Dnia 21 listopada uczniowie klasy 6b wraz z opiekunami (panią wych. Katarzyną Nawrocką i panią Mariolą Płachno) pojechali na wycieczkę przedmiotową do Cieszyna. Wycieczka, mająca na celu przede wszystkim integrację grupy, od samego początku obfitowała w wiele wyzwań i zadań do wykonania…
Na stacji PKP w Czechowicach-Dziedzicach otrzymaliśmy pierwsze z nich – musieliśmy samodzielnie zakupić bilety ulgowe dla całej grupy na podróż tam i z powrotem, a także sprawdzić na rozkładzie jazdy peron i tor, z którego odjeżdżał pociąg.
Po przyjeździe do Cieszyna zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i otrzymaliśmy mapy wraz ze wskazówkami, jak dotrzeć do każdego z 24 punktów gry terenowej. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od najstarszej części miasta: Wzgórza Zamkowego. Tam musieliśmy m.in. zeskanować kod QR i zapoznać się z historią założenia miasta, wspiąć się na Wieżę Piastowską (i przy okazji policzyć schody:), sprawdzić, na jakim banknocie widnieje wizerunek Rotundy św. Mikołaja czy rozpoznać drzewa będące pomnikami przyrody. Do kolejnych naszych zadań należało odszukanie cokołu Jana Kubisza – pamiętnikarza, nauczyciela i zasłużonego działacza na Śląsku Cieszyńskim, a na uliczce biegnącej wschodnim zboczem Góry Zamkowej znalezienie lamp i zapamiętanie nazwisk 16 wyjątkowych „Cieszyńskich Kobiet”.
Trasa gry terenowej poprowadziła nas dalej do zabytkowego tramwaju i na most łączący Polskę oraz Czechy. Stając po obu stronach linii granicznej mogliśmy być więc w dwóch krajach jednocześnie, co utrwaliliśmy na wspólnym zdjęciu klasowym. Następne punkty trasy i zadania związane były z okolicami Rynku, Ratuszem, Studnią Trzech Braci i tzw. Cieszyńską Wenecją. Na koniec dotarliśmy do Starego Targu i Teatru im. Adama Mickiewicza. Realizując kolejne punkty gry terenowej mieliśmy więc okazję poznać najciekawsze miejsca tego pięknego miasta, kilka faktów z historii, znane cieszyńskie postaci, perełki architektury, a także przykłady fauny i flory.
Po wykonaniu wszystkich zadań udaliśmy się na zasłużony posiłek, a później na pociąg powrotny do Czechowic. W czasie jazdy otrzymaliśmy jeszcze do rozwiązania krzyżówkę podsumowującą całą wycieczkę i poznane miejsca.
Taka forma wycieczki z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci. Gra terenowa po Cieszynie wymagała od nas nie tylko połączenia wiedzy i umiejętności z różnych przedmiotów, ale także orientacji w terenie i współpracy podczas realizowania kolejnych wyzwań.
Czekamy na kolejną!
uczniowie klasy 6b