• Maj

Loteria Fantowa

Uczniowie biorący udział w Projekcie Unijnym - Matematyka-zorganizowali loterię fantową. Zebrane pieniądze w wysokości 480 zł przeznaczono poprzez organizację UNICEF dla głodującego chłopczyka w ogarniętej wojną Syrii.

Wieczór gier planszowych

Dnia 22 maja b.r. kilkoro pasjonatów gier planszowych spotkało się w szkole, by wspólnie spędzić czas, poznając i testując nowe gry.

Najpierw graliśmy z grę edukacyjną „Chłopcy z Placu Broni”, opracowaną przez jednego z młodszych kolegów do w/w lektury. Była to dla nas okazja do sprawdzenia znajomości treści tej wzruszającej książki, a jednocześnie świetna zabawa taktyczna polegająca na zdobyciu flagi przeciwnej drużyny i obronie lub zajęciu Placu Broni.

Następnie próbowaliśmy swoich sił w grze „Blokuś”. Zadaniem graczy było zajęcie jak największego pola i jednoczesne blokowanie ruchów przeciwników, co wymagało skupienia uwagi, dalekosiężnego planowania i myślenia strategicznego.

Trzecia gra „Kolejka” przeniosła nas w czasy PRL-u. Uczniowie mogli sami sprawdzić, jak wyglądały realia życia codziennego, np. kupowanie potrzebnych towarów w sklepach osiedlowych, w których półki były puste, a słynna „kolejka” rządziła się swoimi prawami. Dla nauczycieli grających z uczniami był do powrót do czasów dzieciństwa.

Ostatnia gra „Podaj cegłę” polegała na budowaniu miasta z pomocą zatrudnionych robotników. Podczas gry należało odpowiednio zarządzać swoją firmą, czasem ratować się pożyczką w banku lub zwalniać część robotników. Co ciekawe – choć w tej grze nie ma ani kostki ani planszy, to na stole powstaje trójwymiarowe miasto z charakterystycznymi dla niego budowlami.

Trzy godziny spędzone na wspólnej zabawie minęły w mgnieniu oka i żal było kończyć grę. Szkoda, że na zaproszenie odpowiedziało tak mało uczniów, lecz ci, którzy przyszli na „wieczór gier planszowych” stwierdzili zgodnie, że trzeba to w przyszłym roku powtórzyć. Zachęcamy więc wszystkich do kreatywnego spędzania wolnego czasu: nie przed komputerem, telewizorem czy z komórką w ręku, lecz do wspólnego przeżywania przygód i sprawdzania swoich umiejętności w grach planszowych!

***********************************************

Dnia 9 maja b.r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego, a jego celem było promowanie nauki języków obcych i poznanie kultury naszych sąsiadów.

Uczniowie z klas 4-8, pracując w grupach, podróżowali po Europie. Najpierw musieli rozpoznać atrakcje turystyczne różnych krajów, następnie słynne postaci, a na koniec – z której kuchni pochodziły prezentowane specjały. Grupy, które zdobyły w quizie najwyższą ilość punktów, otrzymały nagrodę w postaci oceny z przedmiotu.

Dzień Języków Obcych został zaakcentowany także poprzez gazetki tematyczne i dekoracje na drzwiach sal lekcyjnych.

***********************************************

Konkursy ekologiczne w ramach obchodów

„Dnia Ziemi”

W ramach promocji ekologicznego stylu życia i obchodów „Dnia Ziemi” nauczyciele przyrody i biologii zorganizowali dla uczniów naszej szkoły dwa konkursy. Pierwszy z nich – plastyczny – polegał na wykonaniu plakatu na jeden z czterech podanych tematów: „Chrońmy naszą planetę”, Żyję ekologicznie”, „Czyste środowisko-najlepsze uzdrowisko!” lub „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”.

Drugi konkurs polegał na wykonaniu Eko-Ludka z surowców, które można poddać recyklingowi. Uczniowie zrobili swoje ludziki m.in. ciasta, śrubek, plastiku, butelek PET, papieru, folii i opakowań typu Tetra Pak.

Jury doceniło kreatywność i zaangażowanie młodych ekologów i nagrodziło ich prace. Każdy uczestnik konkursu otrzymał książkę, dyplom i kolorową torbę ekologiczną uszytą przez jedną z nauczycielek.

Nagrodzeni uczniowie:

Lena Januszyk z kl. 1b

Nadia Kuczek z kl. 2a

Dawid Piekiełko z kl. 2a

Paweł Hohoł z klasy 2a

Norbert Mąkinia z kl. 2a

Kaja Gruszka z klasy 2a

Małgorzata Stolarka z kl. 4a

Maja Dolniak z kl. 4a

Oliwia Sosna z kl. 5a

Marta Adamaszek z kl. 5b

Kaja Konopka z kl. 8b

Zajęcia kreatywne w świetlicy

W świetlicy nie można się nudzić! Wiedzą to uczniowie, którzy przez cały rok szkolny przed lekcjami lub po lekcjach przebywają w tym przyjaznym dla dzieci miejscu. Wychowawczynie ze świetlicy organizują dla swoich podopiecznych różne ciekawe zajęcia, zabawy edukacyjne, ruchowe, plastyczne czy muzyczne. W tym roku szkolnym grupa uczniów brała udział również w kreatywnych zajęciach przyrodniczych, które odbywały się w środy na pierwszej lekcji. Po okiem nauczyciela biologii dzieci miały możliwość wykonania interesujących doświadczeń związanych ze światem przyrody. Dzięki obserwowaniu różnych zjawisk i samodzielnemu sprawdzaniu niektórych praw fizyki, chemii czy biologii, można wiele się nauczyć i przy okazji świetnie bawić. Najwięcej emocji wzbudziły zabawy z wodą, jajkami czy balonami

Włącz eko-myślenie!

Nasza szkoła włączyła się ekologicznej akcji dotyczącej oszczędzania energii. Otrzymaliśmy od Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie pakiet naklejek. Naklejki mają przypominać o konieczności gaszenia światła. Naklejki zostaną umieszczone w salach lekcyjnych i na korytarzach.

Akcja jest elementem projektu Audyt Ekoenergetyczny. Projekt ten jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.