• Projekt Edukacyjny Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji – Nasze zdrowie psychiczne.
          • Projekt Edukacyjny Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji – Nasze zdrowie psychiczne.

          • Na ostatnich zajęciach uczniowie klasy 1b i 3a poruszyli trudny temat jakim jest zdrowie psychiczne. Dowiedzieli się, że oprócz zdrowia fizycznego bardzo ważne jest również zdrowie psychiczne. Uczniowie klasy 3a przyjrzeli się reakcji ciała na emocje zarówno te pozytywne jak i negatywne, a następnie zastanawiali się jak to jest w ich przypadku – ponieważ każdy z nas jest inny i często reaguje w inny sposób. W wierszu „O kotku Amadeuszu, który bał się ciemności”, przyjaciel kot Amadeusz przyznał się słuchaczom, że czasami i on się czegoś boi.  Uczniowie mieli możliwość zastanowienia się co sprawia, że się boją, są źli lub smutni. Ale co najważniejsze, podzielili się między sobą sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

        • Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła
          • Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła

          • Szkoła jest miejscem gdzie uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, ale nabywają pewne umiejętności, nawyki i kształtują odpowiednie zachowania.

            31 października 2023 roku był dla naszej szkoły dniem wyjątkowym. To właśnie tego dnia podsumowaliśmy nasze dotychczasowe działania, mające na celu uświadamianie naszych uczniów oraz ich rodzin, jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz obowiązek noszenia odblasków. Deszczowy dzień nie przeszkodził uczniom i rodzicom, aby zgromadzić się na terenie naszej szkoły, by razem zaśpiewać konkursową piosenkę Odblaski oraz zobaczyć piękne prace plastyczne budujące świadomość wspólnego bezpieczeństwa.

            Składamy serdeczne podziękowania pani dyrektor Agacie Szypule za wsparcie naszej akcji. Dziękujemy również: Wójtowi Gminy Bestwina Panu Arturowi Beniowskiemu za obecność  z nami w tym dniu i zaopatrzenie wszystkich uczniów naszej szkoły w elementy odblaskowe. Radiu Bielsko, które razem z Pogotowiem Ratunkowym ŚWIECILI DLA NAS PRZYKŁADEM, rozdając odblaski w naszej szkole. Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie, za tak liczne przybycie i zabezpieczenie terenu akcji - cieszymy się, że zawsze możemy na Was liczyć!

            Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych nauczycieli, którzy poprzez swoje projekty, cenne rady, wsparcie i zaangażowanie sprawili, że z każdym dniem stajemy się bardziej świadomi tego jak ważne jest bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych!

            Koordynator projektu ”Odblaskowa Szkoła” Agata Rusin.

        • Kreatywnie na naukach przyrodniczych
          • Kreatywnie na naukach przyrodniczych

          • Nauka w naszej szkole jest zarówno skuteczna, jak i przyjemna. Na przedmiotach przyrodniczych uczniowie rozwijają wyobraźnię przestrzenną, modelując związki chemicznych z wykorzystaniem klocków Lego. Prowadzenie pomiarów na fizyce jest nie lada wyzwaniem, jeśli należy zmierzyć ciało o nieregularnym kształcie, jakim jest ....ziemniak. Wiele emocji dostarczają również gry naukowe — w tym celu uczniowie wykonali specjalne chemiczne kostki do gry, które pozwalają na tworzenie wzorów soli. A połączenie biologii i komiksów? Jak najbardziej! Przygody gąsienicy Izabeli pomagały piątoklasistom w zrozumieniu budowy organizmów żywych.

            W nauce pomaga bogata baza pomocy naukowych zakupionych w ramach Laboratorium Przyszłości i Dostępnej Szkoły.

        • Pasowanie na Przedszkolaka
          • Pasowanie na Przedszkolaka

          • W piątek 27 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Dzieci z grupy "Poziomki" oraz "Jagódki", zaprezentowały piosenki, tańce oraz wierszyki. Po części artystycznej nastąpiło złożenie przysięgi i uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor Agata Szypuła oraz pani wicedyrektor Anna Palowska. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i książkę.

             
        • Uczniowie kl. 8 w okularach VR oglądają DNA.
          • Lekcje biologii z VR

          • Jak poznać i zobaczyć to, co jest wewnątrz nas, a czego nie widać na zewnątrz ciała człowieka? Jak współpracują nasze mięśnie i kości? Jak wygląda łańcuch DNA, w którym zawarte są nasze geny dziedziczone od rodziców? 

            Uczniowie klas 7 i 8 mieli możliwość poznać odpowiedzi na powyższe pytania podczas lekcji biologii z wykorzystaniem okularów VR zakupionych w ramach programu "Laboratorium przyszłości". Wirtualna rzeczywistość pomaga nie tylko lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia m.in. z anatomii i genetyki, ale przede wszystkim dostarcza uczniom niezapomnianych doświadczeń i jest ciekawym urozmaiceniem lekcji. 

        • Bal Świętych
          • Bal Świętych

          • Dnia 30.10.2023 roku, na małej sali gimnastycznej, uczniowie klas I-III mieli okazję spotkać się, by przez jedną godzinę lekcyjną, pod hasłem „Balu Świętych”, w pogodnej atmosferze przeżywać radość z możliwości bycia Kimś tak dobrym, że aż świętym.

            Były wspólnie śpiewane piosenki z podskokami, z przytupywaniem i z gestykulacją. Uczniowie z klas drugich podczas multimedialnej prezentacji wybranych sylwetek świętych, komentowali to tak wspaniale, że następujący po niej konkurs zagadek wcale nie okazał się zbyt trudny 😊. Wszystkie klasy były wygrane i każda z nich w nagrodę otrzymała paczkę słodyczy.

            Święci nigdy się nie starzeją, nigdy nie ulegają przeterminowaniu. Są fantastycznie młodzi, choć niektórzy z nich chodzą już w aureoli sto, dwieście, a nawet tysiąc lat!  Kilku uczniów wcieliło się w ich rolę, prezentując nam wspaniałe kostiumy postaci świętych. Jury powołane  spośród pracowników naszej szkoły, wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce

            Helena Betka za postać św. siostry Faustyny

            II miejsce

            Lena Wojtuszek za postać św. Barbary oraz Zuzia Grudzień za postać św. Zuzanny Rzymskiej

            III miejsce  

            Kaja Czarnynoga za postać św. Barbary 

            Wyróżnienia otrzymali:

            Szymon Nycz za postać Michała Archanioła,  Adam Jaranowski za postać św. Józefa

            Helenka Jaranowska i Milenka Grudzień za postać św. Matki Bożej

            Wszystkim naszym „świętym” i ich rodzicom serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie kostiumów. Uczyniliście nasz bal naprawdę niezwykłym wydarzeniem, które na długo zapamiętamy!

            Nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów i małych upominków zostaną wręczone podczas Wspólnego Kolędowania w dniu 21 grudnia 2023 r.

        • Klasa 8 buduje obowody
          • Budowa obwodów elektrycznych

          • Uczniowie klasy 8, na podsumowanie działu związanego z elektrycznością, mieli zajęcia praktyczne.  Zadaniem uczniów była budowa obwodów elektrycznych oraz rysowanie ich schematów z zastosowaniem używanych w fizyce symboli. Do wykonania było kilkanaście obwodów: tradycyjne z żarówkami, z głośniczkiem  czy bardziej zaawansowane z opornikami i multimetrem. Uczniowie na własne oczy mogli się przekonać, co to znaczy, że obwód musi być zamknięty.

            Zajęcia przygotowały panie Magdalena Jasińska i Mariola Płachno.

        • Tajemnicza chemia
          • Tajemnicza chemia

          • Chemia jest nauką doświadczalną. Mogli dziś się o tym przekonać uczniowie klasy 7. Na zajęciach poznawali właściwości suchego lodu. Obserwowali jego widowiskową sublimację, a bajkowy i tajemniczy efekt wzmacniały kolorowe roztwory sporządzone przez siódmoklasistów. Uczniowie wzmacniali kompetencje kluczowe, pracowali w grupach, rozwiązywali problemy badawcze oraz dbali o estetykę i czystość swojego miejsca pracy.


            Zajęcia przygotowała pani Magdalena Jasińska.

        • Bezpieczna droga do szkoły
          • Bezpieczna droga do szkoły

          • Dnia 27.10.2023 roku starsze grupy przedszkolne oraz uczniowie klas pierwszych, spotkali się z przedstawicielami policji, dzielnicowymi z terenu naszej gminy: Dominikiem Piechą i Krzysztofem Jarczokiem.

            Podczas prelekcji przygotowanej przez policjantów, przypomniano przepisy ruchu drogowego dla pieszych oraz poruszających się na rowerach i hulajnogach. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się możliwość zobaczenia radiowozu z bliska i wejścia do niego. Na zakończenie spotkania,  policjanci rozdali dzieciom odblaski.

        • Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU
          • Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU

          • 24 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w cyklu zajęć warsztatowych, prowadzonych w ramach projektu Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU.

            Przedsięwzięcie, w którym wzięli udział, dotyczyło promowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a jego celem nadrzędnym było wdrażanie uczniów do dbałości o bezpieczeństwo w świecie wirtualnym, doskonalenie umiejętności bezpiecznego i świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz uczenie przyjmowania właściwej postawy w sytuacjach zagrożenia.

            Wymowne w formie i w treści przedstawienie teatralne dotyczące cyberprzemocy, prawdziwa ścieżka rowerowa, na której uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i znajomością przepisów ruchu drogowego, symulatory zderzenia i dachowania, spotkania z policjantami i ratownikami medycznymi, interaktywne quizy sprawdzające poziom wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących udzielania pierwszej pomocy - to tylko niektóre punkty tego bogatego w treść i wypełnionego emocjami szkolnego dnia.

            Nie od dziś wiadomo, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów uczenia się jest nauka przez doświadczenie. Udział uczniów naszej szkoły w zajęciach zaproponowanych przez Fundację PZU w pełni to umożliwił.

        • Jak wyznaczyć prędkość średnią?
          • Jak wyznaczyć prędkość średnią?

          • Siódmoklasiści na lekcjach fizyki omawiają dział kinematyka. Po zapoznaniu się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi ruchu i jego względności przyszła pora na zajęcia praktyczne. Na jednej z lekcji jako pomoce dydaktyczne wystąpiły poruszające się zabawki: samochody, zwierzątka, traktor, a nawet nakręcana figurka Mikołaja. Zadaniem uczniów było obliczenie średniej prędkości dla poszczególnych pojazdów. Jak na prawdziwych fizyków przystało, pomiary dokonywane były wielokrotnie. Najwięcej emocji dostarczyła jazda traktorkiem, na który można było wsiąść i wprawić go w ruch. Takie zajęcia na pewno sprawiły, że wzór na obliczenie prędkości jest utrwalony.

        • Dzień Poczty Polskiej
          • Dzień Poczty Polskiej

          • 18 październik to Dzień Poczty Polskiej oraz święto listonosza. W tym dniu również w naszym przedszkolu obchodziliśmy ten wyjątkowy dzień.
            Grupy młodsze, zgromadzone w jednej sali, oglądając prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Agnieszkę Mieszczak, dowiedziały się w jaki sposób trafiają do domów listy oraz paczki, poznały zawód listonosza, jego obowiązki oraz przedmioty niezbędne w jego pracy. Podczas porannych zajęć dzieci poznały, zarówno w języku polskim, jak i  angielskim, podstawowe pojęcia związane z pocztą. Dopełnieniem prezentacji było wykonywanie zadań, które w liście do dzieci zlecił pan listonosz, a były to: zabawy sensoryczne doskonalące zmysły słuchu, dotyku i smaku, zabawy ruchowo-muzyczne, zadanie w języku angielskim z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, czy też zabawy klasyfikacyjne, przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Nasi wychowankowie na zakończenie zajęć otrzymali pamiątkowe medale i przesyłki niespodzianki.
            Dzieci z grupy „Cytrynki” podczas wizyty w Bibliotece Publicznej w Kaniowie spotkały się  z Panią Barbarą Wójtowicz – Naczelnikiem Urzędu Pocztowego w Bestwinie. Przedszkolaki poznały opowiadanie o Samochodziku Franku, który został listonoszem oraz wysłuchały ciekawostek dotyczących pracy na poczcie.
        • O poruszaniu się robotów na drodze
          • O poruszaniu się robotów na drodze

          • Uczniowie klasy 1A w ramach kółka informatycznego mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady ruchu drogowego połączone z programowaniem. Pierwszym zadaniem uczniów było narysowanie pasa ruchu. Następnie, pomoc w zbudowaniu i zaprogramowaniu robotów. Zbudowane pojazdy poruszały się po drodze zachowując podstawową zasadę ruchu drogowego: kolor czerwony - stop, kolor zielony - jedź. Ogromną radość sprawiło wszystkim, uruchomienie jeżdżących robotów.

            Dzięki tym zajęciom pierwszoklasiści przypomnieli sobie jak uczestnicy ruchu drogowego powinni poruszać się po drodze.

            Działanie zostało przeprowadzone w ramach programu "Odblaskowa szkoła". 

        • Sukcesy sportowe naszych piłkarzy
          • Sukcesy sportowe naszych piłkarzy

          • Dnia 19.10. 2023 roku w Bestwinie odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej. Znakomicie spisali się w nich nasi chłopcy z klas IV-VI, którzy po zwycięstwach z rówieśnikami z Janowic oraz Bestwinki uplasowali się na I miejscu w zawodach. Natomiast nasza młodzież z klas VII-VIII  po porażce z Janowicami oraz zwycięstwie z Bestwinką zajęła w turnieju miejsce III.

        • Projekt Edukacyjny “Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” – Uczymy się być Fair Play
          • Projekt Edukacyjny “Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” – Uczymy się być Fair Play

          • Tym razem uczniowie klasy 1b i i 3a poznali znaczenie gry Fair Play. Przyjaciel Amadeusz wprowadził ich w temat opowiadając trochę o sobie w wierszu „O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać”. Przyjrzeli się jak zachowują się zawodnicy na koniec meczu, zarówno gdy wygrywają oraz przegrywają. Rozmawiali o emocjach i zachowaniach jakie im towarzyszą podczas wygranej i przegranej. Aby sprawdzić siebie mieli okazję pograć w gry planszowe w małych grupach oraz stworzyć swoje własne gry.
        • Wizyta w jednostce wojskowej
          • Wizyta w jednostce wojskowej

          • W dniu 13.10.2023 r. przedszkolaki z grup Jeżynki oraz Cytrynki miały okazję uczestniczyć w dniach otwartych koszar 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej.  Podczas wycieczki dzieci zwiedziły teren jednostki, zobaczyły wojskową defiladę oraz przymierzyły zaprezentowany przez mundurowych sprzęt. Najmłodsi skorzystali ze specjalnie przygotowanej dla nich strefy zabaw, na której znajdowały się zamki dmuchane.

        • Dzień Dziewczynek
          • Dzień Dziewczynek

          • W naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek obchodziliśmy 11 października. W tym wyjątkowym dniu w grupach przedszkolnych nie zabrakło niespodzianek, upominków oraz wspaniałej zabawy. Każda dziewczynka otrzymała prezent oraz medal lub dyplom, dzięki którym mogła poczuć się wyjątkowo. Chłopcy składali koleżankom życzenia, wręczali upominki i zapraszali do wspólnej zabawy przy muzyce. Oprócz śpiewów i tańców był też czas na relaks w salce zabaw. Dzieci nurkowały w baseniku pełnym piłeczek, kołysały się na dużych dmuchanych piłkach, bawiły w domku. Po skończonych zabawach był czas na słodki poczęstunek. Dzień Dziewczynek dostarczył dzieciom dużo wrażeń, śmiechu i radości. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. Tegoroczna, kolejna edycja tegoż święta, odbyła się szóstego października. Uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączyli się do jego obchodów, bawiąc się i sprawdzając swoją „tabliczkową wiedzę” Na lekcjach matematyki uczniowie klas starszych z entuzjazmem uczestniczyli w różnego rodzaju konkursach i zabawach matematycznych mających na celu przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny  sposób – poprzez zabawę. Ponadto trenowali oni jej znajomość  przy wykorzystaniu ciekawych ćwiczeń, gier oraz konkursów. 

            Zapraszamy i Ciebie, Drogi Czytelniku, do celebrowania Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.  Hmmm, może również tabliczką … czekolady

            Udanego i słodkiego mnożenia

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie
      • (32)215-73-23 fax: (32)215-73-23
      • Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa w Kaniowie, ul.Batalionów Chłopskich 15 43 - 512 Kaniów Kaniów Poland
    • Logowanie