było to matematyczne święto w naszej szkole. W dowód uznania za aktywny udział w przedsięwzięciu otrzymaliśmy dyplomy dla szkoły wspierającą akcję .

            Zobacz dyplom

            Kinga Kołoczek

             

             

        • Smaczna matematyka
          • Smaczna matematyka

          • Uczniowie z klas czwartych i piątych przygotowali dania, w których królowały nie tylko figury geometryczne, ale także pomysłowe kształty kanapek i innych przekąsek.

            Te smaczne prace uczniowie wykonali w ramach innowacji matematycznej pt. “(Nie)zwykła matematyka”. 

            Celem konkursu było rozwijanie u uczniów kreatywnego myślenia w planowaniu i realizowaniu zadania oraz propagowanie nawyku zdrowego żywienia.

            Opracowała 

            Kinga Kołoczek

          • Na tropach historii polskiego pieniądza i skarbu narodowego

          • Na tropach historii polskiego pieniądza i skarbu narodowego – kolejne działanie edukacyjne w ramach programu „Lekcje o finansach”, realizowanego w naszej szkole.

             

            Dnia 19 grudnia 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, uczestniczący w realizacji działań edukacyjnych w ramach programu „Lekcje o finansach” (korzystających z dofinansowania ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów oraz wsparcia Gminy Bestwina), wyruszyli w podróż tropami historii polskiego pieniądza oraz skarbu narodowego. W tym celu wraz z opiekunami – panią Iwoną Ciepielą oraz Katarzyną Nawrocką - udali się na wycieczkę do Krakowa.  W jej ramach uczniowie w asyście przewodnika zwiedzili komnaty reprezentacyjne Zamku Królewskiego na Wawelu, podziwiając nie tylko wspaniałe wnętrza królewskiej rezydencji, lecz także jego słynny renesansowy skarb - przepiękne arrasy, które zgodnie z testamentem Zygmunta Augusta po śmierci jego sióstr przeszły na własność Rzeczypospolitej. 

            Uczniowie odwiedzili także Skarbiec Koronny, kiedyś stanowiący niezwykle ważną instytucję, świadczącą o finansowej niezależności, suwerenności Królestwa Polskiego, a od XVI wieku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wtedy to Skarbiec Koronny stał się instytucją państwową oddzieloną od prywatnego skarbca monarszego i podlegającą kontroli Sejmu. W Skarbcu Królewskim grupa podziwiała zgromadzone w nim bogactwa polskich królów, wspaniałe skarby, różne precjoza, paradne naczynia, królewską kolekcję biżuterii, a przede wszystkim miecz koronacyjny „Szczerbiec”.

            Następnie uczniowie udali się do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego. Tam wraz z przewodnikiem zwiedzili nowoczesną, multimedialną (pełną prezentacji i infografik) ekspozycję, obejmującą ponad 20 stanowisk, w ramach których w sposób bardzo interesujący zaprezentowano dzieje polskiego pieniądza (od początków istnienia państwa polskiego do czasów obecnych) oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwa. W Sali Polskiej uczestnicy wycieczki podziwiali reprodukcje wybranych polskich monet i banknotów. Wielką ich uwagę skupił zabytkowy ognioodporny sejf bankowy z początku lat 20. XX wieku. W gabinecie numizmatycznym zaś uczniowie, podziwiali oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami wyemitowanymi przez NBP. Absolutnie największą atrakcją okazała się jednak ważąca nieco ponad 12 kg sztabka złota, zwłaszcza kiedy uczniowie poznali jej rynkową wartość (ponad 3 miliony złotych).  Każdy choć przez chwilę chciał potrzymać w ręku tak wielkie bogactwo….

            W kolejnej sali, zwanej krakowską, uczestnicy wycieczki poznali rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce.

            W ostatniej odwiedzonej podczas wycieczki instytucji - Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - uczniowie zobaczyli jedną z cenniejszych kolekcji monet, medali i banknotów polskich, uważaną za najważniejszą na świecie ekspozycję prezentującą historię mennictwa i medalierstwa polskiego. Zgromadzone w tym muzeum imponujące zbiory stanowiły wspaniałe podsumowanie podjętego w ramach wycieczki wysiłku zorientowanego nie tylko na poznanie historii polskiego pieniądza, lecz także  pięknego wzornictwa znaków pieniężnych emitowanych na przestrzeni minionych lat na obszarze państwa polskiego.

            Prowadzone w ramach wycieczki badania nad pieniądzem w dziejach Polski tak bardzo zmęczyły uczestników, że przed wyruszeniem w drogę powrotną musieli zregenerować siły. Bardzo pomógł w tym przepyszny obiad i deser.

            Do Kaniowa uczniowie wrócili po godzinie 19.00, zmęczeni, ale zadowoleni, a przede wszystkim bogaci w wiedzę z zakresu historii pieniądza państwa polskiego.

            Realizacja działań w ramach programu „Lekcje o finansach” nie byłaby możliwa bez wsparcia Dyrekcji szkoły, przede wszystkim zaś Urzędu Gminy w Bestwinie i pozyskanych przez niego środków finansowych, pochodzących z funduszu celowego - Funduszu Edukacji Finansowej, za co serdecznie dziękujemy.

             

                                                                                                                                           Iwona Ciepiela

                                                                                                                                           Katarzyna Nawrocka

        • Świąteczne kartki dobroczynne
          • Świąteczne kartki dobroczynne

          • Nasza szkoła wzięła udział w kampanii charytatywnej: ”Świąteczne kartki dobroczynne”. Dzięki Państwu zaangażowaniu wspieramy program leczenia i rehabilitacji podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda. To dzięki Wam przekazaliśmy cząstkę dobra i optymizmu na lepsze jutro. Dziękujemy.

            Wychowawcy świetlicy

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie